Restauracja z Bukowiny Tatrzańskiej nie musi płacić ogromnych kar sanepidowi - podhale24.pl
Sobota, 03 czerwca
Imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary
Jabłonka
Clear
17°
Wiatr: 14.868 km/h Wilgotność: 42 %
Clear
16°
Wiatr: 16.704 km/h Wilgotność: 59 %
Clear
18°
Wiatr: 16.164 km/h Wilgotność: 42 %
Clear
17°
Wiatr: 16.164 km/h Wilgotność: 45 %
Clear
18°
Wiatr: 16.452 km/h Wilgotność: 46 %
Clear
16°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 42 %
Jakość powietrza
14 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
16.07.2021, 18:20 | czytano: 11541

Restauracja z Bukowiny Tatrzańskiej nie musi płacić ogromnych kar sanepidowi

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem umorzył postępowania administracyjne w sprawie kary dla Schroniska Bukowina za otwarcie restauracji podczas lockdownu.

Fot. Schronisko Bukowina / Facebook
Fot. Schronisko Bukowina / Facebook
W styczniu tego roku, restauracja, wówczas jeszcze działająca pod szyldem Magdy Gessler, została otwarta, mimo obostrzeń i zakazu prowadzenia działalności. - Musimy pracować, bo zatrudniamy 50 osób, nikogo nie zwolniliśmy, a straty, jakie ponosimy, są ogromne. Tarcze antykryzysowe są tak skonstruowane, że nie możemy z nich skorzystać. My jednak nie chcemy pomocy od rządu, ale chcemy pracować - mówił wówczas Kamil Sakałus, menedżer restauracji. - Nie możemy patrzeć, jak na naszych oczach umiera wszystko, co kochamy.

Sprawą zainteresował się Państwowy Powiatowi Inspektorat Sanitarny w Zakopanem. Schronisko Bukowina w Bukowinie Tatrzańskiej zostało ukarane karą w wysokości 30 tys. zł. Właściciel restauracji odwołał się od tej decyzji.

Do wiosny lokal był kontrolowany jeszcze kilkakrotnie. Efektem było pięć postępowań administracyjnych, każde z groźbą zapłacenia kary w wysokości 50 tys. zł. Jednak w lipcu, po kilku miesiącach prowadzenia postępowania, zakopiański sanepid zdecydował się je umorzyć. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji PPIS w Zakopanem, sanepid ma obowiązek wydać decyzję zgodną z przepisami obowiązującymi w dniu wydania orzeczenia. Orzeczenie zostało wydane 8 lipca, a w tym dniu ani lockdown, ani zakaz prowadzenia restauracji, już nie obowiązywał. Z tego też powodu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem umorzył wszystkie postępowania wobec bukowiańskiej restauracji.

Sanepid oparł się na Kodeksie Postępowania Administracyjnego, który nakazuje stosować przepisy korzystniejsze - w razie ich zmiany – dla strony. „ Organ kierując się zasadą opisaną w art. 189c. K.P.A , a także realizując zasady legalizmu i praworządności, zobowiązany jest do zastosowania na gruncie niniejszej sprawy, nowej, korzystniejszej regulacji” – napisał Sanepid w uzasadnieniu.

- Jako Schronisko Bukowina przyjęliśmy tę decyzję z radością i jednocześnie ulgą. Przestała nad nami wisieć groźba ogromnej kary, która wpędziłaby w nas gigantyczne kłopoty finansowe i zagroziła dalszemu funkcjonowaniu lokalu - mówi menedżer lokalu.r/ współpraca. ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
antycovidian07:17, 19 lipca 2021
@normal
"To raczej tryumf bezprawia !!"
Jesteś w błędzie - zwyciężyło prawo. Po to zostały ustanowione pewne akty prawne -czytaj Ustawy, w tym najważniejsze KONSTYTUCJA - aby rząd je przestrzegał. Dzięki NIEZALEŻNOŚCI, NIEZAWISŁOŚCI SĄDÓW przedsiębiorstwa jak i obywatele z nielegalnymi decyzjami NIErządu który łamie ustanowione prawo wygrywają - bo inne wyroki orzeczone być nie mogą. Różnica w orzekaniu, Sądownictwie między Niemcami, Francją czy Anglią a Polską jest taka, że w tych pierwszych Wyroki zapadłyby góra w kilka miesięcy a nie jak w przypadku Polski po ponad roku.
normal23:46, 17 lipca 2021
To raczej tryumf bezprawia !!
Ciekawe czy gdyby to było w Niemczech Francji czy Anglii to też by ich uniewinnili - szczerze wątpię.
sudop gov14:49, 17 lipca 2021
@Stanislaw większość tych jak twierdzisz "przytulonych" pieniędzy to umorzenia składek ZUS bez których większość małych firm dzisiaj by nie istniało (są też zwrotne i bezzwrotne pożyczki) Oczywiście są też firmy, które na tym zarobily ale z tonu twojej wypowiedzi wnioskuję, że wszyscy właściciele firm będą teraz kupowali nowe fury i jeździli na wypasione wakacje, a ty dalej musisz zap...ć na tego szefa Janusza biznesu złodzieja który cię okrada... A poza tym życzę ci żebyś przestał zaglądać w cudze portfele. Powidzenia:)
Stanisław09:18, 17 lipca 2021
Wystarczy wejsc na strone sudop gov wpisac nip i pieknie wychodzi kto i ile przytylił tarczy .
antycovidian06:57, 17 lipca 2021
Sanepid był z góry na przegranej pozycji i żeby nie dopuścić do całkowitej kompromitacji, odwołał swoje decyzje, które wcześniej wydał z naruszeniem obowiązującego prawa. Do tych decyzji, przyczyniły się wyroki sądowe, które zapadły w podobnych sprawach w Polsce. Albo Sanepid sam odwoła swoje wszystkie bezprawne decyzje, albo uczyni to Sąd. Dobrze, że poszli po rozum do głowy. Brawo restauratorzy - to jest przykład, że decyzje nierządu zabraniające ludziom - przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej są bezprawne i teraz nic nie stoi na przeszkodzie by je teraz jak i w przyszłości ignorować, bo prawo jest po stronie przedsiębiorców - odwagi, nie wolno się bać. Ten "bandycki rząd" należy odsunąć od władzy. Jaki "szacunek" mają ludzie do tej władzy, to widać na "spotkaniach" premiera z ludźmi. Myślę, że niedługo zaprzestanie tych spotkań, bo ile można słuchać kłamstw. Wspaniale, że ludzie się budzą.
Os23:12, 16 lipca 2021
Brawo dla sanepidu, ze jednak prxemyslal sprawę i jednak się zreflektował
Swój chłop21:21, 16 lipca 2021
A miękiszony z kotelnicy dalej liczą, że dostaną dotacje na kolej gondolową na litwinke. Ciekawe czy w tym roku dalej grzecznie będą czekać na dotacje.
pp20:48, 16 lipca 2021
rozstrzygniecie sprawy bardzo gorszące dla innych ktorych ukaral sanepid i nie byl tak wyrozumially.Niepojete! Nie wierze ze wlasciciel tego towarzystwa nie korzystal z tarcz!
Wojciech20:40, 16 lipca 2021
Czyli każdy zamknięcie lokalów było bezprawne. Pozew zbiorowy zakończy lockdowny.
M.20:24, 16 lipca 2021
A tak się zawistne Podhale spuszczało nad karami dla nich, BRAWO WŁAŚCICIELE!
Wojtek19:57, 16 lipca 2021
Psychologiczny błąd Państwowego Powiatowego Inspektora Sanepidu w Zakopanem.To teraz możecie nakazywać zamykanie tej knajpy z powodu fali wirusa,a oni będą gwizdać lekceważąco,co przecież już ordynarnie wcześniej robili.
Władek19:31, 16 lipca 2021
Ta cała "pandemia" to jeden wielki "pic na wodę". Żeby była jasność: wirus istnieje i w pewnych okolicznościach, dla pewnych osób może faktycznie być groźny, ale żeby robić sobie z całego społeczeństwa aż takie jaja ?!
Mówię jak jest19:08, 16 lipca 2021
I w taki oto sposób, organy Państwa Polskiego ośmieszają reżim sanitarny i tym samym zachęcają do lekceważenia przepisów w przyszłości.Brawo "odważni" którzy macie gdzieś przepsiy, oto przesłanie tej sprawy.
Sprawiedliwy18:35, 16 lipca 2021
Brak konsekwencji.Wielka niesprawiedliwość
Radek18:22, 16 lipca 2021
I bardzo dobrze

Bo żadnego wirusa niema to rządowa ściema .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas