Oficjalne otwarcie wyremontowanych szlaków. Ochronią przyrodę Tatr przed rozdeptywaniem (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
Szczawnica
Clouds
14°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
25.11.2021, 16:00 | czytano: 3841

Oficjalne otwarcie wyremontowanych szlaków. Ochronią przyrodę Tatr przed rozdeptywaniem (zdjęcia)

Szymon Ziobrowski i Artur Michalski dokonali symbolicznego otwarcia wyremontowanych szlaków przecinając wstęgę na Polanie Kalatówki. Choć nie wszystkim się podobają, to za pół roku mają wyglądać o niebo lepiej.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
- Remont szlaków jest ważny ze względów przyrodniczych, bo zabezpieczamy pobocza szlaków przed nadmiernym rozdeptywaniem. Bardzo wielu turystów przyjeżdża na teren Tatr. W tym roku może będzie to ponad 4 mln. Jest to również bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa - zaznacza Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W ramach wsparcia kwotą ponad 9 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wyremontowanych zostało ponad 27 km szlaków, w tym szlak z Czarnego Stawu na Rysy, na Halę Gąsienicową, z Kasprowego Wierchu na Halę Kondratową. - Będziemy też remontować szlak prowadzący pod Reglami. W trakcie naszych działań jest także jaskinia Mroźna, którą zakończymy w 2022 roku. Sztuczne ułatwienia już są w dużej części wymienione, ale będziemy kontynuować działania, m.in. drabinka na Koziej Przełęczy jest jeszcze niewymieniona - zapowiada dalsze prace Szymon Ziobrowski.

O potrzebie inwestowania w parki narodowe mówi także prezes NFOŚ. - Szlaki turystyczne, to tylko wycinek naszej współpracy, ale jest to bardzo ważne - zaznacza Artur Michalski. - To projekty bardzo ważne zarówno pod względem ochrony przyrody, jak również użytkowników i użyteczności Parku Narodowego. Musimy pokazywać jak chronimy w naszym kraju przyrodę w parkach narodowych. TPN z punktu widzenia turystycznego jest najbardziej obleganym parkiem. To powoduje, że trzeba sporo środków przeznaczać, żeby ta presja turystów nie była uciążliwa dla przyrody - dodaje.

Świeżo wyremontowane szlaki nie podobają się jednak części turystów. Niektórzy złośliwie określają je jako autostrady, które nadmiernie wyeksponowane są w tatrzańskim krajobrazie. - Szlaki, które są remontowane w pierwszym wrażeniu zaraz po remoncie może niezbyt korzystnie wypadają. To jest efekt świeżego, jeszcze nie spatynowanego tłucznia. Po pół roku te szlaki będą wyglądały tak, że ciężko będzie poznać, kiedy remont był wykonany – zaznacza Szymon Ziobrowski.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
worek na śmieci17:20, 25 listopada 2021
Brawo! 9 melonów przepalone.
A fundusz nie wsparłby folwarku kolejnymi melonami żeby ten nie musiał tylu turystów wpuszczać do parku i wprowadził limity?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas