Poniedziałek, 21 czerwiec 2021, Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
Nowy Targ i okolice
Clouds
25°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
25°
Wiatr: 3.276 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
26°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
26°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
27°
Wiatr: 7.272 km/h Wilgotność: 73 %
Rain
24°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 75 %
22.03.2021, 17:50 | czytano: 3447

Konserwator Zabytków o zakopiańskiej willa "Chata": "zabezpieczenia nie były skuteczne"

zdj. Piotr Korczak

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał oświadczenie, w sprawie tragicznego w skutkach pożaru, do którego doszło w noc z piątku na sobotę.

"Od wielu miesięcy zarówno Delegatura WUOZ w Nowym Targu, jak i Konserwator Miejski w Zakopanem wysyłali pisma do właściciela nieruchomości o jej zabezpieczenie, w związku z informacjami, że przybywają tam bezdomni. Co więcej: w tym czasie miały miejsce oględziny wraz z właścicielem, po wejściu do budynku okazało się, że jest on zamieszkany przez dzikich lokatorów. Jak dziś wiemy zabezpieczenia nie były skuteczne. Śmierć poniosły trzy osoby. Zniszczony został zabytkowy obiekt" - napisano w oświadczeniu.

Do tego oświadczenia dołączono fragmenty pism, w których apelowano do burmistrza Zakopanego o należyte zabezpieczenie budynku.


s/
najnowsze informacje
komentarze
MI13:03, 23 marca 2021
Podobno nie wolno nie ma takiego prawa aby wpisac na liste zabytkow bez zgody wlasciciela
pamiętający22:01, 22 marca 2021
Takie pożary zabytkowych drewnianych rozpadających się budowli, to standard. Podobny los spotkał willę na Kowańcu w sąsiedztwie wice burmistrza, (w jej miejsce już stoi nowy domek) jak i "zabytkowych" domów na skrzyżowaniu ulic Długiej i Doroty.
Wii21:34, 22 marca 2021
Umyć rączki.....
Klasa....
mieszkaniec20:35, 22 marca 2021
Kolejny raz zapytuję burmistrza miasta Zakopane po co utrzymuje za ogromne pieniądze w mieście Straż miejską ? Ta ekipa powinna w tym czasie nieustannie penetrować pustostany i profilaktycznie kontrolować ,. czy nie przebywają w nich osoby bezdomne. Niedawno w jednym z nich zginęły osoby i teraz ponownie . Do kiedy ci nieudacznicy w mundurach nie będą robić tego co do nich należy, bo nie wierzę ,że nie mają tego w swoich podstawowych obowiązkach .
wera18:55, 22 marca 2021
Pisma to urzędnicy umieją wysyłać, ale pomóc to już nie. Co miał zrobić właściciel - isć do sądu o eksmisję? A kogo miał pozwać - trzech bezdomnych bez nazwisk? I kto by mu koszty sądowe oddał? A wynająłby Ukraińców to zaraz by był krzyk, że czyściciel kamienic i bandyta. Dorobiłeś się człowieku majątku to teraz sobie radź.
Florian18:31, 22 marca 2021
Jeśli ktoś ma nieszczęście posiadać taką ruinę, w której tylko konserwator widzi jakąkolwiek wartość i to przez pryzmat swojego osobistego interesu (ciepła posadka), ten ma trzy wyjścia:
1. wyremontować za swoje, zgodnie z nakazami konserwatora, koszt to ok. 800% ceny remontu budynku nieuznanego za zabytkowy
2. czekać ze 150 lat aż natura zrobi swoje
3. zrobić to, co zrobił ten nieszczęśnik.
Aniela18:27, 22 marca 2021
Niech konserwator da kasę na remont to bę?ę remontował te 100letnie ruiny w innym wypadku puszczać wszystko z dymem.
kkk18:10, 22 marca 2021
zabytkowy obiekt czyli miał tam stać az sam sie nie zwali i korniki zjedza i nie wolno z nim nic robic tylko zabezpieczać?jestem włascicielem podobnego obiektu i mam tam stać i czekać i zabezpieczać?czy ludzi do tego zatrudnić?za co po co na co? bo ma 100 lat i zabytkowy ?szkoda ludzi
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij