Wtorek, 19 października 2021, Imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 8.424 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 9.684 km/h Wilgotność: 85 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
19.09.2021, 15:18 | czytano: 3753

Burmistrz Nowego Targu: "Wymiana kopciuchów przyspieszyła w ostatnim czasie"

Burmistrz Grzegorz Watycha/zdj. Podhale24

NOWY TARG. - Termin wymiany "kopciuchów" się nie zmienił. Tempo wymiany jest duże - mówi Grzegorz Watycha. Burmistrz dodaje jednak, że "do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu - by nadejście zimy nie oznaczało w Nowym Targu pory zakazu wychodzenie na powietrze - jeszcze trochę pracy jest".

- Cały czas liczę na odpowiedzialność właścicieli budynków za to czym palą i na świadomość tego, że jeżeli palą odpadami, to zatruwają siebie i innych. Że podziała to na nich, żeby unikać tego typu zjawisk, iż idziemy do sądu aż z trzema właścicielami, którzy zostali przyłapani na spalaniu odpadów. Dzisiaj każdy z właścicieli nieruchomości musi wiedzieć, że na stronie Urzędu Marszałkowskiego jest zakładka i aplikacja, gdzie można zgłaszać daną nieruchomość, a pracownicy danej gminy mają 3 dni na to, żeby tam przeprowadzić kontrole. Jeżeli ktoś permanentnie albo nawet incydentalnie zakopci pół ulicy - to jest duże prawdopodobieństwo, że jakaś osoba "kliknie" i będzie tam wizyta naszych kontrolerów. A nasi kontrolerzy mają już przysłowiowego nosa i wchodząc do kotłowni - już mogą stwierdzić co tam się znajduje. Ostatnio mówił mi kominiarz, że jak czyści przewody kominowe, to już po sadzy i jej zapachu może stwierdzić, czy tam dochodzi do palenia plastikiem, czy innymi odpadami. Tak samo sprawny kontroler może do ocenić - mówi burmistrz.

O tym, że w ciągu ostatnich tygodni efektem przeprowadzonych kontroli były trzy wnioski skierowane do sądu przeciwko osobom palącym śmieciami - już pisaliśmy. Grzegorz Watycha dodaje, że może nie jest to duża liczba w skali całego miasta, ale "smutne jest to, że cały czas trafiają się takie przypadki".

- Tak samo jak zdarzają się przypadki podrzucania śmieci w różne dziwne miejsca, pomimo że każdy może te odpady wystawić przed dom jeżeli ma złożoną deklarację. Są też "dzwony" na terenie miasta, gdzie bez żadnych kosztów można wrzucić papier, szkło, czy plastik. Więc nie wiem skąd taka pokusa u wielu osób jest... Może to wynika z lenistwa, że pakuje się wszystko do jednego wora i ten wór ląduje w lesie, czy w rowie. Tu też mamy służby dociekliwe i przeglądając te wory - zawsze trafią na jakiś ślad i po nitce do kłębka można dojść to tego, kto pozbył się odpadów. W ostatnim czasie namierzyliśmy kilka osób, które w ten sposób pozbyły się śmieci - dodaje.

Na pytanie o tempo wymiany starych pieców w Mieście, Grzegorz Watycha mówi: - Wymiana kopciuchów przyspieszyła w ostatnim czasie. Lidzie dopytują czy ten termin - koniec 2022 roku na pewno jest aktualny, bo cały czas są próby przedłużenia czasu na zupełne wyeliminowanie prostych pieców, tzw. kopciuchów, których jest najwięcej w mieście. Termin się nie zmienił. Tempo wymiany jest duże, na szczęście Polska Spółka Gazownictwa daje rade i w centrum Miasta podłącza kolejne budynki. Pieniądze na inwestycje gazownicy mają, a my czekamy przy remontach ulic na wszystkich, którzy się zgłoszą, a tych zgłoszeń jest całkiem sporo. Niestety, może być tak, że pięciu sąsiadów wymieni piece, a jeden nie. I ten jeden potrafi wszystkim zatruć powietrze. Więc - do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu - by nadejście zimy nie oznaczało w Nowym Targu pory zakazu wychodzenia na powietrze - jeszcze trochę pracy jest.

Burmistrz podkreśla, że sprawa wymiany pieców i dbałość o czyste powietrze to priorytet dla samorządu.

- Wnioski o ulgi podatkowe czy o 5 tys. zł dopłaty do wymiany - rozpatrujemy od ręki. Te środki są wciąz wydatkowane, bo jest jeszcze co wymieniać. Środki jeszcze na ten cel są, ale jak będzie taka potrzeba - to jesteśmy przygotowani, żeby jeszcze dołożyć przed końcem roku. Było 500 tysięcy, jest 700 tysięcy. To jest dla nas priorytet. Staramy się mieszkańcom wszystko umożliwić, nie zniechęcać. Wiemy, że w niektórych częściach Nowego Targu czekać trzeba długo na podłączenie gazu, ale w centrum, gdzie kurek z gazem jest na ścianie budynku można sprawę załatwić szybko - podsumowuje Grzegorz Watycha.

not. SPalka
najnowsze informacje
komentarze
do Środowiskowy klon15:15, 21 września 2021
podziel się tym co wiesz nie bądź sknera wszyscy chcą wiedzieć
a może i ja się na to będę chciał napatrzeć
do danka furmanka15:13, 21 września 2021
sprzedają to co rząd z zagranicy sprowadzi nic innego swojego węgla mamy jak na lekarstwo
ToJa12:43, 21 września 2021
Co tam kopciuchy, ważne, że strefa płatnego parkowania się powiększy i to jest sukces burmistrza ( JEDYNY ! ).
oz21:25, 20 września 2021
@Środowiskowy klon może rozwiej wątpliwości @Irek a ty skąd masz te newsy
Władek08:47, 20 września 2021
Pani Grzegorzu niech pan już przestanie nawijać makaron na uszy wszyscy wiemy jak jest. Sukcesów brak. Nieprzemyślanych decyzji bez liku. Urząd niewydolny. Byle się kasa zgadzała na koncie. No i wypromowanie miasta na Smogowa Stolicę Polski. Same sukcesy
Irek06:49, 20 września 2021
Kolejny ekopatrol rozformowany. Brawo Watycha. Konsekwentnie i z wizją tu i teraz. Niech żyje Smogowa Stolica Polski. Niech żyje bal!
jaro20:09, 19 września 2021
palę tym na co mnie stać i pocałujcie mnie w pumpernikiel babci
mirafiolka20:06, 19 września 2021
a może by tak ruszyć z podłączeniami gazowymi??
na ul Doroty 5 metrów od domu i odpowiedzieli żeby czekać 3 lata to chyba jakieś jaja odchodzą
Andrzej19:49, 19 września 2021
Pan burmistrz ,,To jest dla nas priorytet. Staramy się mieszkańcom umożliwic, nie zniechęcać itd.itd..,, Faktycznie troszke się wydłuża czas oczekiwania na doprowadzenie i podłaczenie gazu w niekturych częściach N. T. Mam podpisaną umowe, jak iwielu mieszkańców górnego Kowańca na doprowadzenie i przyłacz gazu do budynku, oraz wpłate 100 000 zł. Umowa została zawarta 30.12.1988r.z U. M.N. Targ repr.przez uwczesnego pana burmistrza i pana z komitetu gazyfikacji Miasta N. Targ. BAGATELA TO DOPIERO 31 lat.
Eee19:22, 19 września 2021
Na szczęście w mieście prężnie działa ochrona środowiska należą się podziękowania tylko jednemu gościowi bo nie było by nic ani jednego pieca wymienionego i tyle!!!
danka furmanka18:53, 19 września 2021
wystarczy sprawdzić składy z węglem co sprzedają
Jacek18:02, 19 września 2021
do Środowiskowy klon
1 w mieście panele fotowoltaiczne? Gościu, kiedy chodziłeś po Nowym Targu? 10 lat temu? Aktualnie co chwilę można zobaczyć na dachach panele. I to w miejscach gdzie jesteś w stanie je zobaczyć, np z dalsza z górki. Ale założę się, że są miejsca gdzie ich po prostu nie widać, a są.

A kopciuchy przydałoby się wymienić też w bocznych wioskach. Bo czasami jak przyjdzie odpowiednia pogoda, z wiatrem z odpowiedniej strony, to nagle robią się miejsca, gdzie powietrze jest wybitnie niekorzystne. Żeby nie było za parę lat tak, że cały NT będzie ekologiczny, a i tak przy pewnych warunkach atmosferycznych z wiatrem normy będą koszmarnie przekroczone.
co jest17:09, 19 września 2021
No tak, tylko od 1 sierpnia była już podwyżka odgórna gazu o 12%, a od 1 października ma być o kolejne 7,4%. Kto to wytrzyma? Prawie 20% w dwa miesiące. Do tego rosnące ceny prądu, o rekompensatach już cicho sza. Przecież nie każdy jest parlamentarzystą albo ministrem co dostał podwyżkę od sierpnia o 60%.
stary palacz16:27, 19 września 2021
a wystarczyło w tych kopciuchach palić od góry i smrodu by było połowe mniej..
Swój chłop16:12, 19 września 2021
Ekogroszek podrożał o 4 % rok do roku a gaz z rury o 24 % i kolejna podwyżka od 1 października także wesołych świąt. Kupcie porządne kotły na groszek z papierami 5 klasy a nie syfy tzw. orawcoki to w mieście nie bd takiego smrodu.
Mieszkaniec15:39, 19 września 2021
Tak na pewno , szczególnie jak podniesli gaz i jeszcze podniosą i prad pójdzie też do góry.
STAŚ15:38, 19 września 2021
Burmistrz pyta :
Są też "dzwony" na terenie miasta, gdzie bez żadnych kosztów można wrzucić papier, szkło, czy plastik. Więc nie wiem skąd taka pokusa u wielu osób jest...
Pokusa ? Są ludzie, którzy z zasady robią władzy na złość ?!!
bezdech15:38, 19 września 2021
No tak, z 0,01 wskoczyliśmy do poziomu 0,02. Zatem Watycha będzie potrzebował jakieś 100 lat na poprawę sytuacji czystości powietrza w mieście. Wiwat burmistrz!
Pytanko15:36, 19 września 2021
Jaki sprawny kontroler jak ekopatrol znowu pidobno w rozsypce i brak rąk do.pracy???
Środowiskowy klon15:32, 19 września 2021
Co tam kopciuchy ja tam wolę podziwiać te 1 założone w mieście panele fotowoltaiczne zgadnijcie u kogo...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas