Finał dwuletnich prac konserwatorskich Muzeum Tatrzańskiego (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
18°
Wiatr: 11.952 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 11.88 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
19°
Wiatr: 12.42 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
22°
Wiatr: 12.78 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
18.12.2020, 13:43 | czytano: 2114

Finał dwuletnich prac konserwatorskich Muzeum Tatrzańskiego (zdjęcia)

ZAKOPANE. Podczas zorganizowanej w willi Oksza konferencji prasowej, przedstawiono efekty prac konserwatorskich, które sprawiły, że "rzeczy sprzed ponad 200 lat udało się doprowadzić do stanu dawnej świetności". Prace konserwatorskie dofinansowane były z programu "Wspieranie działań muzealnych" ze środków MKiDN, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zakończyło dwuletni projekt pt.: Konserwacja ubiorów ludowych z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego. W ramach projektu poddano konserwacji 42 niezwykłe eksponaty z terenu Podhala, Orawy i Spisza. Część z nich należy do najstarszych elementów ubioru, znajdujących się w kolekcji Muzeum Tatrzańskiego. Niektóre z nich liczą sobie ponad 200 lat. Każdy stanowi unikatowy przykład ubioru ludowego i jest bezcennym świadectwem rozwoju mody z minionych epok, ale także rzemiosła i rękodzieła. Bogato dekorowane, wykonane z pietyzmem i uwagą, do dziś urzekają.

Konserwacji zostały poddane kożuchy, serdaki, gorsety, spódnice, czapki, czepki oraz akcesoria takie jak: stroik czy bukiet pytaca, czyli góralskiego drużby weselnego. Prace konserwatorskie zostały wykonane przez pracownie z Krakowa i Warszawy. Dzięki ich wysiłkom eksponaty otrzymały wsparcie przedłużające im życie na kolejne pokolenia, ciesząc oko swym niepowtarzalnym urokiem rzemiosła wysokiej klasy.

Efekty starań prezentowali dziennikarzom - zastępca dyrektora muzeum tatrzańskiego Michał Murzyn, Anna Kozak - kustosz kierownik działu etnograficznego oraz Aleksandra Trybuła, kierownik działu konserwacji.

- Podjęte działania ujawniły także tajemnice, jakie mogą w sobie kryć tego typu zbiory. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć ich specyfikę, ale także zgromadzoną wiedzę mamy nadzieję wykorzystać na przygotowywanej przez Muzeum Tatrzańskie przekrojowej wystawie ubioru ludowego. Będzie to pierwsza tak obszerna ekspozycja dotycząca tego tematu, która będzie też jedną z pierwszych w Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego po trwającym właśnie remoncie generalnym - mówią pracownicy Muzeum Tatrzańskiego.

Przemysław Bolechowski, s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Lolek22:05, 18 grudnia 2020
A takie muzeum jest dla Twoich wnuków i prawników.
Bo co teraz nasze dzieci mogą zostawić po nas ? Maseczki ??
Myślę że należy szanować swoich przodków przez to co po nich zostało. Bo skoro nie chcesz szanować tego to Ciebie też szanować nikt nie będzie.
Jana18:08, 18 grudnia 2020
A po co komu takie muzeum ?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas