Bacowie u ministra - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 grudnia
Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Jabłonka
Clouds
-4°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-6°
Wiatr: 10.836 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-10°
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
78 %
Nowy Targ
106 %
Zakopane
298 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 39 | 78 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 53 | 106 %
Rabka-Zdrój
Zła
PM 10: 149 | 298 %
08.02.2021, 18:25 | czytano: 7229

Bacowie u ministra

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami Związku Podhalan w Polsce. Poruszono na nim wiele problemów związanych z hodowlą owiec i nieuczciwą konkurencją.

Fot. Ministerstwo Rolnictwa
Fot. Ministerstwo Rolnictwa
Goście przedstawili postulaty dotyczące uwzględnienia odpowiedniej roli pasterstwa w przygotowanych rozwiązaniach unijnej polityki rolnej. Zasygnalizowali też problemy, z jakimi borykają się bacowie prowadzący wypas owiec na obszarach górskich. Są to m.in.: dostęp do wypasanych gruntów, zasoby pracy, kapitał ludzki.

Dużym problemem jest to, że bacowie - osoby prowadzące wypas owiec na halach i produkcję serów - nie są właścicielami ani gruntów, ani zwierząt, wobec czego nie otrzymują wsparcia ze środków WPR, chociaż to od nich zależy utrzymanie i jakość przyrodnicza pastwisk.

Przedstawiciele Związku przedstawili rozwiązania dotyczące pasterstwa stosowane w innych krajach UE takich jak: Francja, Niemcy, Słowacja, Czechy czy Rumunia.

Bacowie zwrócili uwagę na kłopoty związane z nieuczciwą konkurencją, jaką stanowią dla produktów certyfikowanych produkty standardowe. Brak odpowiedniej wiedzy na temat produktów sprawia, że turyści nie potrafią odróżnić produktu lokalnego, certyfikowanego, czyli np. prawdziwego oscypka od „sera górskiego”, który certyfikatu nie posiada. Rozwiązaniem tego problemu może być promocja produktów i rzetelna informacja o składzie i sposobach ich wytwarzania.

Minister Grzegorz Puda podkreślił, że kluczowe znaczenie dla poprawy opłacalności produkcji i rozwoju rynków dla produktu wytwarzanego na terenach górskich ma promocja korzystnych trendów rozwojowych takich, jak wzrost sprzedaży bezpośredniej specjałów górskich, takich jak: oscypek, redykołka, bryndza, bundz i inne sery oraz wzrost produkcji żywności wysokiej jakości, w tym ekologicznej.

Ważnym wątkiem rozmowy była rola pasterstwa w utrzymaniu różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz kulturowej specyfiki obszarów górskich. Bacowie zauważyli konieczność rekompensowania kosztów wynikających z tradycyjnej, ekstensywnej produkcji owczarskiej.

W trakcie spotkania przedstawiciele resortu rolnictwa zwrócili uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat wprowadzono w ramach WPR rozwiązania ukierunkowane na wsparcie tradycyjnego rolnictwa górskiego, jak np. powiązanie płatności ONW z produkcją zwierzęcą. Wprowadzono także nowe rozwiązania w zakresie rzeźni rolniczych. Tych kwestii dotyczyło Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie niektórych wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw. Stanowią one ułatwienie i stwarzają nowe możliwości uboju zwierząt.

Uczestnicy spotkania ustalili, że dyskusja na temat wsparcia wypasu tradycyjnego będzie kontynuowana.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
normal09:06, 10 lutego 2021
Oscypek to tak jak CHLEB ! - każdy jeśli ma możliwości może go upiec i zawsze będzie nazywał się CHLEB i każdy inaczej smakuje.
Największy idiotyzm to opatentowanie tej nazwy dla wybranych.
Każdy może robić oscypka jeden lepiej inny gorzej to wyrób regionalny z dziada pradziada a nie wynalazek jednego twórcy który go opatentował.
Kabaret
Nicolas19:37, 9 lutego 2021
Związek Podhalan to nie Podhale
nie nożna utożsamiać całego Podhala z tym Tworem
edek z fabryki kredek!!!!!!!09:57, 9 lutego 2021
a ke maja barana i owies........
nie bedzie chleba bedzie syr09:51, 9 lutego 2021
Jak PIS szedł do wyborów w 2015 roku to obiecywał że dopłaty będą dla rolników a nie dla cwaniaków którzy biorą dopłaty i niczego nie produkują. I co? I g...no.
Zapolilnken09:43, 9 lutego 2021
Powinni go na taczkach wywieźć
Smok09:25, 9 lutego 2021
W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak podziękować za te gołki i łoscypki. Omijać szerokim łukiem te bacówki.
Zbych09:21, 9 lutego 2021
Pogadali, wypili kawę i co ???, jakie efekty ??????
Wyborca08:08, 9 lutego 2021
To miało być weto
kkk20:39, 8 lutego 2021
a podobno kto mo owce to mo co chce
franek baranek19:49, 8 lutego 2021
fto mo łowce ,tyn mo co fce
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas