Sobota, 27 listopada 2021, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 6.732 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 95 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
26.09.2021, 14:11 | czytano: 1464

IPN zakończył kolejny etap prac poszukiwawczych

zdj. IPN w Krakowie

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji krakowskiego IPN zakończył kolejny etap poszukiwań miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na cmentarzach w Nowym Targu, Nowym Sączu i Krakowie znaleziono szczątki 11 osób. Będą one badane przez medyków sądowych.

Jak informuje Janusz Ślęzak, rzecznik prasowy krakowskiego IPN - w tym miesiącu trwały prace na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu. Poszukiwano zabitych w walce z funkcjonariuszami UB, dwóch partyzantów oddziału "Wiarusy". Oddział ten stanowił po 1947 r. najsilniejszą i najbardziej aktywną grupę zbrojnego podziemia w ówczesnym województwie krakowskim. Do tej pory krakowski IPN odnalazł m.in. szczątki dowódcy oddziału, Stanisława Ludzi "Harnasia" i jednego z partyzantów, Leona Zagaty "Złoma".

W Nowym Targu natrafiono na szczątki dwóch osób, przy których odnaleziono resztki mundurów wojskowych, pas główny oraz medalik w kształcie ryngrafu.

Badania są konieczne do identyfikacji ofiar. Wszystkie działania realizowane były w ramach śledztw Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.

Obecne prace to kolejny etap poszukiwań prowadzonych w tym roku. W lipcu kontynuowano m. in. poszukiwania przy dawnym hotelu "Palace" w Zakopanem, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się katownia Gestapo. Przez cele tej placówki mogło przejść nawet 2 tys. osób.

s/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas