Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Nowy Targ
Clouds
14°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.908 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 79 %
Jakość powietrza
64 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
12.01.2021, 15:16 | czytano: 4970

- Zamknięto nam zimę - mówi Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej

- Co by było gdyby w lecie zamknięto plaże? Nadmorskie kurorty byłyby w takiej sytuacji jak my teraz - mówi prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz, komentując decyzję rządu o przedłużeniu lockdownu dla turystyki do końca stycznia.

Fot. Piotr Korczak
- Lockdown został przedłużony o dwa tygodnie. Z niepokojem patrzymy na to co stanie się jeszcze później, obawiamy się, że zostanie przedłużony o kolejny miesiąc, tymczasem my każdego dnia liczymy straty - mówi. - Zima w perspektywie roku jest najlepszym okresem dla podhalańskiej branży turystycznej, w ciągu 3 - 4 miesięcy zimy wypracowywane jest od 50 do 70% rocznego przychodu. Sytuacja firm małych i dużych jest z dnia na dzień coraz gorsza.

18 stycznia górale otworzą biznesy? - Część przedsiębiorców jest w sytuacji bez wyjścia, stają przed dylematami i podejmują karkołomne decyzję. Obojętnie co o tym myślimy - praktycznie wiele firm zwalnia kolejnych pracowników, przedłużająca się sytuacja ograniczeń i zakazów, bez nakreślenia choćby planu rozpoczęcia działalności nawet w ograniczonej formie - spodziewamy się, że część osób wypowie posłuszeństwo i zacznie otwierać biznesy - ocenia.

Jak wpłynie to na poziom zachorowań? - Czujemy się odpowiedzialni za zdrowie swoje i turystów, nawet tych jednodniowych, których ostatnio jest bardzo wielu. Ludzie mają dość i szukają odmiany nawet, gdyby miał to być szybki, jednodniowy wypad w góry - mówi prezes TIG. - Ostatnie wyniki pokazują z naszym regionie niewiele nowych zakażeń, rozwija się program szczepień i przybywa ozdrowieńców - to pozwoliłoby na próbę otwarcia gospodarki turystycznej choć w zakresie ograniczonym do osób zaszczepionych czy tych, które nabyły już odporność. Ta grupa - która mogła by normalnie wypoczywać - powiększa się. Wypracowane przez nas propozycje obejmowały właśnie ograniczenia działalności do osób uodpornionych lub takich, którzy posiadają negatywny wyniki badania.

Pomoc od rządu? - Pieniądze, które rząd kieruje do samorządów nie zapewnią funkcjonowania i realizacji potrzeb, jak w normalnej sytuacji. Co do pomocy przedsiębiorcom ciągle czekamy, ale wiemy już na pewno, że wielu przedsiębiorców nie otrzyma pomocy. Nie jest na przykład uwzględniona jednoosobowa działalność gospodarcza - bardzo popularna w branży turystycznej, a pominięta w tarczach, które skupiają się na pracownikach i od ich ilości uzależniają pomoc przedsiębiorcy. Pokoje gościnne, wypożyczalnie i wiele innych drobnych przedsiębiorców działających w firmie takich jednoosobowych działalności pozostaje bez pomocy - dodaje.

not. pk/ oprac. wo/r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ceper18:20, 14 stycznia 2021
Otwierajcie biznesy i bierzcie odpowiedzialność za zarażonych, powikłania i odszkodowania.
woland14:12, 13 stycznia 2021
Czemu jeszcze ktoś słucha tej pani...? Może niech jedzie na jakąś delegację daleko stąd.
uliczny obserwator09:03, 13 stycznia 2021
Paluch, Gut-Mostowy, Siarka - gdzie teraz jesteście?
Kinga05:35, 13 stycznia 2021
Biznesmeni pseudo chcą zarabiać kasę kosztem zdrowia społeczeństwa.To są zgnili ludzie po tupach do celu.
normal23:54, 12 stycznia 2021
Przecież w wakacje i plaże i góry były otwarte a turystów bardzo dużo - wiem bo regularnie chodzę po tatrach.
W zimie niema turystów nad morzem więc trochę się wyrównało PAZERNI I CHCIWI ZAKOPIAŃCZYCY !
panika22:48, 12 stycznia 2021
To nie jakiś pseudo świrus od marca.To,,światowa,,polityka.(dzięki mediom)
Maja20:40, 12 stycznia 2021
Pomyślcie ile ludzi pracuje w pensjonatach hotelach i wyciągach knajpach!!! Co oni mają teraz??? Za co żyją??? Strach myśleć co to będzie dalej!! I my żyjemy w wolnej Polsce?? Już chyba nie
Szydło z worka19:53, 12 stycznia 2021
Powrót czasów komuny dlatego pis otacza się takimi ludźmi jak prokurator komunistyczny Piotrowicz

Mam brata w Anglii też mają zakazy ale państwo płaci 80 procent pensji miesięcznie
Nasi rządzący będą się chwalić jak to sobie radzą najlepiej. Tylko zapominają powiedzieć że wszystko robią tak jak w komunie zamknąć ludzi w domach i straszyć mandatami, więzieniem
Ręce już zaczęli łamać
zdegustowany górol18:08, 12 stycznia 2021
nad morze tez nie pojedziemy tez bedzie zamkniete poczekajmy na wakacje bo to jeszcze nie koniec zeby za tyle lat obfitosci zeby nie odłozyc na ciezkie czasy ipotem skucec jak pies jaka to krzywda sie dzieje a przeciez turysci po te lata na podhalu zostawiali krocie bo co jak co to na podhalu hotele ,knajpy ipensjonaty do tanich nie naleza ale jak sie ma piniondze to chulaj dusza piekła nie ma a potem skucenie
zdzichu18:01, 12 stycznia 2021
Ciekawe dlaczego to Podhale milczy w sprawie już i tak głośnej wypowiedzi naszego wielkiego myśliciela i wodza rewolucji na temat tej całej epidemii??
Przedsiębiorca17:32, 12 stycznia 2021
Wszyscy razem! Otwórzmy swoje biznesy, będzie nas dużo to nic nam nie zrobią. Jeśli będzie garstka to będą nas nekac.
Maria17:32, 12 stycznia 2021
A który przedsiębiorca umarł z głodu jeszcze o takim nie słychać .PO by Wam napewno pomogło juź ich dobrobyt przerabialiśmy i nie było ogólnoświatowej pandemii
hihi17:30, 12 stycznia 2021
Głosowaliście na PiS? No to macie - u władzy są prawdziwi "specjaliści". :)))))
baciok@17:22, 12 stycznia 2021
A jeszcze niedawno Pni mrugala oczkiem i zapraszała na pobyt delegacyjny.
No to miedzy innymi poprzez takie zachowania mamy co mamy.
Nawet Rzad PiSu nie da się robić w głupa.
Waluś16:48, 12 stycznia 2021
Gdzie Jagienka gdzie ci wszyscy senatorowie z Lewicy którzy tak dojadali a teraz cicho pod miotłą siedzą.Wszyscy tam po jednych piniondzach od prawicy po lewicę.To już przestaje być śmieszne.Wszystko idzie w górę od prądu po śmieci ścieki....A roboty ludzie nie mają.Zginiemy z głodu i zimna.
tarżanin nowy16:32, 12 stycznia 2021
Idę o gruby zakład, że gdyby był to rok wyborczy, obostrzenia ograniczyłyby się do noszenia masek.
apaj16:32, 12 stycznia 2021
No to uwolnimy zimę.
życie16:12, 12 stycznia 2021
Konstytucja jest ponad wszelkimi rozporządzeniami i mówi jednoznacznie: Zakazanie prowadzenia działalności możliwe jest tylko, gdy jest stan nadzwyczajny albo stan wojenny. U nas takiego nie wprowadzono więc nie ma podstaw prawnych, aby Was pozamykać. Jednoczcie się i nie dajcie temu choremu systemowi.
tej pani już podziękujemy16:10, 12 stycznia 2021
A pani prezes nie pamięta dlaczego zamknęli stoki? Pazerność! Stoki mogły być otwarte dla przyjeżdżających na jeden dzień, dla miejscowych. Nie! Trzeba było garściami chapać. "Turystyka delegacyjna" świetnie rozwijającą się na Podhalu, którą pani prezes się zachwycała. Tłumy w delegacji za aprobatą lokalnych władz. No to siedzimy i jeszcze pewnie posiedzimy!
Zdrowy15:43, 12 stycznia 2021
Za chwile Morawiecki wykupi za grosze upadające hotele i kwatery.
E15:27, 12 stycznia 2021
Końcem stycznia przedłuży się do końca lutego
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij