Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Czarny Dunajec
Clouds
16°
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.296 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
17°
Wiatr: 0.54 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
50 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
08.10.2021, 17:14 | czytano: 2435

Nowy Targ i Zakopane jako liderzy rozwoju regionu

Powstała koncepcja utworzenia stowarzyszenia o nazwie Podhalański Obszar Funkcjonalny. W jego skład wejść mają gminy z obu powiatów podhalańskich oraz same powiaty. Siedzibą stowarzyszenia ma być Nowy Targ, a samo Miasto, jak i Zakopanem wskazane zostały jako liderzy rozwoju regionu.

Nowy Targ i Zakopane
Powody powołania takiego stowarzyszenia są dwa. Pierwszy to wskazanie w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - Nowego Targu i Zakopanego - jako "miast średnich tracących funkcje społeczno-gosdpodarcze". Drugi - możliwość pozyskania znacznych pieniędzy na inwestycje obejmujące swoim zasięgiem więcej, niż jedna gmina.

"Rozwój Nowego Targu i Zakopanego jest ściśle powiązany z rozwojem regionu i gmin otaczających te miasta, tworzących tzw. miejski obszar funkcjonalny. Współpraca w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych jest wskazana z punktu widzenia poprawy skuteczności koordynacji procesów rozwojowych i efektywności systemów świadczenia usług publicznych" - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały, która trafić ma pod obrady radnych na najbliższej sesji Rady Miasta.

Sprawę tę opiniowali dziś radni podczas posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju.

- Od jakiegoś czasu już burmistrzowie i wójtowie spotykają się i dyskutują na temat utworzenia Podhalańskiego Obszaru Funkcjonalnego - mówi Wojciech Watycha. - W całym województwie wskazano sześć obszarów dla zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Główny powód powstawiania takich obszarów to realizacja zintegrowanych zadań. Pojedyncza gmina nie jest w stanie pozyskać środków na duże inwestycje. Przykładem jest istniejące od 17 lat krakowskie stowarzyszenie, w skład którego wchodzi miasto Kraków i okoliczne gminy, które pozyskało wiele pieniędzy na inwestycje. Na Śląsku pozyskano ponad 2 mld zł - wymienia naczelnik Wydziału Rozwoju i Urbanistyki nowotarskiego UM. Jak dodaje - na inwestycje dotyczące infrastruktury, czy zadania komunikacyjne - "będą duże pieniądze".

Członkiem stowarzyszenia może być każda gmina z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego.

- Motorami rozwoju mają być miasta. Zostaliśmy wskazani jako ci, co mają liderować zmianom w tej części województwa, a powstanie tego stowarzyszenia jest kluczowe, bo tylko wtedy jest szansa na otrzymanie środków, gdy powstanie stowarzyszenie - podsumował naczelnik Watycha.

Podczas posiedzenia komisji padły pytania o koszty uczestnictwa w nowym związku i koszty jego funkcjonowania. W odpowiedzi padło, że składki członkowskie uzależnione będą od liczby mieszkańców, a członkowie-założyciele, czyli dwa powiaty i gminy-miasta - zobowiązały się do zapłacenia 5 tysięcy zł (każdy samorząd) na to, by stowarzyszenie mogło zacząć działać.

- Czy wszystkie gminy z obu powiatów zadeklarowały chęć przystąpienia do POF? - pytał Paweł Liszka. - Jak powstawała podhalańska uczelnia, to gminy też się deklarowały, a potem zostało tylko Miasto do płacenia - przypomniał radny.

O tym, które samorządy zdecydują się na przystąpienie do Podhalańskiego Obszaru Funkcjonalnego - będzie wiadomo, gdy podjęte zostaną przez nie odpowiednie uchwały. Wtedy też będzie wiadomo coś więcej na temat wysokości składki członkowskiej.

Bartłomiej Garbacz zaproponował, by celem zmniejszenia kosztów - powierzyć obsługę administracyjną samym członkom stowarzyszenia, nie tworzyć nowego biura.

- To się na razie wszystko wykuwa. Będą jeszcze padać głosy i propozycje od członków, będziemy szlifować statur - zapewnił naczelnik Wojciech Watycha.

Radni z komisji jednogłośnie, 17 głosami - pozytywnie zaopiniowali projekt utworzenia stowarzyszenia.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
mieszkaniec23:58, 8 października 2021
To dlatego z Nowego Targu do Maruszyny na os. Bukowa zwoza odpady kuzmierskie do spalania!
Qrek20:38, 8 października 2021
I znów, za pieniądze obywateli, urzędnicy dostaną ciepłe posadki. Wszyscy się zastanawiają, kombinują a tylko g... z tego jest.
Każdy głupi wie, że albo będziemy prężnie dbać o turystów albo będzie kasztan. Do Nowego Targu przecież nie przyjedzie nikt robić fabryki Tesli czy Mercedesa, bo gdzie?
Miasto musi rozwijać się turystycznie, a u nas promocja leży! Komunikacja z Dworca PKP do PKS tyle o ile. Z obu punktów na szlaki w Gorce to podobnie. Do ścieżek rowerowych ani tyle. Gdzie znaki? Gdzie banery? Nowy Targ ma być liderem a wymięka przy promocji Gminy Nowy Targ! Wsie się promują, a miasto to co?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas