Poniedziałek, 19 kwiecień 2021, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 22.536 km/h Wilgotność: 39
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 93
Clouds
10°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 3.816 km/h Wilgotność: 89
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
07.04.2021, 10:47 | czytano: 5185

Będzie oczyszczalnia, kanalizacja i nowa droga

Arch. Podhale24.pl

Rząd przyznał pieniądze na budowę oczyszczalni ścieków Białce Tatrzańskiej. Rozwiąże to kilka problemów, ale nie załatwi wszystkich.

Na nową oczyszczalnię gmina czeka od dawna. Ta, w Czarnej Górze, jedyna na terenie gminy, już dawno jest przeciążona. Nowa, w Białce Tatrzańskiej, odciąży ją i przejmie część ścieków. Gmina Bukowina Tatrzańska otrzymała na jej budowę 4,9 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Gmina w ramach tzw. środków covidowych dostała też pieniądze na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Grapa, Pod Grapą i Środkowej w Białce Tatrzańskiej wraz z przebudową drogi Nowa Biała - Białka. To początek kanalizacji tej popularnej miejscowości turystycznej na Podhalu, która nie jest skanalizowania, bo kilka lat temu straciła 30 mln zł na budowę sieci. Część mieszkańców nie pozwoliła wówczas zakopać rur na swoich posesjach, blokując w ten sposób inwestycję, a Białka była potem pokazywana palcem na całym Podhalu.

Cieszą się mieszkańcy ulic Pod Grapą i Grapa, którzy w marcu wyszli na drogę, żeby zaprotestować przeciwko kolejnemu łataniu dziur. Jak mówili, są zdesperowani i zmęczeni czekaniem od 30 lat na jej remont. Należy ona do najgorszych w gminie. Wójt obiecał im wówczas, że czeka na rządowe pieniądze, żeby wybudować kanalizację pod drogą, a dopiero potem remontować nawierzchnię. Rządowe dotacje pozwolą rozwiązać ten problem.

r/
najnowsze informacje
komentarze
milka22:43, 9 kwietnia 2021
Pani wójt a akt prawny do ldród bocznych powodzenia
Bolo10:57, 9 kwietnia 2021
Całe szczęście, że stoki narciarskie są naśnieżane wodą z Białki zanim przyjadą turyści. Dzięki temu śnieg nie jest tłusty i nie klei się do nart.
GB17:39, 8 kwietnia 2021
To jakieś bezsensowne tłumaczenie ,że nie można było wcześniej nic zrobić .Jakoś w innych gminach inwestycje służące celom publicznym (np. budowa dróg) zdarza się, że koniecznym jest przejmowanie działek ,co nie stanowi problemu nigdzie w Polsce oprócz Gminy Bukowina .
Jasiek12:03, 8 kwietnia 2021
Ludzie nie dajcie ani metra kolektora głównego położyć na swoich działkach bez podpisania umowy z inwestorem o ewentualnych rekompensatach przy oddawaniu ścieków ze swoich posesji.Umowa musi obowiązywać również następców prawnych władających w przyszłości kanalizacją i oczyszczalnią.Inaczej wypuszczą Was w "maliny",np powołując spółkę z o.o.I tanio nie będzie.W nowotarskiej Gminie obecnie po ponad 80-cio procentowej podwyżce metr sześcienny ścieków kosztuje 13,50 zł.A miało być taniej,jak,się podłączy większość.
som siad09:25, 8 kwietnia 2021
do @ Mkkem - Budżet 83 mln a oczyszczalnia 3,5 mln ?! Oby taki ekonomów było jak najmniej.... Ktoś powiedział, że gdy nie było internetu, to tylko sąsiedzi wiedzieli żeś głupi...
Mkkem22:54, 7 kwietnia 2021
Budżet gminy na rok 2021 wynosi (przychód) prawie 83mln złotych. Jeśli gmina a dokładniej jej włodarze nie są w stanie zrobić kanalizacji bez dotacji w wysokości 4,5 mln to chyba coś jest nie tak.
Kazek19:51, 7 kwietnia 2021
Taka nowoczesna wieś; termy, wyciągi, hotele, tysiące turystów okrągły rok, a g....nka do rzeki Białki jak płynęły 70 lat temu tak nadal płyną i prawdopodobnie jeszcze długo popłyną. Wstyd.
Ha ha ha19:22, 7 kwietnia 2021
Od tej pory w pensjonacie wykazującym w szczycie sezonu obłożenie 40% trzeba będzie płacić za ścieki jakby przyjechały dwa autobusy gości. Urząd skarbowy sprawdzi i trzeba będzie płacić podatki. Kto się zgodzi na taką kanalizację?
worek na śmieci17:55, 7 kwietnia 2021
Tu mi kaktus wyrośnie jak oni tą oczyszczalnię i kanalizację wybudują :-)
Bajern0714:06, 7 kwietnia 2021
Ha ha ha Tylko podziekowac Pisowi Teraz trzeba bedzie za scieki placic. A tak fajnie plynely potokiem za darmo ....
Olo11:46, 7 kwietnia 2021
No a w Nowym Targu dalej są osiedla bez kanalizacji. Nie wstyd?
normalny11:43, 7 kwietnia 2021
To Paluchowa już pewnie prasuje garsonkę na otwarcie i przecinanie wstęgi :)
A swoją drogą to ciekawe.... budowa kanalizacji z "funduszu Covidowego"...
No tak, zapomniałem że wydawanie nieswoich pieniążków to specjalność rządu "dobrej zmiany"
Łoscypek białcański11:16, 7 kwietnia 2021
Coś czuje, że będzie to torpedowane przez miłośników obecnego stanu.
Robert11:09, 7 kwietnia 2021
Super. Brawa dla PiSu. A według PO i Balcerowicza pieniędzy miało na nic nie być.
chyba tak11:03, 7 kwietnia 2021
Białka miała już za Staszka Kołoca 50 mln na kanalizacje w Białce
oby te skromne fundusze wykorzystali teraz
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij