Sobota, 04 grudnia 2021, Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Czarny Dunajec i okolice
Snow
-0°
Wiatr: 8.46 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
-0°
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
-1°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 58 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
04.02.2021, 16:00 | czytano: 8052

Czarny Dunajec chce znowu być miastem. Zdecydują mieszkańcy

Arch. Podhale24.pl

Radni zdecydowali o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami w sprawie nadania Czarnemu Dunajcowi statusu miasta.

Temat został poruszony podczas spotkania rady sołeckiej i radnych z Czarnego Dunajca, którzy uznali, że należy rozpocząć starania o nadaniu gminie nowego statusu. Zastrzeżono, że należy zacząć od przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród mieszkańców całej gminy. Dopiero kiedy ich opinia będzie pozytywna, można rozpocząć całą procedurę.

- Pomysł wynika stąd, że Czarny Dunajec historycznie był miastem. Wiążą się z tym pewne korzyści, nie tylko prestiż i powrót do historycznych korzeni. Są to szanse rozwojowe, stania się centrum lokalnym - mówił na sesji sekretarz Michał Jarończyk. Inne korzyści to np. większe szanse na pozyskanie środków unijnych i rządowych.

Jak zaznaczył sekretarz, mieszkańcy nie będą musieć zmieniać dowodów osobistych. Nie wzrosną podatki od nieruchomości i rolne, rolnicy nadal będą mogli korzystać z dopłat, a nauczyciele nie stracą dodatku wiejskiego. Nie zmieni się wysokość subwencji oświatowej dla gminy. Nie wzrosną opłaty za wodę i śmieci nie wzrosną. Nie zmieni się liczba radnych, jedynie wójt stanie się burmistrzem.

Jeżeli konsultacje będą pozytywne, kolejnym punktem będzie decyzja Rady Gminy w Czarnym Dunajcu. Ostateczną decyzję podejmuje Prezes Rady Ministrów.

Czarny Dunajec uzyskał prawa miejskie w 1925 roku i posiadał je przez kolejnych osiem lat. - W 1933 roku nastąpiła utrata praw miejskich. Różne pogłoski krążyły, że z powodu władz, czy niezadowolenia mieszkańców. Wprowadzona jednak została wówczas ustawa, że miejscowości liczące do 3 tys. mieszkańców straciły wówczas prawa miejskie - wyjaśnił sekretarz.

Obecnie w Czarnym Dunajcu mieszka 2673 mieszkańców.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Nauczyciel z zasadami11:48, 8 lutego 2021
Konsekwentnie, jeśli miasto to dlaczego dodatek wiejski?
mądry i skromny00:26, 8 lutego 2021
Do Mała-Ty uważasz że ludzie w mieście inaczej myślą [lepiej]-no brawurowa teoria.
Mała21:27, 6 lutego 2021
Cóż z tego ,że zostaną miastem, kiedy myślenie większości ludzi prawie się nie zmienia.
Jo18:05, 6 lutego 2021
@Bodzio czyli boisko do kopanej to jest inwestycja na miare misata ??
Hahaha
miastowy15:27, 6 lutego 2021
Corny Dunajec niek oddo Orawskie dziedzini co ukradli Piekielnik i Podszkle
117km18:51, 5 lutego 2021
Radin do przedszkola i se ogolic .... jestescie zalosni w tej gminie no przeciez mamy od kilofa wybranych sam na nich glosowalem to mam.
pociek17:38, 5 lutego 2021
Zamieńcie się z Kowańcem - ci chcą zostać wsią, to niech wam oddadzą swoje prawa do nazywania się miastem, a wy im swoje do nazywania się wsią. Każdy będzie zadowolony. Przynajmniej do czasu, aż się nie kapnie, że każdy kij ma dwa końce i wszystko ma nie tylko zalety, ale i różne wady, których się nie widzi ze swojego punktu siedzenia :-)
Bodzio16:31, 5 lutego 2021
Ja tez mieszkam w Czarnym Dunajcu i nie wiem o zadmej stagnacji. Dunajec to plac budowy. Droga wojewodzka w koncu z nowym asfaltem. Boisko ze sztuczna trawa na stadionie. Oswietlenie boiska. Kanalizacja na targowej i dolnym kamiencu. Gazyfikacja Dunajca. W tym roku zlobek i remont przedszkola. Teraz wisi na ptzetargach projekt stadionu. Rozbuduja osrodek zdrowia pod nowy Gops. Do tego ma powstac nowy wodociag i juz zamontowana fotowoltaika na stacji wody. Mam zone z gminy Bukowina i dwa razybjestem u tesiowej i nie sciemniajcie ze w tej gminie buduja tyle co u nas w Dunajcu. No chyba ze biierzecie ppd uwage budowe skoczni to tu wojt ma takiego minusa ze hej.
Dunajcanin15:27, 5 lutego 2021
Szanowni Państwo,

widzę, że rozgorzała dyskusja na ten temat. Uważam, że główną przesłanką aby Czarny Dunajec był miastem nie powinny być czasy międzywojenne. To były inne okoliczności, inna demografia i uwarunkowania ekonomiczne. Znakomity pomysł jeśli chodzi o referendum, w końcu niech się wypowiedzą mieszkańcy. Fakty są następujące światem rządzi pieniądz a jeżeli zmiana na miasto Czarny Dunajec ma to zmienić na korzyść to jest to dobre. Osobiście jest mi obojętne czy jadę do wsi Czarny Dunajec czy też do miasta Czarny Dunajec ale będę miło zaskoczony jak po zmianie będą nowe inwestycje, hotele, kina, uniwersytet (przesadziłem), szkoły ponadpodstawowe. Mam dziwne wrażenie, że po wyborze nowego wójta nastąpiła stagnacja i brak postępów ale to tylko moja subiektywna ocena. Liczę, że w kończę zacznie się coś dziać.
Corny Dunajec trochę bez jajec.14:06, 5 lutego 2021
Ledwo drogę zrobili, lampki świąteczne wiszą do końca stycznia i o prawa miejskie będą się upominać ????
Oczywiście to żart.
Z punktu widzenia osoby postronnej widzę w ostatnich latach trochę zmian(nowy wójt, to poszło na lepsze) Czarny Dunajec zaczął się rozwijać, no ale w ostatnich latach daleko mu do typowych Podhalańskich miast. Mało tego, Bukowina, Jabłonka, Białka to kilka miejscowości które rozwijają się w dużo szybszym tempie. I to im bardziej zasługują prawa miejskie. Z tym, że nikt się o nie nie upomina. Tutaj trochę śmieszne to wygląda, chłop godo że będzie szlachciem mając jedną chałupę i na panszczyznie będąc u kogoś. Rozwagi więcej, Ci z Ameryki się nie wrócą jak Dunajec będzie miastem.
jasnowidz12:54, 5 lutego 2021
To co się naprawdę stało nie jest żadną mistyfikacją. Trzeba tylko się dokształcić!

Gazeta Podhalańska, 11 luty 1934 rok napisała: ? Czarny Dunajec, w lutym 1934 r. poruszana niejednokrotnie w listach z Czarnego Dunajca niedołężna gospodarka Zarządu gminy zakończyła się wreszcie przewidzianym rezultatem, bo oto od paru tygodni Zarząd miasta wraz z Radą został przez władze rozwiązany, a miejsce ich zajął Komisarz rządowy wraz z Radą przyboczną. Czarny Dunajec od dawna słynie z bałaganu gminnego i powiedzieć trzeba prawdę, że nie ma szczęścia do należytego przedstawicielstwa gminnego, które z początku jako tako gospodaruje, a potem niestety w dalszym urzędowaniu zaczyna coraz więcej zatracać cechy rzetelnego i solidnego gospodarza, stając się tym samym powodem licznych niezadowoleń miejscowych obywateli, a złym przykładem dla okolicy. W szukaniu przyczyny tego stanu rzeczy, bodaj czy najważniejsza jest obecna siedziba magistratu: zdaniem moim warto byłoby magistrat przenieść z rynku do ?Baligówki? (las), tam bowiem byłyby lepsze warunki skupienia się urzędowego, a gorsze urzędowanie poza urzędem.? Obserwator (Na pewno Dr. Franciszek Ciszek, redaktor z Czarnego Dunajca)
wyborca11:19, 5 lutego 2021
Ten przysiółek ma być miastem, nie róbcie śmiechu ze siebie, opamiętajcie się.iWezcie się do poważnej roboty na rzecz tej miejscowości, a nie do poronionych pomysłów.Radnymi niektórzy z was już na pewno nie będą, także na nic wasze zabiegi o przyszłe diety.Nadejdzie czas pracy fizycznej na rzecz swojego utrzymania, a nie łowienia wyborców w mętnej wodzie.
zed10:28, 5 lutego 2021
@Corny - strefy parkowania w C.Dunajcu DOBRE!
Don Pedro09:58, 5 lutego 2021
Będą takie konsultacje jak z halą lodowiskową... Jedyne konsultacje, jakie moim zdaniem powinny być prowadzone to referendum wiejskie. Czy na prawdę władze gminy nie mają się czym zajmować?
Chodźże chawak07:53, 5 lutego 2021
Dobrze ktoś napisał"teraz się z nimi trudno dogadać, a co dopiero jak będa z miasta".
edek07:42, 5 lutego 2021
do logika czas sie przyłaczyc do Gminy Nowy Targ.......
hahaha21:19, 4 lutego 2021
Czarny Dunajec jak Dubaj bo ma stację paliw na środku rynku.
Corny20:52, 4 lutego 2021
Miasto to wyższe podatki, Strefy parkowania ogólnie to większe koszty. A i trzeba będzie utrzymać burmistrza i radę. A to nie jak w gminie. A i gmina zostanie czyli będzie więcej darmozjadów do utrzymania.
Dunajcon20:27, 4 lutego 2021
Cz. Dunajec to takie miasto jak położysz się w Rynku to nogi w owsie.
Tak trzymać chłopaki20:11, 4 lutego 2021
Czarny Dunajec bedzie miał ratusz w stacji benzynowej
men19:59, 4 lutego 2021
Prędzej Jabłonka powinna zostać miastem niż Czarny Dunajec.
Porównując te dwie miejscowości, szczególnie na przestrzeni ostatnich lat widać, która z nich się zdecydowanie szybciej (i "ładniej") rozwija.
pon z miasta NT19:43, 4 lutego 2021
Ludu czornodunajecki!! pomyśl dwa razy zanim zechcesz by godoli do ciebie zescie miescony..teroz choć ni mos roli to mozes wydziezrawić i jako rolnik z papierami mozes wynająć letnikom 5 pokoji bez podatku w ramach agroturystyki..a potym w mieście ino firma i zusik...
117km19:09, 4 lutego 2021
... chca byc panami radni o nich mowie cz.t. pewnie i inni mu poddani
abc19:04, 4 lutego 2021
2673 mieszkańców - toż to wioska, może nie przysiółek, ale wioska na 100%!!!
Miasto, koń by się uśmiał!!!
p.18:51, 4 lutego 2021
A ja myślałem że to miasto.
oko18:24, 4 lutego 2021
ktoś tu chce być burmistrzem
fred18:19, 4 lutego 2021
No myslę ze fajnie by było Czarny Dunajec MIASTO.
Tylko z tego rynku stacje paliw zlikwidowac i zrobic jakis park.
Wujek18:12, 4 lutego 2021
Sorry. Czarny Dunajec nigdy nie był miastem. Nikt nigdy nie nadał mu praw miejskich. Był osadą targową i w tym mieście istniał za czasów galicyjskich sąd powiatowy. Ale miastem nie był - to widać we wszystkich źródłach historycznych od przynajmniej XVIII wieku. Miastem był Nowy Targ i było Krościenko.
Bobry dowcip17:57, 4 lutego 2021
Dobre... Dobre...
Wieś to o Czarnym Dunajcu za dużo powiedziane, a tu chcą prawa miejskie.
Ta dziura zabita dechami niech się pierwsze stanie porządną wsią a potem pomyśli o zmianie na miasto.
Logika17:53, 4 lutego 2021
Przy okazji waszych konsultacji zróbmy takie same dla miejscowości Ciche, Czerwienne,Ratułów i Stare Bystre. Pytanie "Czy chcesz by powstała nowa gmina dla tych 4 miejscowości? " A co, jak się bawić to na całego i wszyscy!
Keny Keczułoki17:17, 4 lutego 2021
Powiedzmy sobie szczerze - rolników to można tutaj policzyć na palcach jednej ręki, cała reszta ora w zagonach w ramach hobby. Ryneczek mamy. Powoli, ale i w tę stronę rozwija się turystyka. Są plany na uzdrowisko. Jeśli nie będzie dodatkowych uciążliwości dla mieszkańców to warto spróbować.
Jan17:12, 4 lutego 2021
Umiecie czytać. Będzie kasa z programów unijnych. W urzędzie sami cwaniaki oni wiedzą że muszą być miastem żeby kasę dostać.
Biały dunajec17:10, 4 lutego 2021
No tak. Na Podhalu rozwija się tylko gmina Czarny Dunajec. Zobaczcie ile o was pisza i w Kronice gadają . Wszystkie razem gminy nie mają tyle inwestycji. Macie niewiarygodnie skutecznego wojta i jeszcze śmiecie narzekać. A u nas w Białym Dunajcu i się robi? Czarny dunajcowi się miasto należy. Podatki ustala rada gminy jak nie podniosą to nie będzie wzrostu.
jasiek17:08, 4 lutego 2021
A Bioły Dunajec to co.
My też chcemy być miastem.
z tąd16:59, 4 lutego 2021
Jak się niby nic nie zmieni to po co? Wszyscy teraz z miast na wieś uciekają.Zakopane niby miasto.Na Podhalu. Gdzie jedziesz? Do miasta(N.Targ)czy do Zakopanego?
Kupiec16:54, 4 lutego 2021
Skąd redakcja bierze info o 2673 mieszkańców? Na pewno nie mniej niż 3500 osób może koło 4 tys.
Kupiec16:52, 4 lutego 2021
To nieprawda. Czarny Dunajec był miastem już w 1880 roku za panowaniem cesarza Franciszka Józefa I

Ja jestem zwolennikiem za przywróceniem do miasta
J2316:51, 4 lutego 2021
Jak chcecie mieć większe podatki do płacenia to droga prosta.
Tofik16:41, 4 lutego 2021
Do:Haha - ty jakiś/jakaś słabo rozwinięty/a ...jak to w Waksmundzie prawda? Jakieś cieki wodne, które pod waszą wioseczką przemieszczają się, dość mocno oddziaływują na psychikę. To da się od zawsze zauważyć :)
Haha16:30, 4 lutego 2021
A może tak Waksmund? W sumie tylko 200 mieszkańców mniej.
-skąd jesteś?
-z Nowego Targu
-aaaaaa,to taka wiocha pod Waksmundem?
oko16:26, 4 lutego 2021
Konsultacje są potrzebne niewątpliwie specjalistyczne i to wójtowi.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas