Środa, 01 grudnia 2021, Imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza
Zakopane i okolice
Snow
-0°
Wiatr: 24.912 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 22.248 km/h Wilgotność: 82 %
Snow
Wiatr: 27.648 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
Wiatr: 28.224 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
Wiatr: 25.704 km/h Wilgotność: 80 %
Snow
-1°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 96 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
22.07.2021, 14:00 | czytano: 3273

Sprawa banneru wyborczego Andrzeja Dudy na krzyżu Giewoncie. "Nie doszło do obrazy uczuć religijnych"

Fot. OMZRiK, Podhale24.pl / fotomontaż

Sąd Rejonowy w Zakopanem uznał, że zawieszenie banneru wyborczego Andrzeja Dudy na zabytkowym krzyżu na Giewoncie, który jest miejscem kultu religijnego, nie było przestępstwem.

Banner kandydata na najwyższy urząd w państwie zawisł na krzyżu podczas prezydenckiej kampanii wyborczej, w lipcu 2020 roku. Zdjęcie pojawiło się w mediach społecznościowych. Gdy na miejsce dotarli pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, banneru już nie było. Nie ustalono również osoby, która go powiesiła.

Do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem wpłynęło zawiadomienie w tej sprawie. Prokuratura umorzyła jednak postępowanie przygotowawcze w wyniku "braku znamion czynu zabronionego". Od tej decyzji odwołał się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Sprawa trafiła do sądu.

Pod koniec czerwca zakopiański sąd wydał orzeczenie w tej sprawie, o czym poinformował teraz OMZRiK. Sąd uznał, że decyzja prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa była słuszna. Prowadzący sprawę sędzia stwierdził, że zawieszenie banneru nie spowodowało uszkodzenia i zniszczenia krzyża. "Występek ten musi zaistnieć w sposób realny, wywołać określony skutek, nie może mieć charakteru abstrakcyjnego" - ocenił.

Według sądu, nie doszło tu do narażenia czyjegoś życia i zdrowia, jak również do obrazy uczuć religijnych. "(...) umieszczenie na symbolu religijnym, do jakich niewątpliwie należy Krzyż na Giewoncie, przedmiotu, w niniejszej sprawie banneru, którego wymowa nie reprezentuje wprost treści, które w sposób oczywisty godzą w znaczenie konkretnego symbolu, jak i całej religii bądź wyznania, nie może prowadzić do wniosku, że sprawca lub sprawcy działali w celu obrazy uczuć religijnych osoby, bądź grupy osób".

- Szanowni Państwo wydrukujcie sobie to postanowienie sądu i flagi w dłoń! Od dzisiaj możecie zawieszać je na pomnikach, figurach Chrystusa Króla, krzyżach i wszelkich zabytkach. Jeśli zatrzyma was policja pokażcie im postanowienie sędziego z Zakopanego, powinni wziąć je pod uwagę. Jeśli może wieszać swoje banery Andrzej Duda to każdy z nas też - skomentował decyzję sądu Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Piotr08:40, 23 lipca 2021
Do Oli
Mogę Ci wskazać listę innych prezydentów gorliwych Katolików, którzy Twoim zdaniem mają prawo "wisieć" na krzyżu na Giewoncie. Ot choćby tacy mili goście jak Francisco Franco, Benito Mussolini ......., ba nawet był czas gdy Bierut nosił feretron.
Czekam zatem niecierpliwie kiedy rozpoczniesz krzyżowy "Tour de President" i rozpoczniesz wieszanie banerów prezydenckich Katolików.
Swoją drogą to ja bym się nie odważył powiesić Prezydenta Dudę na krzyżu. Gratuluję "cojones"
moim_zdaniem23:26, 22 lipca 2021
Zastanawia mnie kilka zagadnień.
1. Dlaczego heteroseksualni nie robią marszy promujących ich seksualność?
2.Dlaczego elgiebetom wolno obrażać heteryków i pluć na symbole chrześcijańskie i to wtedy się nazywa walką wolność... ale czyją wolność ?? I to jest niby ok... wg lgbt oczywiście.
3.Dlaczego homosiowi wolno zarzucić homofobię, komuś kto się z nim nie zgadza ale nie wolno zarzucić elgiebetowi klerofobii, kościołofobii, religiofobii itd. bo to jest wtedy niepprawne politycznie.
3. Jak poważnie traktować postulaty parad lgbt, kiedy oni są tak poprzebierani, że cyrk to przy nich startu nie ma! No parada z majciochami na głowie! Jak takich ludzi traktować poważnie ??
Coś tu jest postawione na głowie!
Wiadomo, że jak coś stoi na głowie to górą jest rzyć, a to chyba nie o to chodzi.
moim_zdaniem22:46, 22 lipca 2021
@ franek
Jeśli chodzi o olej to wolę z avokado.
A napędowy i owszem na stacjach Orlenu dostępny jest. Natomiast ty jesteś jak esencja oleju z buraka. Pozdrawiam.
moim_zdaniem22:41, 22 lipca 2021
@ Sąsiad ;)
Słusznie, słusznie ja też - z byle ścierką to nie ten teges, a jak już na sztylu - to już wcale.
Ale ja myślę Sąsiad, że ty nie z tych ónych.
Ala22:26, 22 lipca 2021
Właśnie katolicy....swoja wiarę pokazujecie...gdzie...szczując I siejąc nienawiść, bo ktoś ma inne zdanie, przekonania niż Ja Katolik!!!wiary nie trzeba pokazywać...poznasz po człowieku , nie pseudokatoliku, których jest na pęczki w naszej PL. Pozdrawiam dobrych ludzi, nie koniecznie katolików...
Sołtys20:25, 22 lipca 2021
Do Oli
Nie będę sięgał średniowiecza ale bardzo krótkiej przeszłości gdzie w szkołach i internatach KATOLICKICH mordowano, gwałcono dzieci
Irlandia, Kanada .
Jedno pytanie widziałeś gdzieś na tych obrazach i zapisach facetów z kobietami bo ja nie wiec sprawa jest jasna
oli19:56, 22 lipca 2021
To nie obraza krzyża bo jest katolikiem i swoją wiarę pokazuje na codzień.Natomiast inne symbole hitleryzmu,komunizmu,tęczowe i inne, nie są tożsame z nauką Chrystusa,a więc nie powinny się tam znaleść.Więc o co tu chodzi? Tęczowi mogą sobie wieszać kolorowe banery w takich miejscach,które będą odpowiednie do ich flagi i przekonań.Najpierw niech zaczną wieszanie na meczetach a póżniej na gwieżdzie Dawida,zobaczymy jaka będzie reakcja.
spm19:54, 22 lipca 2021
W Polsce nie ma prawa precedensowego. "Ośrodek Monitorowania" niech sobie sprawdzi co to znaczy, a potem namawia do łamania prawa i zasad współżycia społecznego.
Sąsiad19:21, 22 lipca 2021
@ moim zdaniem
Do byle kogo byle szmaciarza się nie przymilam
franek16:41, 22 lipca 2021
Moim zdanie brakuje Ci oleju więc sobie kup może być orlen np????
kuba16:13, 22 lipca 2021
???
moim_zdaniem16:03, 22 lipca 2021
Chętnie kupię wycieraczkę w sześć kolorów lgbt... jak profanować to w obie strony.

tylko nie wiem czy to do końca dobry pomysł, jeszcze sąsiad pomyśli, że jestem z tej frakcji... A jak mu co strzeli do głowy i się przymilać zacznie ? XD
Bo doszliśmy do czasów kiedy nie ma już homo sapiens tylko homo - niewiadomo.
do bolo14:15, 22 lipca 2021
Można wieszać, wszystko
bolo13:55, 22 lipca 2021
A to znaczy, że na krzyżu można wszystko wieszać.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas