Mieszkańcy apelują do władz Miasta - "mniej koszenia traw" - podhale24.pl
Środa, 31 maja
Imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
10°
Wiatr: 2.556 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
10°
Wiatr: 2.232 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
22.10.2021, 12:31 | czytano: 5695

Mieszkańcy apelują do władz Miasta - "mniej koszenia traw"

NOWY TARG. Do burmistrza i Rady Miasta wpłynęła petycja w sprawie zmniejszenia intensywności koszenia traw na terenie Miasta - w przyszłym roku i latach następnych. Pod pismami podpisało się blisko 80 osób.

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
zdj. ilustracyjne/ Podhale24
Prośba o ograniczenie nadmiernego koszenia traw na terenie Nowego Targu - podpisana nie tylko przez mieszkańców Miasta zawiera uwagi dotyczące sposobu, w jaki koszona jest trawa w mieście oraz na "długie jej pozostawianie do wyschnięcia w stosach, które przynosi negatywy efekt - trawa kiśnie i wypala grunty."

Jest mowa o pogłębiającym się kryzysie klimatycznym, zanieczyszczeniu środowiska, wzroście ilości gazów cieplarnianych w atmosferze, o tym że 'życie w miastach staje się uciążliwe i męczące, brak jest cienia, a permanentna susza skutecznie odstrasza od wyjścia na miasto".

"Uważamy, że obecny model zarządzania zielenią jest destrukcyjny dla miejskiego środowiska, dlatego w tej sytuacji powinniśmy gruntownie przeformułować nasze podejście do zieleni i nasze wyobrażenie o estetyce zieleni w mieście. Systematyczne i zbyt częste koszenie terenów zielonych powodują straty środowiskowe i niszczenie różnorodności biologicznej. Koszone trawniki przyspieszają proces parowania wody i niejednokrotnie staja się pustynnymi placami, których dodatkowe i częste koszenie wznieca tumany kurzu, pogarszając jakość powietrza. Nisko skoszona trawa wystawiona na żar słońca praktycznie nie ma szansy na przetrwanie, czego efektem jest degradacja zieleni. Zmniejszanie częstotliwości koszeń powinno dotyczyć całego miast, czego celem jest ochrona bioróżnorodności w tm pszczół, zatrzymywanie wilgoci w glebie, większa produkcja tlenu oraz czyszczeni powietrza przez wyższe trawy lub łąki kwietne. Zachowanie wyższej trawy pomoże zachować resztki wilgoci i zmniejszyć temperaturę podłoża co jest istotne zwłaszcza w nieście w sąsiedztwie dużej ilości asfaltu i betonu. /.../ Apelujemy aby praktyka koszenia i grabienia na terenach miejskich znacznie ograniczyć. Będzie to oznaczało także oszczędności finansowe dla miasta." - czytamy w petycji.

Wraca też temat łąk kwietnych, jako naturalnego i skutecznego sposobu na łagodzenie sutków suszy.

Petycja kończy się apelem o priorytetowe potraktowanie prośby i jej pozytywne rozpatrzenie.

Pismo skierowane do burmistrza trafi do zaopiniowania do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, a to adresowane do Przewodniczącego Rady Miasta - do Komisji skarg, wniosków i petycji.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
zielnik07:48, 26 października 2021
kleszcze to są z Was - internetowe kleszcze
monia16:10, 24 października 2021
Nie kosić, zasiać kwietne łąki.
Mój pomysł leży w magistracie w szufladzie pewnie już z pięć lat.
marylka jagoda22:09, 23 października 2021
Moim zdaniem koszenie powinno zostać, ale nie tak dokładne, jak jest, że każdy placyk cały od A do Z skoszony, tylko pozostawić pasy bujnej trawy w niektórych miejscach. Nie wiem, czy wiecie, ale ilość pszczół i innych owadów drastycznie spadła w ciągu ostatnich lat. A jeśli dalej będzie spadała, to może doprowadzić do klęski ekologicznej i również głodu dla nas, ludzi. Poza tym, jak miło by było latem wyjść i uslyszeć cykanie świerszczy, które mogłyby przetrwać w takich oazach zostawionej dla owadów trawy. Myślę, że to dałoby się zrobić i nie byłoby drastyczne dla nikogo. Trzeba dążyć do kompromisów, bo mieszkamy wśród innych ludzi, gdzie każdy jest inny i co innego mu się podoba, i co innego lubi. Dlatego ja jestem za takim własnie kompromisem: trochę skosić, trochę zostawić. Byłoby nawet ciekawie. Z tej pozostawionej trawy można by może nawet wyciąć jakieś geometryczne wzory w niektórych miejscach. Uważam, że przy pewnej dozie wyobraźni, mogłoby być zarówno ekologicznie, jak i estetycznie.
alik18:35, 23 października 2021
W miastach gorąco, to trzeba jeszcze więcej betonu wyłożyć i wyciąć drzewa.
Gazda16:20, 23 października 2021
Kto to jest ci mieszkańcy , którzy apeluja ?
pp12:43, 23 października 2021
CO DALEJ ? Petycja o ograniczenie ilosc mycia bo walczymy o ekologie!!!! szalenstwo ekologow trwa!
misiek23:25, 22 października 2021
Komuś przeszkadza koszenie trawy. Koniec świata jest bliski.
e219:08, 22 października 2021
Chcecie więcej kleszczxy i leczyć się na boleriozę? Ja właśnie jestem w trakcie leczenia boleriozy i nikomu tego nie życzę, nawet nawiedzonym ekologom!! Wyobrażacie sobie te zapuszczone trawniki? Ale drzewa bezmyślnie to można wycinać, zwłaszcza te zdrowe?
abrakadabra15:51, 22 października 2021
A pozniej płacz i lament bo kleszcze...bo burmistrz nie dba...bo kradna nasze pieniadze wy wszyscy jestescie ...
Wektor14:37, 22 października 2021
Ma wyglądać estetycznie, czy ekologicznie?, według zielonego ładu ekologicznie, czy rozum
z głupotą ma szanse wygrać z totalną głupotą, czy relatywizm społeczny, który ma polegać
na odmiennym postawieniu sprawy, żeby było tylko inaczej. Niekoniecznie dobrze :). Koszenie
ma się odbywać dwa razy w roku, w niektórych miejscach tylko raz. Trawa powinna oczyszczać,
a nie wyglądać. Szanuj zieleń, boś nie jeleń. Kto o tym pamięta?
Kiedyś sprawy były normalne, dzisiaj postawione na głowie, przeobrażają się w groteskę :).
Nt14:28, 22 października 2021
Najgorsze co jest to koszenie cmentarza w nowym targu wszystkie nagrobki są doklejone i poplamione od trawy ... I gdy to wszystko zastygnie ... Wyczyścić to to jest jakiś koszmar ... Nie wiem kto kosi tam trawę ale ludzie powinni ich pozwać za niszczenie nagrobków ... albo obciążyć kosztami sprzątania pomników ...
klio13:59, 22 października 2021
Łąki kwiatowe to tylko ładnie wyglądają.U mnie też była taka łąka cały rok,bo podobały mi się maki i chabry.Na drugi rok było pełno ślimaków i węży,a w dodatku nikt ją nie chciał skosić bo to były same chaszcze.
blokówka13:27, 22 października 2021
Jak najbardziej popieram petycję. Dotyczyć by to moglo tez terenów zielony Spółdzielni Mieszkaniowej. Sama nasiałabym jeszcze róznych kwiatków, wtedy może te osiedla nie wyglądałyby tak ponuro, zwłaszcza z plackami wypalonymi przz gnijące siano.
Pomysł OK!
Justyna13:19, 22 października 2021
80 osób się podpisało ??
szału nie ma
ale jaja, ale jaja jak arbuzy13:06, 22 października 2021
Co to za "mieszkańcy" którym sie porządek w mieście nie podoba ? To jakieś /.../ To tylko w N.T. może sie zdarzyć .
kopciuszek13:01, 22 października 2021
Przyłączam się do mieszkańców. A urzędnicy niech zadbają o czyste powietrze, co nie wychodzi im najlepiej. Gdyby kontroli palenisk było tyle co koszenia trawników mielibyśmy ekologiczne eldorado. A tak to w związku z podwyżkami źródeł ogrzewania w piecach wylądują wszystkie śmieci, odpady, i bóg wie co jeszcze. Chyba trzeba zamówić maskę gazową póki są jeszcze w rozsądnych cenach.
zielony12:51, 22 października 2021
Jestem za tym żeby były łaki kwietne ale znajac życie zacznie się zaraz marudzenie że to nie estetycznie wygląda itp .
com12:37, 22 października 2021
Pojawią się dla odmiany kleszcze to będą pisać petycje żeby jednak kosić :D
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas