Środa, 20 października 2021, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Jabłonka i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
13°
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
13°
Wiatr: 10.98 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
13°
Wiatr: 10.26 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
14°
Wiatr: 16.2 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
12°
Wiatr: 17.028 km/h Wilgotność: 71 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
22.09.2021, 14:10 | czytano: 23258

Brama w Gorce owiana tajemnicą (zdjęcia)

Zdjęcie sprzed kilku dni. Fot. Michał Adamowski

Dostęp do informacji o „Bramie w Gorce” - inwestycji, która ma być największą atrakcją turystyczną Gorców, chroniony jest niczym polsko-białoruska granica.

Prace trwają - co widać na załączonych zdjęciach, kiedy jednak się zakończą - nie wiadomo. Marek Kolasa, prezes spółki z Waksmunda - właściciela powstającego kompleksu, odmawia na razie podania jakichkolwiek terminów jego oddania do użytku, o kosztach też nie chce mówić. W rozmowie z Podhale24 obiecuje tylko, że pewne informacje przekaże za 2-3 miesiące. Jeśli dotrzyma słowa, niezwłocznie podzielimy się nimi z naszymi Czytelnikami.

Na stronie internetowej spółki „Brama w Gorce” na razie przeczytać możemy, że otwarcie inwestycji zaplanowano na III kwartał tego roku, czyli… pozostał tydzień. Nieoficjalnie wiemy, że w grę wchodzi maj 2022 roku, choć tej informacji potwierdzić nie sposób.

Ostatni wpis na stronie spółki pochodzi z 22 kwietnia br. i dotyczy ogłoszenia przetargu na wykończenie galerii, wież widokowych i zagospodarowania terenu.

Przypomnijmy, w ramach inwestycji - między Długą Polaną w Nowym Targu a Waksmundem - powstaje potężny kompleks, obejmujący m.in. ścieżkę w koronach drzew i centrum edukacyjne.

Wstępny koszt szacowano przed dwoma laty na ok. 20 milionów złotych, 5,4 miliona wyniosła unijna dotacja. - Tu nie chodzi o widok na Tatry, tylko o pokazanie piękna naszej gorczańskiej przyrody z trzech perspektyw: nadziemnej czyli wierzchołków drzew, naziemnej czyli szlaki spacerowe po gruncie wraz z ekspozycją przyrodniczą, oraz podziemnej czyli tunelu z ekspozycją przyrodniczą - możemy m.in. przeczytać w potężnym artykule opublikowanym 21 stycznia ubiegłego roku na stronie internetowej spółki „Brama w Gorce”.

Nasze wcześniejsze teksty na temat inwestycji: TUTAJ

p/ zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Gazda z Miasta18:51, 9 października 2021
Głównym winowajca jest wójt Jasiek , umyśleli z w-ce , jak tu kasę zgarnać /od ludzi-turtstów/, bo to oni sa właścicielami, całkiem prywatny gość by tam legal Nie tego nie wybudowoł , jeszcze dotacje unijne. No chyba ich koniec niedługo , jak szykuja potoczek / pieniędzy /, na emeryturze, Banaś , to twoja działka, co , kto i jak
Że hej.15:11, 24 września 2021
Ziemianki ogniste ,hm.
waldek13:24, 24 września 2021
A gdzie obrońcy przyrody Greenpeace i inni ? Gdzie władze Gorczańskiego PN, gdzie Wody Polskie, ochrona środowiska gminy wiejskiej, miejskiej Nowy Tar, ochrona środowiska powiatu NT , nadleśnictwo Nowy Targ?
Gdzie jest Marcin Kolasa wice wójt który na swoim Facebooku chwali się domkami na wynajem i ścieżkami gminnymi? Nie widzi co się dzieje w jego rodzinnej miejscowości czy juz mu te piniadze oczy zaślepiły? Gdzie jest Wójt gminy Nowy Targ Smarduch i jego Facebookowy profil Samorządność na którym nic się nie dzieje od dwóch lat? Jak będą wybory to sie uaktywnią? Czas zrobić z tym bublem porządek i zgłosić sprawę do Jaworowicz albo Uwaga TVN !!!!! To ostatni gwizdek żeby zastopować to szambo.
TwardyGóral19:35, 23 września 2021
Skandal. Szkoda gor na wymysły polityków bo jak gadam z ludźmi z waksmunda nikt tego nie pojmuje. Zrujnowano kawał przyrody cala ta bramą i nowa zakopianka. Mam nadzieję że polecą za to łebki
nie ślepy11:21, 23 września 2021
Wylałbym kubeł zimnej wody na łby tych wszystkich hura optymistów! Co niby zyskają właściciele lasów w Gorcach? Nic poza śmieciami, które będą musieli posprzątać w swoich lasach po dziczy co potrafi pełną puszkę piwa wnieść do lasu, ale pustej puszki już nie potrafi znieść! Zapraszam na sprzątanie mojego lasu przy Łapsowej @were@speca i innych cwaniaków, którzy myślą, że wszystko się im należy i wszędzie są u siebie! To będzie tak, że kilku cwaniaków będzie robiło kasę a reszta będzie miała tylko podatki do płacenia i śmieci do sprzątania po hołocie co zapłaci za parking przy lesie i będzie przekonana, że wszystko się im należy?! Taki to biznes będzie...!
PS Teraz już wiem, czemu Kowaniec wygląda jeżeli chodzi o samochody jak zakopianka...a będzie tylko gorzej!
Janosik08:20, 23 września 2021
Ten potok na zdjęciu prawdopodobnie już koloru nie zmieni. Teraz tam płyną różne syfy z budowy, później popłynie szambo.
To wszystko jest oczywiście dla pieniędzy. Przyrodę się eksploatuje jak pokłady węgla. Za parę lat nie będzie do czego przyjeżdżać.
Jasne, że wszystko musi być w tajemnicy. Później będą już tylko fakty dokonane.
Na szczęście ktoś przewidział, że świat zmierza do upadku. Liczba ludzkości powiększa się w zastraszającym tempie. Ludzie dewastują, śmiecą, konsumują. Żeby życie na ziemi było znośne, musi być równowaga. Stąd się wziął pomysł eksterminacji. Dlatego mamy pandemię i szczepionki. Powiedzmy sobie szczerze, tu nie chodzi o ratowanie ludzi, tylko o regulację populacji. Bo jak tego się nie zrobi, ludzie zdewastują wszystko i utopią się we własnych odchodach.
Rowerzysta szpan06:48, 23 września 2021
Jeszcze nie było takiej inwestycji PRYWATNEJ żeby tyle kasy szło z pieniędzy nas PODATNIKÓW gołym okiem widać kto ma tam udziały
KTT06:36, 23 września 2021
Ja to w ogóle nie rozumiem fenomenu tych tzwn. ścieżek w koronach drzew, przecież to wygląda koszmarnie. Wieże widokowe takie jak na terenie GPN co innego, jakoś tak dyskretniej wpisują się w krajobraz, ale te dziwne twory to jak dla mnie porażka. Mnie tam nie uświadczycie, ale wiadomo są tacy co pójdą, są też tacy, dla których tylko kasa się liczy.
wstążki & kolesiostwo22:50, 22 września 2021
Wszyscy wiedzą który ministrer wcześniej z Po teraz z PiS patronuje temu dziełu? I kto blokuje turystyke gorczańską w NT. Niewidzialna ręka?
Saba22:37, 22 września 2021
A gdzie obrońcy przyrody Greenpeace i inni ? Gdzie władze Gorczańskiego PN, gdzie Wody Polskie, ochrona środowiska gminy wiejskiej, miejskiej Nowy Tar, ochrona środowiska powiatu NT , nadleśnictwo Nowy Targ? Nie widzą czy może nie chcą widzieć jak jest dewastowana przyroda w otulinie parku, w lesie gorczańskim. Po co ? Po to by garstka postkuśnierzowych biznesmenów mogła się bogacić? To powinno być zbadane przez prokuraturę.
cyngiel22:20, 22 września 2021
Gołym okiem widać że jeden radny PiSowski i Grzegorz Watycha wyraźnie sypią piach w tryby i wkładają patyk między szprychy. Grzegorz miał otworzyć miasto na Gorce. Dbać o turystykę gorczanską. To co się dzieje z Kolibą na Łpsowej (brak zezwolenia na piwo) i z brakiem drogi od NT do Bramy w Gorce to skandal. No ale wyborcy go rozliczą. Nie wspominając o braku stacji narciarskiej którą obiecał i nowej hali lodowej. U Watychy wszystko jest na odwrót.
www22:01, 22 września 2021
Banda malkontentów na tym forum. Wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano. Trwają prace budowlane, jest ciężki sprzęt, jest błoto i bagno. Ja czekam na efekt końcowy i życzę im powodzenia.
Mieszkanka 220:29, 22 września 2021
Taaa, zniszczyć przyrodę żeby ją pokazać, co za logika... Ostatnio ponoć chodzą pogłoski, że górale lubią się rozwijać nie patrząc na nic, a w szczególności nie na przyrode i ekologie. Czasem mam wrażenie, że ten wielki "rozwój" to wielki krok do ich upadku.
Anka20:21, 22 września 2021
Pic na wodę! Jak można twierdzić, że pokazuje się piękno przyrody, jednocześnie tą przyrodę niszcząc?! Mam nadzieję, że ta inwestycja skończy jak color park...
zed20:16, 22 września 2021
Brama na Gorce pokaże przyrodę i innej perspektywy, z perspektywy Janusza i Grażynki oraz ich dzieci Brajana i Dżesiki. Wystarczy zobaczyć co się dziej na Krupówkach. Tu chodzi tylko o kasę, a ściemy, że ktoś chce pokazać przyrodę gorczańską są śmieszne!
Qwerty20:14, 22 września 2021
Dewastacja przyrody... 2 budynki, wieża widokowa i kilkanaście słupów a na nich drewniana kładka. Ja mam nadzieję że mieszkańcy Waksmunda jak zarobią dudki na turystyce to piece wymienią bo to jest prawdziwa katastrofa ekologiczna której niestety pseudo obrońcy przyrody jakoś nie widzą i nie czują. Wtedy przyroda i świadomi realnego zagrożenia mieszkańcy będą wdzięczni po stokroć Bramie w Gorce.
Spec19:59, 22 września 2021
Atrakcje w Gorcach powstają i to jest słuszne.przeciez Bialka Tatrzańska, Bukowina Tatrz. Też mają atrakcje pobudowane i cieszą się tym i robią biznesy. A w Gm. Nowy Targ do zgniuśniali, izatrzymani w czasie ludzie. Kradną idzie drzewo z lasów spółek leśnych i jakoś nikomu to nie sądzi, nie przeszkadza . A, że powstaje inwestycja to zazdroszczą operatywnym przedsiębiorca. No cóż , malkontenci tylko tyle parafią.... mamrotać. I udają wielkich ochroniarzy dóbr natury,naturze trzeba pomagać i atrakcje dla turystów też budować trzeba.Rolnictwo nie opłaca się-marudzą. Inwestycje nie, bo niszczą przyrode. Najlepiej brac gotowe 500+ czy inne świadczenia, nic nie robić A najczęściej na czarno,nie "Pitować" tylko po gotowe o GOPS -u ...brać a kto na te "datki " i darmowe branie będzie pracował? Marne komentarze. Ja cieszę się, że rozwija się biznes pod turystykę,.... .
W końcu jesteśmy gminą turystyczno-rolną ,atrakcje budować trzeba. Pozdrawiam inwestorów "Bramy w Gorce" ,tak trzymać.
s19:49, 22 września 2021
Ate słupy na lewo i prawo tak wyglaga po gondole na Turbacz
cba19:45, 22 września 2021
Boże, widzisz to i nie grzmisz?
Domek na zgłoszenie.19:00, 22 września 2021
@ Mieszkanka
Nic dodać nic ująć, pięknie już było. Żądza pieniądza zawsze niszczyła naturę i niszczy dalej.
Mieszkanka18:02, 22 września 2021
Pokazanie piękna gorczańskiej przyrody??? To chyba jakaś kpina, niech Ci zwolennicy przejdą się tam teraz w trakcie prac i zobaczą jak zdewastowana jest ta przyroda w tym momencie, dewastacja , dewastacja i jeszcze raz dewastacja...aż przykro patrzeć ...było piękno i spokój a będą betony, tłumy i obłudne nauki o gorczańskich lasach zniszczonych dla zaspokojenia zachłanności ludzkiej...więcej takich i nic z tych pięknych lasów nie zostanie...
nowotarzanka17:38, 22 września 2021
A gdzie WLADZA nie widzi co sie dzieje daje na to przyzwolenie
???17:16, 22 września 2021
" Tu nie chodzi o widok na Tatry... " - niestety 99% ludzi przybywa tutaj dla widoku na Tatry, Gorce ich nie interesują a Brama w Gorce tego nie zmieni. Trudny dojazd, dziura z której nic nie widać i zdewastowany teren - szkoda
Stanisław17:15, 22 września 2021
Czyli kasy brakło na dokończenie i szukają sponsora .
Polaniorka17:07, 22 września 2021
Do. Piotrek. Masz raje., z lotu ptaka to jeszcze nie tak drastyczie jak na żywo
Rufio16:58, 22 września 2021
Najpierw dewastują przyrodę, a potem mówią, że to po to aby ludziom ją pokazać i to na trzech poziomach. Trzeba by tylko dodać - "przyrodę która tu kiedyś była pokażemy państwu na zdjęciach". Bo teraz liczy się kasa, więc za obejrzenie zdjęć, czy tam filmików- musicie zapłacić. No i się dowiecie jak tu kiedyś było.
Kiedyś to było naprawdę urokliwe miejsce, aż się chciało iść i posiedzieć. A jak iść na Turbacz, to tamtędy, a nie jak tłum - zielonym szlakiem. A teraz ruina. A jak jeszcze dociągną drogę i zrobią parkingi od Długiej Polany do samej Bramy, i od Waksmundu... to pozostaną tylko wspomnienia. Jak to ktoś niżej napisał - Polska musi wstać z kolan - i takim dewastatorom dać w pysk. Dzisiaj władza tylko bredzi o wstawaniu z kolan, a państwo bezradne i słabe jak nigdy. Każdy cwaniak wyszarpuje co może - ale czy to dziwne gdy najwięcej wyszarpują dla siebie ludzie władzy i są przy tym zupełnie bezkarni? Co zostawimy naszym wnukom ? beton, asfalt i kasy biletowe do wszystkiego. Będą nas przeklinać, za to co robimy z naszym światem, górami i lasami.
Sulok16:55, 22 września 2021
Mnie to pachnie Color parkiem i Galerią Podhalańską w jednym.
Waksmud aki16:53, 22 września 2021
Wielka szkodą dla Gorc. Zero widoków na Tatry i tyle szumu.
Waksmundzianka16:45, 22 września 2021
Gdzie pieniądze za dzierżawę? Na wycinkę lasu wiejskiego nie było zgody ani dyskusji na ten temat
Polaniorka16:37, 22 września 2021
Dziura była i dziura be, ino prezesów przy okazji się narobiło. A może to czyn społeczny bo to PO
jaga216:34, 22 września 2021
Będzie pięknie ,ciekawe czy drzeć się będzie można jak na Szaflarskiej
wera16:34, 22 września 2021
Róbcie chłopaki trzymam kciuki. Niech się coś w tym Mieście dzieje. Na ten moment atrakcje turystyczne są wszędzie naokoło, a w Nowym Targu bieda.
Kapuś16:27, 22 września 2021
Z tarczy dostali prawie dwa miliony ,chociaż przysługiwało tylko takim obiektom które działały przed pandemią i miały spadki

Brama Gorce jest przykładem jak można budować obiekty za pieniędzy podatników z minimalnym wkładem własnym
Waksmundzian15:43, 22 września 2021
Niech pomysla nad obwodnica okolicy bo biedaki turystyczne zajada Waksmund jak Szczawnice
mieszkaniec15:27, 22 września 2021
Bandycki sposób na pokazanie piękna gorczańskiej przyrody. Łapy bym utrącił tym przyrodnikom co to wymyślili. To nie Brama Gorce tylko Koniec Gorce
piotrek15:05, 22 września 2021
na załączonych zdjęciach widać dewastację przyrody , a nie jakąś atrakcję turystyczną ...
Qqq15:02, 22 września 2021
To jest zwykła dewastacja. Tylko czekać aż się tym zajmie jakaś odpowiednią i insytucja, bo na Gminę nie ma co liczyć. Niszczenie wszystkiego dookoła...
Kinoman14:35, 22 września 2021
No to kino w Nowym Targu straci klientów na filmy będziemy chodzić do Bramy w Gorce mimo braku widoku na Tatry.
Partyzant14:19, 22 września 2021
Tyle dziewiczego, pięknego terenu zostało zmarnowane na takie coś. W imię czego? Niedługo nas wszystkich zabudują, rozkopia i powiedzą, że tak ma być, bo tak jest prawie i sprawiedliwie. Co my zostawimy naszym dzieciom, wnukom? Dzika patodeweloperke i zrujnowane środowisko. Ja wiem, że dudki są ważne, ale są jeszcze rzeczy ważniejsze. Polska musi powstać wkoncu z kolan, ale to chyba nie za tego rządu już.
Miejscowy14:17, 22 września 2021
Ostatnie "nieskażone" góry.. Ech, szkoda słów..
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas