Piątek, 07 października
Imieniny: Marii, Marka, Amalii
Jabłonka
Clouds
12°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.132 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
13°
Wiatr: 1.944 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
12°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
6
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
5
1
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
19
10.07.2021, 19:14 | czytano: 10194

Królowa Związku Podhalan z wizytą u Pierwszej Damy

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Agaty Kornhauser-Dudy z Królową Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Kamilą Wilczek. W rozmowie uczestniczyli także Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski oraz towarzyszący Królowej Patryk Drath.

Związek Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA) został utworzony na przełomie 1928 i 1929 roku w Chicago w celu pielęgnowania i promowania tradycji i kultury ludu podhalańskiego. Obecnie ZPPA liczy 87 kół związkowych i zrzesza ponad 2000 członków. Małżonka Prezydenta gościła w siedzibie organizacji - w Domu Podhalan w Chicago - w maju 2018 roku.

Z kolei w tegorocznym Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polaków i Polonii za Granicą, Agata Kornhauser-Duda poznała Królową ZPPA, która prócz reprezentowania swojej społeczności na arenie międzynarodowej, zajmuje się m.in. działalnością charytatywną. Środki zgromadzone podczas Balu Królowej przeznaczane są na wsparcie potrzebujących Polaków zarówno w USA, jak i w naszym kraju. Właśnie z donacjami Kamila Wilczek przyjechała do Polski.

W Pałacu Prezydenckim mówiła o beneficjentach zbiórki, których odwiedziła po przylocie do kraju: poszkodowanych w pożarze mieszkańcach wsi Nowa Biała, o regionalnej grupie z Nowego Targu, w której niepełnosprawne dzieci oraz niepełnosprawna młodzież pielęgnują góralskie tradycje oraz o Rodzinnym Domu Dziecka w Szaflarach. Część datków Królowa przekazała też polskiej fundacji w Chicago.

Dyskutowano o pielęgnowaniu polskości w USA, o pamięci i wsparciu Rodaków oraz o wartości przekazywania tradycji z pokolenia na pokolenie. – Polska kultura i historia to coś, co nas wyróżnia, dlatego ogromnie ważne jest podtrzymywanie naszych pięknych tradycji – stwierdziła Pierwsza Dama. Kamila Wilczek i Patryk Drath mówili o swoich korzeniach, miłości do góralszczyzny, aktywnościach społecznych i działalności polonijnej.

Źródło: Kancelaria Prezydenta, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas