Czwartek, 23 września 2021, Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Czarny Dunajec i okolice
Rain
12°
Wiatr: 13.716 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
12°
Wiatr: 15.048 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
12°
Wiatr: 12.384 km/h Wilgotność: 76 %
Rain
12°
Wiatr: 13.104 km/h Wilgotność: 75 %
Rain
12°
Wiatr: 10.404 km/h Wilgotność: 80 %
Rain
11°
Wiatr: 11.7 km/h Wilgotność: 81 %
25.02.2021, 11:36 | czytano: 5434

Gmina Nowy Targ dopłaci mieszkańcom do wymiany starych pieców

Arch. Podhale24.pl

Urząd Gminy w Nowym Targu uruchamia program wymiany tzw. "kopciuchów", czyli starych pieców na węgiel na ekologiczne kotły np. na pellet, gaz lub elektryczne. Mieszkaniec może dostać nawet 7 tys. zł dopłaty z urzędu.

- To projekt, który pozwoli naszym przekazać mieszkańcom wsparcie na wymianę kotłów. To nasz autorski, gminny program, który w miarę prosty i szybki sposób, przy dofinansowaniu maksymalnym 7 tys. zł i maksymalnym progu procentowym 70% - mówił na sesji wicewójt Marcin Kolasa. - Pozwoli on na wymianę kotłów, tych starszych, tzw. "kopciuchów" na nowoczesne źródła ciepła - kotły na biomasae, pellet, na gaz, elektryczne. Tego typu rozwiązania będą dostępne w projekcie.

- Na razie będzie to pilotażowy program, zobaczymy jakie będzie zainteresowanie i jakimi środkami gmina będzie dysponowała. One będą pochodziły bezpośrednio z budżetu gminy - dodał przewodniczący Wiesław Parzygnat, przypominając o obowiązku wymiany pieców bezklasowych do 2023 roku.

Projekt ma ruszyć w ciągu miesiąca.

r/
najnowsze informacje
komentarze
kopciuszek14:38, 28 lutego 2021
Kilka uwag do adwersarzy.

Pellet, pelletowi nierówny. Chcesz mieć wysokokaloryczny, czysty pellet, kupisz droższy z certyfikatem. Jeśli masz żyłkę kombinatora i dusigrosza weźmiesz najtańszy, który zaklei ci palnik, ciepła da połowę mniej i jeszcze będziesz miał problemy z wygasaniem. Przecież tak samo wygląda sprawa z węglem. Paląc umiejętnie (od góry), dobrej jakości węglem (który u nas idzie w całości na export lub na hałdę) w nowym piecu też możesz palić ekologicznie i dymu nie będzie widać. Problem w tym że większość kombinuje, kupuje najtańszy opał (czasem tylko taki jest na składzie bo drogiego nikt nie chce brać). A jeszcze zaradniejsi łączą "przyjemne z pożytecznym" i palą śmieciami, odpadami. Czyli obniżają sobie koszty odbioru śmieci i koszty zakupu opału - istne perpetum mobile. I właśnie z tą patologią trzeba walczyć jeśli powietrze ma być czyste. W dotacjach do kotłów pelletowych najbardziej właśnie przeraża mnie to że są cwaniacy specjalnie kupujący kocioł na węgiel z podajnikiem do pelletu, żeby w razie potrzeby móc przepuścić przez komin śmieci. Ale dookoła gada jaki to on nie jest ekologiczny, on ma pellet, on śmieciami nie pali. Słyszałem już kilka razy pomysłowego dobromira, który wymyślił sobie właśnie taki ekologiczny kocioł z furtką na śmieci.
Nie mam nic przeciwko pelletowi jako paliwu i wiem że jest bardzo dobrą alternatywą dla węgla. Znam natomiast również rodaków, sąsiadów, mieszkańców małych miejscowości i ich upór, cwaniactwo, zamiłowanie do kombinowania. Po prostu widzę co się dzieje z "piecami na węgiel" i spodziewam się co będzie lądowało na "palnikach pelletowych".
Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z pelletem polecam stronę na której jest dużo wiadomości o tym jak w prosty sposób zweryfikować jakość kupowanego pelletu: https://...
Jeśli moderacja nie puści linki to proszę sobie w przeglądarkę wpisać: Jak rozpoznać dobry pellet ? WIESZ?

Instalacje geotermalne są najlepszym źródłem ciepła a jednocześnie ich skąpe wykorzystanie jest największą hańbą i porażką podhala. Siedzimy okrakiem na kurze znoszącej złote jaja i zamiast je podbierać, ujeżdżamy ją do fikołków i cyrkowych sztuczek. Skoro geotermię udało się dociągnąć do Zakopanego, czyli pod górkę, po terenach zabudowanych, w trudnych warunkach, to jakie są obiektywne przeszkody dociągnięcia jej do Nowego Targu i dołączenia do istniejącej już infrastruktury ogrzewania miejskiego a potem rozbudowywania tejże. Kiedyś padały stwierdzenia że głównym przeciwnikiem takiego rozwiązania jest właśnie sam MPEC, który utraciłby niejako niezależność i miał ograniczone możliwości "koszenia hajsu". Ale to są zapewne jakieś rozgrywki wewnętrzno-personalne i organ nadzorczy powinien z tym zrobić porządek już dawno. Jak grzybów po deszczu narosło się aquaparków, które są zasilane ciepłem z otworów geotermalnych. A dookoła tych parków rozrywki i zbytku, za płotem stoją chałupy ogrzewane palonymi w piecach śmieciami. I nikomu to nie przeszkadza, nikt nie zamierza jakoś bardzo rozwijać sieci, nie ma dopłat dla mieszkańców, chcących wpiąć się do magistrali lecącej za ich płotem. A koszt podpięcia nie wiadomo czemu windowany jest to chorych kwot. Jeden mieszkaniec Zakopanego otrzymał z Geotermii wycenę na 20 metrów rury w kwocie około 100 tysięcy!!! Czy to jest normalne?

Głębinowe pompy ciepła z pionowymi sondami zajmują tyle miejsca co odwiert pod studnię głębinową. Więc nie rozumiem troski o brak miejsca na działce. Owszem, jeśli ktoś ma dużą działkę, może się zdecydować na kolektor poziomy (1,5m i głębiej pod ziemią) lecz takie rozwiązanie jest mniej wydajne - za to dużo tańsze. Więc do wyboru do koloru. Odradzam jedynie pompy z radiatorami "napowietrznymi" ustawianymi w ogródkach. Takie rozwiązania właśnie mijają się w naszym regionie z celem. Ponieważ pompa ma w miarę sprawność latem a zimą jedziemy na grzałce - stąd kolosalne rachunki za prąd. Wszyscy pseudo doradcy, którzy polecili swoim ofiarom to rozwiązanie powinni wisieć za j...a na tych radiatorach.

Do przeciwników spalania gazu bo emitujemy CO2. Dwutlenek węgla CO2 to nie PYŁY ZAWIESZONE ani BENZO(?)PIRENY A TEGO DZIADOSTWA CHCEMY SIĘ POZBYĆ. Więc nie odwracajcie kota ogonem. A jak już tacy jesteście bardziej papiescy od papieża to stawiajcie biogazownie i sprawa załatwiona. Tu czytajcie ile emituje CO2 emituje gaz (2000 gram z 1m3) a ile pellet (1330 gram z 1 tony): http://...

A jak moderacja nie puści linki to pytamy przeglądarkę: Co emitujemy podczas spalania?

jak dojdziemy do poziomu cywilizacyjnego takiego jak Austria czy Niemcy (gdzie nie pali się śmieciami) to będziemy odchodzić sobie od gazu. Na razie jesteśmy krajem trzeciego świata gdzie palenie śmieciami jest normą społeczną i nic się z tym nie robi. Więc tak jestem i będę zacofanym zwolennikiem spalania GAZU ZIEMNEGO ZAMIAST ŚMIECI. I uważam że powinno to być dotowane przez państwo a nie kotły na pellet.

Życzę wszystkim czystego powietrza.
fred05:26, 28 lutego 2021
W Polsce wymieniają piece najpierw na ekogroszek i na palet a teraz piec na ekogroszek jest już kopciu,zmieniłem i dałem za piec 10 000 i teraz znów go muszę zmienić. To jest naciąganie na kasę obywateli.Kogo stać na ogrzewanie gazowe i elektryczne to niech ogrzewa i sie truje w domu,bo na dworze jest powietrze nie zdrowe ale tylko dlatego ze coś sami nasz trują .
mała18:26, 27 lutego 2021
Niektórych ze Szaflarskiej stac na wymianę pieca- a tego nie robią.
Orawiak18:04, 27 lutego 2021
@ kopciuszek
No z tym gazem to pojechałeś, i to właśnie takie osoby ich niewiedza fundują obywatelom ciągłe wydatki. Pracuję w Austrii właśnie jako instalator CO i powiem ci że tam już od roku do nowo powstałego budynku mieszkalnego gazu ci nie przyłączą !!! Mało tego, od 2035 gaz w Austrii będzie zakazany i nie jest to jedyny kraj który go zakazuje , poszukaj w necie jest tam sporo informacji na ten temat. Więc po co wpuszczać ludzi w coś co już wiadomo że będzie zakazane?
mieszkaniec11:01, 27 lutego 2021
Do Kopciuszek:
Nie pisz pierdół o dotacjach na gaz bo aż s... się chce. Gaz to paliwo kopalne. Choć po spalaniu nie ma pyłu to jest CO2. A za emisję CO2 się płaci. Odwrotna sprawa jest przy pellecie. Tyle ile drzewo zużyje CO2 podczas "dorastania" tyle się oddaje przy jego spalaniu. Generalnie wychodzi na 0. I tu jest temat który bardziej decyduje na korzyść pelletu niż gazu.
Poczytaj jak Europa powoli odchodzi od ogrzewania domów gazem właśnie z powodu emisji CO2. Też w tym tygodniu pojawiła się informacja że Polska również planuje o odejściu do 2050r. Czyli gaz przyszłości nie ma i nie będzie
Burok20:43, 26 lutego 2021
Dotować do wymiany na piec gazowy , a nie dopłacać do nastepnego kopciucha
Do kopciuszek08:23, 26 lutego 2021
Geotermia, hmmmm.. Chętnie, tylko kiedy? 2035? A piec na pellet posiadam i gwarantuję, że z komina widać tylko parę i to wtedy jak jest mróz.. Poczytaj trochę specyfikacje. Pompy ciepła? Poszukaj na znanym kanale filmików ile ludzie dopłacali za prąd.. Głębinowe? Jakim koszt i jak fizycznie na małych działkach?
Agnieszka23:45, 25 lutego 2021
Zróbcie coś z tym smogiem, my się dusimy!!!
fred18:57, 25 lutego 2021
Jak ludzie nie bedą godnie zarabiac to pieców nie wymienią,bo nie każdego będzie stać na takie ogrzewanie .
Tak18:37, 25 lutego 2021
Do kopciuszek

Od kiedy piece na pellet kopca??
kopciuszek18:18, 25 lutego 2021
Dlaczego będą dotowane kotły na pellet? To zastępowania kopciucha, kopciuchem. To jest cofanie się w walce ze smogiem bo taki ktoś nie będzie chciał wymieniać kotła co najmniej przez 10 lat.
Przede wszystkim powinno się dotować kotły gazowe, przyłącza do ciepła systemowego (mpec, geotermia), głębinowe pompy ciepła, GWC, słoneczne panele grzewcze.
Równocześnie powinien być program dotacji do termomodernizacji.
Dopiero połączenie tych dwóch programów z rygorystycznymi kontrolami i egzekwowaniem przepisów da spodziewany efekt, jak w Krakowie.
A jak jest z kontrolą w Nowym Targu i egzekwowaniem wszyscy wiemy.
stary17:54, 25 lutego 2021
Od sześć dziesiątych lat żyję na Podhalu,w piecach się paliło,plastyku nie było.Tak mi teraz wmawiają świrusa że chyba se na niego umrę.
misiek z gór15:04, 25 lutego 2021
dadzą 33 % kosztów ,
Niun13:55, 25 lutego 2021
Czemu ekopatrol nie jeździ codziennie i nie sprawdza gdzie czarny dym.wylatuje z komina. Przecież to widać. Oni czekają aż ktoś zgłosi interwencje A wystarczy że sami trochę się wykażą.
Tryb13:09, 25 lutego 2021
Czekałem na wymianę pieca przez gminę. Nie mogłem się doczekać, więc zrobiłem na swój koszt. Kocioł i to ekstraklasa zakupiony w dobrej cenie, zrobione w lecie, bez pośpiechu. Odliczone w US jako ulga termomodernizacyjna. Po podliczeniu kosztów wyszło taniej niż z "dofinansowaniem". I to nie 100zł, ale prawie 2 tysiące. I tak już dwa lata mam spokój.. Gminom dzięki, nie skorzystam..
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij