Przypomnijmy, iż w czerwcu Rada Miejska w Rabce-Zdroju przyjęła uchwałę, która rozpoczęła proces wprowadzenia w strefach A i B uzdrowiska zakazu palenia węglem. Na wniosek rabczańskiej gminy, projekt uchwały w tej sprawie przygotował Zarząd Województwa Małopolskiego i skierował ją do konsultacji społecznych.
Najważniejszym założeniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowite odejście od węgla od 2030 roku. Od początku 2022 roku nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a rok później zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet.
Gdy podejmowana była uchwała, podniosły się głosy o koniecznym wsparciu dla mieszkańców strefy A i B w wymianie kotłów. Radni argumentowali, że nie można zmuszać mieszkańców do wymiany kotłów, a jednocześnie nie oferować im wsparcia w zmianie źródła ogrzewania. Podjęta w tym tygodniu na sesji uchwała sprawi, że mieszkańcy tych stref będą mieć pierwszeństwo w pozyskaniu dotacji na wymianę kotła węglowego na gazowy.
Gmina Rabka-Zdrój pozyskała w ostatnim czasie 2,1 mln zł na ten cel.
oprac. r/
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas