Odnowiona galeria Władysława Hasiora (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 27 grudnia
Imieniny: Jana, Żanety, Fabioli
Zakopane
Clouds
-0°
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
-2°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-3°
Wiatr: 1.944 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
-0°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
170 %
Nowy Targ
84 %
Zakopane
128 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 85 | 170 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 64 | 128 %
16.05.2021, 11:43 | czytano: 3385

Odnowiona galeria Władysława Hasiora (zdjęcia)

ZAKOPANE. Otwarcie po gruntowej renowacji i remoncie galerii Władysława Hasiora zbiegło się z Nocą Muzeów. Dawna leżakownia sanatorium "Warszawianka" zmieniła się niewiele. Położono duży nacisk na to, by stworzona przez artystę kompozycja galerii nie została zniszczona.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
- W grudniu zakończyliśmy duży projekt remontu sześciu naszych drewnianych filii. Jest to: Koliba, Oksza, Jurgów, Czarna Góra i chałupa na Rojach - wymienia Anna Wende -Surmiak. Jak mówi dyrektor Narodowego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem - galeria Hasiora była ostatnią filią, która przeszła remont w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", którego operatorem było Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a województwo małopolskie zapewniło placówce wkład własny, bez którego muzeum nie mogłoby wykonać remontu.

W oficjalnym otwarciu muzeum wzięły udział także - Katarzyna Para, koordynator wszystkich projektów inwestycyjnych, Julita Dębowska, koordynatorka galerii Hasiora, Ewa Romaniak z działu inwestycji Muzeum Tatrzańskiego oraz Aleksandra Trybuła, kierująca działem konserwacji. Podkreślano zasługi Tomasza Gluzińskiego jako kierownika inwestycji i Zbigniewa Moździeża odpowiedzialnego za nadzór konserwatorski.

- Wykonano roboty budowlane, poprawiono konstrukcję dachu, zrobiono nowe pokrycie, izolację ścian, elewację, zmieniono cała stolarkę okienną i drzwiową, schody, jest nowe wejścia do galerii, instalacja elektryczna, monitoring, system antywłamaniowy, oświetlenie, instalacja p-poż. i zagospodarowano terenu wokół budynku. Dodatkowo, podobnie jak w innych naszych filiach gdzie jest to możliwe - nastąpiła zmiana ogrzewania na geotermię. W sumie był to koszt 3 mln 200 tysięcy. Prace aranżacyjne kosztowały prawie 250 tysięcy - wyjaśnia Katarzyna Para.

- Głównym założeniem przeprowadzonych prac było zachowanie pierwotnego charakteru galerii. Zmieniona i przebudowana została tylko strefa wejściowa, by spełniała wymagania i stała się funkcjonalna. Wzmocniono fundamenty i konstrukcję stropu i dachu. I oczywiście pomalowano na nowo "różowe schody", charakterystyczne dla tej galerii. Kolor zaskoczył panów wykonujących roboty, jak mówili pierwszy raz takiego używali na budowie. To oryginalny odcień dobrany przez Władysława Hasiora - dodaje Ewa Romaniak z działu inwestycji Muzeum Tatrzańskiego.

- Mistrz lubił mocne zestawienia kolorów w swoich pracach. Cieszymy się, że mogliśmy wrócić do pierwotnego koloru. Nasze prace aranżacyjne są bardzo dyskretne, bo ekspozycja którą oglądamy - była przygotowana przez samego Hasiora - więc ingerencja w nią była niewskazana. To jeden duży asamblaż artysty. Ale wymieniliśmy ścianki ekspozycyjne, by prace we właściwy sposób się prezentowały. Mamy też nowy system podwieszania eksponatów, nowe głośniki kierunkowe. Z ciekawostek - prezentowany jest dziennik Hasiora z podróży. Nie pisany, ale rysowany. Jest także - wcześniej nie prezentowana "Rzeźba wyrwana z ziemi" w oryginale - komentuje Julita Dembowska.

Jak dodała Aleksandra Trybuła, remont był też okazją do poprawy stanu zbiorów, poprzez renowację, czy wymianę zniszczonych elementów kompozycji. Przygotowano też nowe magazyny wyposażone w nawilżacze i osuszacze. Generalnym wykonawcą remontu była firma z Poronina.

s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
06
01.2025
Nie przegap!
27
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas