Samorządy z naszego regionu tworzą stowarzyszenie Podhalański Obszar Funkcjonalny - podhale24.pl
Czwartek, 01 czerwca
Imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany
Zakopane
Clouds
16°
Wiatr: 1.44 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
20°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
18°
Wiatr: 1.404 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
11.11.2021, 11:04 | czytano: 1332

Samorządy z naszego regionu tworzą stowarzyszenie Podhalański Obszar Funkcjonalny

Na XXXV sesji Rady Powiatu Nowotarskiego omawiany był projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie do stowarzyszenia o nazwie Podhalański Obszar Funkcjonalny. Do stowarzyszenia przystępują również miasta i gminy z naszego regionu.

W perspektywie finansowej 2021-2027 ze środków Unii Europejskiej będzie możliwość wsparcia finansowego dla obszarów funkcjonalnych miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze, takich jak Nowy Targ i Zakopane, pod warunkiem zawiązania formalnego partnerstwa pomiędzy samorządami tych miast oraz powiązanymi z nimi funkcjonalnie gminami, czy powiatami.

W związku z tym powstała inicjatywa powołania stowarzyszenia o nazwie „Podhalański Obszar Funkcjonalny”, które ma umożliwić pozyskiwanie większych środków finansowych na inwestycje, które swoim zasięgiem obejmują więcej niż jedną gminę.

Rozwój Nowego Targu i Zakopanego jest ściśle powiązany z rozwojem regionu i gmin otaczających te miasta, tworzących tzw. obszar funkcjonalny miasta. Współpraca w ramach miejskich obszarów funkcjonalnych jest jak wskazano w Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” istotna z punktu widzenia poprawy skuteczności koordynacji procesów rozwojowych i efektywności systemu świadczenia usług publicznych”.

W toku prowadzonych konsultacji i spotkań z gminami z terenu powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego oraz Powiatem Tatrzańskim i Powiatem Nowotarskim zaproponowano zawiązanie stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Mając na uwadze powyższe, Rada Powiatu Nowotarskiego przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie i przystąpienie do stowarzyszenia o nazwie Podhalański Obszar Funkcjonalny. Dalsze czynności zawiązania wspomnianego stowarzyszenia będą realizować reprezentanci gmin i powiatów wskazani w uchwałach podjętych przez rady gmin czy powiatów na zgromadzeniu założycielskim stowarzyszenia.

Źródło: Powiat Nowotarski, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas