Niedziela, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Nowy Targ
Clouds
16°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
16°
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 41 %
Jakość powietrza
10 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
24.05.2021, 16:54 | czytano: 4066

Nowotarscy radni chcą zaostrzenia przepisów "antysmogowych"

NOWY TARG. W trakcie sesji, Rada Miasta jednogłośnie poparła przesłanie do marszałka rezolucji dotyczącej wprowadzenia zakazu montażu i eksploatacji instalacji na węgiel w centrum Nowego Targu. Zaostrzenie przepisów dotyczy obszaru objętego miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Nowy Targ 22. Mimo głosów, by restrykcyjnymi przepisami objąć całe Miasto, zdecydowano się na razie tylko na "najgorszy rejon".

arch. Podhale24
Owa najgorszość została wskazana na podstawie wykonanej inwentaryzacji źródeł ciepła. Jak mówił naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska na ponad stu hektarach ścisłego centrum jest znajduje się ponad 600 kopciuchów. - Dlatego proponujemy zaostrzenie istniejącej uchwały antysmogowej. Dodatkowo na tym terenie mamy też stację pomiarową, która jest naszą wyrocznią i znajdujemy się na mapie świata z naszymi fatalnymi wynikami jakości powietrza. Żeby więc poprawić swój wizerunek, zaczynamy od serca Nowego Targu i ten właśnie teren został wskazany - tłumaczył Dariusz Jabcoń. - Dzisiaj odbyło się spotkanie burmistrzów z marszałkiem Małopolski Tomaszem Urynowiczem. Mówiono o tym, że sejmik województwa wspiera tych 10 samorządów starających się o lokalne uchwały antysmogowe. A co się tyczy naszej uchwały - to chcemy ją w najbliższych latach rozbudowywać o kolejne obszary Nowego Targu. Na razie centrum jest najgorsze - dodał.

Może całe Miasto, nie tylko centrum

Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego zaprezentowała radnym wyniki badań pomiarowych, zleconych przez Krajowy Alarm Smogowy i państwowy instytut badawczy. - Centrum Nowego Targu jest na tych wykresach faktycznie najciemniejsze, ale reszta też nie wypada dobrze. Poza tym pamiętajmy, że centrum znajduje się najniżej w kotlinie, więc i zanieczyszczenia na przykład z Niwy - spłyną tam i dużej poprawy jakości powietrza nie odczujemy. Ta uchwała jest bardzo radykalna, ale do 2030 roku będzie to juz norma dla wszystkich. Dlatego proszę, by objąć nić nie tylko centrum, ale całe miasto. Smog nie zna granic i musimy go zwalczać w całym Nowym Targu - zaapelowała aktywistka.

- Czeka nas spory wysiłek - zauważył Lesław Mikołajski. - W półtora roku będzie trzeba wymienić ok. 2,5 tysiąca kotłów. To będzie ciężka robota, by wymusić na ludziach wymianę - mówił radny.

- Wobec tych, którzy nie wymienią pieców trzeba będzie egzekwować prawo - stwierdził naczelnik Jabcoń i dodał: - Stosujemy zasadę "kija i marchewki". Każdy, kto się przyłączy do gazu dostaje 5 tys, do MPEC - 5 tysięcy i jeszcze są propozycje korzystania z programów rządowych.

Długie czekanie na przyłączenie gazu

Podniesiono także kwestię ciągnącej się samej procedury przyłączania nieruchomości do sieci gazowej. - Co w przypadku, gdy mieszkańcy będą mieli podpisaną umowę ze spółką gazowniczą, ale sieć gazowa nie będzie jeszcze gotowa, a termin na zmianę źródła ogrzewania minie? Czy zostaną ukarani - chciał wiedzieć Grzegorz Luberda.

- W uchwale nie ma zapisanych wyjątków. Nawet jeśli nie ze swojej winy mieszkańcy nie będą mogli się dostosować do jej wymogów to niestety, ale trzeba będzie egzekwować przepisy. Niemniej - to egzekwowanie należy do służb burmistrza i trzeba na takie sytuacje patrzeć zdroworozsądkowo i jak takie sytuacje będą - to trzeba je brać pod uwagę - odpowiedział Piotr Łyczko z Departamentu ds. Programów Ekologicznych Urzędu Marszałkowskiego.

Na prośbę, by Urząd Marszałkowski próbował "przyspieszać" spółkę gazową w przyłączaniu mieszkańców, Piotr Łyczko odparł, że "stara się".

Głos zabrał także Waldemar Wojtaszek. Wiceburmistrz powiedział, że podczas dzisiejszego spotkanie samorządowców z ministrem Michałem Cieślakiem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wojewodą Małopolski Łukaszem Kmitą rozmawiano na temat projektu "Samorząd 3.0. Rozwój bez barier". - Przy okazji zaprezentowano założenia pomocy samorządom w rozwiązywaniu problemów. Jeden z omawianych obszarów to było "czyste powietrze" i relacja z Polską Spółką Gazownictwa w rozbudowie sieci gazowej - tam gdzie jest to możliwe, a tam gdzie nie jest - lokowanie stacji rozproszonych, zasilanych z dowożonego gazu. Mają być prowadzone konkretne rozmowy z władzami spółki, jak usprawnić dalszy rozwój i dystrybucję gazu. Liczymy, że to w dużej mierze - jak zostanie zrealizowane - pomoże - podsumował.

Rezolucja

Radni byli jednomyślni i uchwałę wraz z przesłaną marszałkowi rezolucją - podęli jednogłośnie.

Oto jej treść:

"Rezolucja w sprawie podjęcia działań na rzecz ochrony poprzez wprowadzenie zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla dla obszaru Miasta objętego mpzp Nowy Targ 22 - centrum.

Rada Miasta mając na uwadze wartości wskazane w Konstytucji RP, Prawo ochrony środowiska - apeluje do marszałka województwa małopolskiego o podjęcie działań prowadzących do poprawy jakości powietrza, poprzez wprowadzenie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza, poprzez wprowadzenie dla obszaru centrum miasta: całkowitego zakazu montażu nowych instalacji, w których następuje spalanie węgla, całkowitego zakazu eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla od 1 stycznia 2030 roku.

Rezolucja jest uzupełnieniem postanowień uchwały sejmiku ze stycznia 2017 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Rada Miasta Nowy Targ wraca uwagę, iż władza publiczna jaką jest samorząd terytorialny, zobowiązana jest to prowadzenia odpowiednich działań z zakresu polityki ekologicznej. Dlatego też prowadzenie działań zmierzających do zapewnienia dobrego stanu środowiska stanowi obowiązek władz publicznych".

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
eko03:56, 28 maja 2021
SMOG zabija bardziej niż COVID. PALISZ ŚMIECIAMI, WĘGLEM i innym dziadostwem jesteś BARBARZYŃCĄ. Ciekawe czy Ty Palaczu, się spowiadasz za złamanie 5 przykazania???
Jojo21:28, 25 maja 2021
Ha ha w Krakowie pozmieniali i co dalej czerwona strefa smogu , to chyba samochody tez sie przyczyniaja a samoloty to co
nowotar16:51, 25 maja 2021
Powinni zrobić strefę bez smogu,od św.Anny ,do lotniska i mostu kolejowego.Taki okrąg z kopciuchami pozwolił by oczyścić powietrze.Niwa czy Kokoszków mogą pozostać .
Olo10:25, 25 maja 2021
Ciekawe jest to że liczba starych kotłów maleje a smog jakoś nie zanika a wręcz przeciwnie. Może jednak nie tylko węgiel trzeba usunąć z naszego życia ale np
dziesiątki aut z literką L blokującą normalny ruch samochodów.
Swój chłop08:24, 25 maja 2021
W następnych wyborach całe centrum musi iść na wybory i wybrać takiego burmistrza i radę którzy będą dla ludzi a nie dla chorych postulatów lobby gazowego i miejskiego mpecu. Dlaczego nas zmuszają do podpiecia ciepła z rury? bo ludzie sami nie chcą- dobrze pamiętają co było z cena oleju opałowego. Szczęśliwi co mają gaz zobaczą ile bd kosztował jak zniknie ostatnia Polska kopalnia węgla.
Odnośnie wmawiania ludziom przez radnych , że to Unia odpowiem tak w Niemczech nikt nie zabrania w porządnych kotłach spalać węgiel gruby i ekogroszek. Tam daje się alternatywę a w Polsce że ludzie raczej biedni to trzeba zmusić prawnie.
miejska paranoja08:01, 25 maja 2021
Radni niech zamiast doraźnych i intencyjnych gestów zaczną pracować nad konkretnymi i realnymi rozwiązaniami, bo tak po próżnicy można jeszcze paplać i bawić się w ekologię dwadzieścia lat. Już minęło sześć. Efekt mizerny i wcale, jak sugeruje za każdym razem nasza władza nie jest to wina mieszkańców, których niejednokrotnie warunkuje sytuacja ekonomiczna i brak prostych procedur urzędniczych. Brak konkretnego systemu i przejęcia przez miasto ciężaru poprawy sytuacji.
Wciąż przecież brak jest strategii w walce ze smogiem, a nawet pomysłu jak sukcesywnie ograniczyć emisję pyłów osadzonych. Nikt też z radnych nie wymaga od burmistrza przedłożenia długofalowego planu i rocznych raportów z realizacji wyznaczonych zadań. Teraz wszyscy są zadowoleni już z samego sprawozdania Watychy, który od lat mówi o sukcesach wymiany kotłów - szkoda tylko, że w znikomej ilości. Nikt niczego i od nikogo nie wymaga, bo najważniejsze by zajączka łapać i udawać, że władze cały czas myślą o zdrowiu i życiu mieszkańców.
MF06:47, 25 maja 2021
Radni bezradni nie wiedza ze ekogroszek to tez wegiel....
smok00:18, 25 maja 2021
A po co jak pandemia zabiła smoga. I w tą zimę też tak będzie bo już szykują nam czwartą falę.
stary mieszkaniec23:15, 24 maja 2021
szajba eko bije do głowy radnym. Co zrobili w sprawie potoku Skotnica,?
Nic. Niech najpierw zajmą się problemami mieszkańców, a nie zbawiają ich na siłę. !!!!!!!!!!
hary22:50, 24 maja 2021
Co z tych 5 tyś zł. wielu ludzi nie stać na to żeby zainwestować 10-15 tyś w zmianę ogrzewania . Bo napiszcie że te zapomogi zostaną zwrócone po inwestycji . Co może trwać i 6 miesięcy . Miasto powinno zainwestować w informacje , jakieś ulotki reklamy ,żeby palacze wiedzieli co się dzieję z nami jak palimy tymi syfnymi odpadami . Bo oni myślą że ta cała tablica Mendelejewa idzie w komin i im nic nie zrobi .
Lucek21:42, 24 maja 2021
alik@ jest jak smoła bo sprowadzają go do Polski z zagranicy jakieś odpady a Polski idzie do Niemiec i Niemcy palą aż chuczy i tam nie wprowadzają jakichś ekologi polityka w tym kraju " polin"to stan umysłu
alik20:46, 24 maja 2021
A może radni zaczęli by działania w 1 kolejności do udrożnienie miasta, zwiększyć jakość komunikacji zbiorowej, aby ograniczyć ilość samochodów na drodze. Zadbać o jakość węgla /obecny to jest jak smoła/.
Marcin20:35, 24 maja 2021
Sąsiad i ja@ to po co w takich opakowaniach produkują,tymi niech się zajmą a nie zwykłym konsumentem a tak poza tym co zmieni wymiana kopciucha na ekogroszek jak ekogroszek to też węgiel tylko rozdrobniony
nie ślepy19:15, 24 maja 2021
"Rezolucja jest uzupełnieniem postanowień uchwały sejmiku ze stycznia 2017 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw"...no to z tej rezolucji wynika, że wszyscy będą musieli przejść na przydomowe elektrownie atomowe!? Czy tak?
sąsiad i ja18:23, 24 maja 2021
Jeśli reszta miasta nadal będzie mogła palić byle czym, to nic to nie da. Centrum jest nisko położone i smog i tak będzie tam schodził. Już teraz powinien być całkowity zakaz wszelkich kopciuchów. Nie będzie zwykłych pieców, to nie będzie w czym palić pampersów, kartonów z mleka itp. Wiele ludzi twierdzi, że to papier i ciągle tym pali.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas