Sobota, 27 listopada 2021, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 95 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
15.10.2021, 13:31 | czytano: 2304

Strażacy-ochotnicy z Nowego Targu świętują 140-lecie powstania jednostki

zdj. Szymon Pyzowski

NOWY TARG. Dzisiejsza sesja Rady Miasta połączona jest z obchodami 140-lecia OSP Nowy Targ. Wręczone zostaną odznaczenia państwowe dla zasłużonych druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu.

Sesja Rady Miasta w dużej części poświęcona jest jubileuszowi strażaków-ochotników. Gośćmi samorządu są parlamentarzyści: Andrzej Gut-Mostowy, Anna Paluch, Jan Hamerski, radny wojewódzki Jan Piczura, komendant PSP w Nowym Targu Mariusz Łaciak, dowódca JRG Nowy Targ Janusz Barnaś, przedstawiciel WKU Lucjan Paździerz.

Rys historyczny OSP Nowy Targ przedstawił prezes OSP Henryk Wielkiewicz. Przypomniał o pierwszym opisanym pożarze z 1601 roku, w którym spłonął m. in. kościół, szpital, ratusz, dwór starosty i część miejskiej zabudowy. Z pożogi pozostał zaledwie 18 domów na obrzeżach. W 1656 roku Szwedzi spalili miasto. kolejne wielkie pożary w XVII i XVIII wieku spustoszyły Nowy Targ. W 1719 roku ponownie płonie kościół i dwór oraz ok. 70 domów. Następny wielki pożar dotknął 2,5 tysiąca mieszkańców, spłonęło 368 domów i ponownie kościół. Mieszkańcy widząc potrzebę utrzymywania formacji ochotniczej Straży Pożarnej - zobowiązali się wpłacać rokrocznie określoną kwotę na rzecz ratowników. Płacili także sami ochotnicy. Jedna z pierwszych składek członkowskich wynosiła 6 koron.


- 22 września 1881 roku zorganizowano jednostkę OSP w Nowym Targu. Poświęcenia sztandaru dokonano 16 października, proszę zauważyć - jak się wstrzeliliśmy z datą w tę uroczystość - zaznaczył prezes.

- Zawsze mieliśmy i mamy wsparcie ze strony samorządu i parlamentarzystów, a także Państwowej Straży Pożarnej - za które serdecznie dziękuję - podsumował Henryk Wielkiewicz.


Przed sesją poświęcono nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony w dużej mierze przez Miasto. Po południu zaplanowany jest jeszcze przejazd do remizy OSP na Kowaniec, gdzie oficjalnie oddane do użytku zostaną wyremontowane garaże i szatnia.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Tyle w temacie08:50, 16 października 2021
@covidowiec są w twojej glowie a na to już niema lekarstwa.
covidowiec18:56, 15 października 2021
Czy w Polsce a zwłaszcza w Nowym Targu nie ma już stanu obostrzeń pandemicznych? Co na to SANEPID i jego dyrektor?
fajerman14:07, 15 października 2021
Druhowie z Kowańca teraz będą mieli czym jeździć do dezynfekcji przystanków MZK
sobie myślę...14:05, 15 października 2021
Brawo strażacy, szczególnie ochotnicy. Jesteście tam gdzie trzeba i kiedy trzeba, poświęcając własny czas i zdrowie, zapobiegając skutkom, bardzo często, ludzkiej głupoty (np. wypalanie traw). Szkoda, że często jesteście przez lokalne społeczności mało doceniani, a czasami wręcz dyskredytowani. Szacunek za to, co robicie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas