Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
Szczawnica
Snow
-7°
Wiatr: 10.44 km/h Wilgotność: 85 %
Snow
-7°
Wiatr: 9.18 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-6°
Wiatr: 13.392 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
-6°
Wiatr: 16.344 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-4°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
-7°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
10 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Koronawirus
122
Zakażonych
2
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
79
43
Zgonów
1
1
Na kwarantannie
1594
840
Wykonanych testów
289
182
01.12.2021, 15:20 | czytano: 5575

Zakopane: oddziały ginekologii i położnictwa zamknięte. Pacjentki mogą rodzić w Nowym Targu

W miejscu porodówki w Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem otwarto oddział covidowy z 12 łóżkami respiratorowymi. Przyjęcia kobiet na oddział zostały zawieszone, a pacjentki wypisane lub przeniesione na oddział chirurgii.

Fot. Marcin Szkodziński
Zakopiański szpital od dzisiaj (1 grudnia) przestał przyjmować pacjentki na oddział ginekologiczno-położniczy. Powodem jest potrzeba stworzenia dodatkowych łóżek dla osób zakażonych wirusem Covid-19. - Jest to uwarunkowane czwartą falą pandemii koronawirusa, a wręcz jej apogeum. Odpowiadamy nie tylko za zdrowie naszych pacjentek, ale również stajemy przed wyzwaniami, które stawia pandemia i dostosowujemy się do decyzji sztabu kryzysowego przy wojewodzie małopolskim - zaznacza dr hab. n. med. Hubert Wolski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Decyzja o zawieszeniu funkcjonowania oddziału ginekologiczno-położniczego podyktowana jest potrzebą zwiększenia miejsc dla osób chorych na Covid-19. Do tej pory w Zakopanem udostępnionych było 45 łóżek i dodatkowo 6 miejsc intensywnej opieki z możliwością podłączeni respiratora. Od dzisiaj wszystkie łóżka dla chorych na Covid-19 będą znajdowały się w zamkniętym oddziale, a ich ilość zostanie powiększona do 12.

Kobiety, które mają termin porodu do końca roku będą musiały szukać pomocy w innym szpitalu. Najbliżej jest szpital w Nowym Targu, który przygotował 50 miejsc. - Zapewniam, że żadna kobieta nie będzie pozostawiona bez pomocy - mówi Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

Ordynator zakopiańskiego oddziału położniczo-ginekologicznego zapowiada, że szpital dołoży wszelkich starań, aby możliwe szybko ponownie otworzyć oddział. - Zarówno położne, lekarze, jak i dyrekcja rozmawiamy ze starostwem tatrzańskim. Wykazujemy wielką determinację, aby jak najszybciej uruchomić ten oddział, aby jak najszybciej móc leczyć i przyjmować porody - zaznacza dr hab. n. med. Hubert Wolski.

Problem może jednak pojawić się w okresie świąteczno-sylwestrowym, a także ferii zimowych, kiedy pod Tatry zjeżdża najwięcej turystów. Wśród nich są także kobiety w ciąży, które mogą potrzebować pomocy medycznej. - Chciałbym zaapelować, żeby przeanalizować taki wyjazd. Jest to nieraz wielogodzinny trud podróży. Odczuwalne też są wpływy wiatrów fenowych, czyli naszego halnego, który może mieć wpływ przy patologii ciąży. Należy przeanalizować konieczność i zasadność takich wyjazdów - apeluje ordynator Wolski.

ms/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
komentarze
Tak wygląda troska o pacjentki09:36, 3 grudnia 2021
(Pan Starosta na sesji Rady Powiatu) Omówił też pokrótce trudną sytuację szpitala powiatowego, który w okresie pandemii został przez wojewodę wyznaczony na szpital covidowy. - Pan wojewoda dobrze płacił za miejsca covidowe, szpital jest w dobrej kondycji finansowej, jednak obecnie problemem jest brak innych pacjentów - podkreślił Piotr Bąk. Zaznaczył, że w przyszłości może to skutkować negatywnymi wynikami placówki.
Źródło
https://....
Sami oceńcie jak to wygląda. Pacjentki ginekologiczne są mniej dochodowe. Smutna prawda.
Porażka18:32, 2 grudnia 2021
Jeśli władze powiatu dopuszczą do takiej sytuacji że porodówka będzie zamknięta, czy przez metody zarządzania szpital upadnie ze względu na brak personelu, to przecież Powiat też nie będzie potrzebny, bo i po co. A już najpewniej następnych wyborów nie wygrają.... skoro lekarze i położne chcą pracować a zarządzający im odział zamykają....a kobiety będą na przepełnionym oddziale rodzić.
przejrzyjcie na oczy18:11, 2 grudnia 2021
@Zatroskany

,,Tradycyjni górale,, , ani pozostali mieszkańcy Powiatu Tatrzańskiego nie znający realiów pracy w szpitalu, planowania dyżurów, problemów z obsadą ,nie mają odpowiedniego spojrzenia na sprawę. W perspektywie czasu, miesiąca czy dwóch jeśli lekarze zatrudnieni na oddziale nie będą mieli pracy, pójdą po prostu do innych szpitali. Nikt nie będzie wiecznie czekał. Niestety, tak to się może skończyć. Natomiast to że jest wskazana przez Wojewodę liczba łóżek covidovych, wcale nie oznacza że mają to być łóżka na porodówce. Te decyzje są podejmowane na szczeblu lokalnym. Więc jeśli nie uda się wznowić działania oddziału odpowiedzialni za tę sytuację są na miejscu.
pacjentka17:39, 2 grudnia 2021
@I Miałaś szczęście, teraz odział nie był przeciążony. O kumulacji pacjentek na odddziale i o opiece a raczej jej braku można było poczytać na forach internetowych a także w Tygodniku Podhalańskim. Tak że zawieszenie porodówki w Zakopanem nikomu nie wyjdzie na dobre. Mieszkankom powiatu nowotarskiego również.
I.11:46, 2 grudnia 2021
@Kasia ale bredzisz. Dwa porody w Nowym Targu za mną. Ostatni dwa tygodnie temu. Opieka super, położne mega miłe i pomocne.
Zatroskany10:14, 2 grudnia 2021
Czy waleczni i tradycyjni górale się z tym godzą? Jak to jest możliwe że już 3 raz w przeciągu roku zamykają akurat porodówkę .Podobno to koniec oddziału bo nie będzie miał tam kto pracować.
JP08:25, 2 grudnia 2021
Ja się urodziłem w Zakopanem bo w Nowym Targu była zamknięta porodówka, czas na odwet! :)
zwykły06:22, 2 grudnia 2021
do M.
Kto jest niedouczonym idiotą? Ile dawek jeszcze przyjmiesz? Tyle ile Ci powiedzą w TV? To jakieś 50 dawek przed Tobą jeszcze. Sprycujesz się nie wiadomo czym a potem wypisujesz akie głupoty. Nawet w Twojej pięknej TV już mówią ,że szczepionka nie działa na omikrona xD aaaaaaa objawy omikrona to: katar, drapanie w gardle i lekkie przeziębienie hehhehhehe. Maskowcy i szczepionkowcy to największe lemingi.
Anka21:29, 1 grudnia 2021
szpital w Nowym Targu, który przygotował 50 miejsc - że tak zapytam w którym miejscu, bo jakoś ani położnictwo ani porodówka nie są z gumy i do tej pory jest tam jakieś 15 łóżek po porodach i 5 albo 6 łózek do porodu. Chyba, że Pan Dyrektor dostawił jakieś łóżka na korytarzach.
matka20:45, 1 grudnia 2021
@Kasia.Jak urodzisz w szpitalu w N.Targu nie na ulicy to zmienisz zdanie.
grypa20:01, 1 grudnia 2021
@M.Banda niedouczonych idiotów to ci zmanipulowani,zastraszeni zaszprycowani w kagańcach, to rozumiem .
Matka19:29, 1 grudnia 2021
Do Kasia- bez przesady. Rodziłam w czasie 3 fali i było OK. Więc nie stresujmy ciężarnych dodatkowo :)
Wojtek19:04, 1 grudnia 2021
Kasiu,niepotrzebnie nie znieważaj siebie, a zwłaszcza przychodzącego na świat dziecka.
Osiol16:04, 1 grudnia 2021
Cały oddział dla 12chorych ciekawe ile kobiet wcześniej mieściło się tam może jakaś pani napisze
alik15:35, 1 grudnia 2021
Bo się nie chciało zaszczepić latem!!!!
Kasia15:33, 1 grudnia 2021
w Nowym targu rodzić to lepiej na ulicy!
M.15:30, 1 grudnia 2021
Rozumiem ze tych NIE zaszczepionych szpital leczyć nie będzie??? Ciekawe co teraz powiedzą wszyscy antyszczepionkowcy. Gdyby nie oni oddziału nie byłoby potrzeby zamykać. Dlaczego mądrzy ludzie maja teraz cierpieć przez bandę niedouczonych idiotów?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas