Piątek, 24 września 2021, Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 22.86 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
14°
Wiatr: 23.832 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
14°
Wiatr: 26.964 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
15°
Wiatr: 25.272 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
12°
Wiatr: 18.54 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
13°
Wiatr: 15.948 km/h Wilgotność: 82 %
10.07.2021, 19:14 | czytano: 7276

Królowa Związku Podhalan z wizytą u Pierwszej Damy

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z Królową Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Kamilą Wilczek. W rozmowie uczestniczyli także Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski oraz towarzyszący Królowej Patryk Drath.

Związek Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA) został utworzony na przełomie 1928 i 1929 roku w Chicago w celu pielęgnowania i promowania tradycji i kultury ludu podhalańskiego. Obecnie ZPPA liczy 87 kół związkowych i zrzesza ponad 2000 członków. Małżonka Prezydenta gościła w siedzibie organizacji - w Domu Podhalan w Chicago - w maju 2018 roku.

Z kolei w tegorocznym Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą, Agata Kornhauser-Duda poznała Królową ZPPA, która prócz reprezentowania swojej społeczności na arenie międzynarodowej, zajmuje się m.in. działalnością charytatywną. Środki zgromadzone podczas Balu Królowej przeznaczane są na wsparcie potrzebujących Polaków zarówno w USA, jak i w naszym kraju. Właśnie z donacjami Kamila Wilczek przyjechała do Polski.

W Pałacu Prezydenckim mówiła o beneficjentach zbiórki, których odwiedziła po przylocie do kraju: poszkodowanych w pożarze mieszkańcach wsi Nowa Biała, o regionalnej grupie z Nowego Targu, w której niepełnosprawne dzieci oraz niepełnosprawna młodzież pielęgnują góralskie tradycje oraz o Rodzinnym Domu Dziecka w Szaflarach. Część datków Królowa przekazała też polskiej fundacji w Chicago.

Dyskutowano o pielęgnowaniu polskości w USA, o pamięci i wsparciu Rodaków oraz o wartości przekazywania tradycji z pokolenia na pokolenie. – Polska kultura i historia to coś, co nas wyróżnia, dlatego ogromnie ważne jest podtrzymywanie naszych pięknych tradycji – stwierdziła Pierwsza Dama. Kamila Wilczek i Patryk Drath mówili o swoich korzeniach, miłości do góralszczyzny, aktywnościach społecznych i działalności polonijnej.

Źródło: Kancelaria Prezydenta, oprac. r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij