Środa, 28 września
Imieniny: Luby, Wacława, Salomona
Nowy Targ
Clouds
13°
Wiatr: 9.54 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
13°
Wiatr: 9.864 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
14°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
15°
Wiatr: 18.252 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
12°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 61 %
Jakość powietrza
12 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Koronawirus
2
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
2
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
11
18
03.12.2021, 18:25 | czytano: 4035

Budowa nowej biblioteki - w nieokreślonej przyszłości

NOWY TARG. Otwarcie po przebudowie Miejskiego Centrum Kultury sprowokowało pytania - co dalej z biblioteką. Pytań od czytelników jest tyle, że Miejska Biblioteka Publiczna zdecydowała się na wydanie komunikatu przypominającego, że jej siedziba znajduje się przy ulicy Kolejowej 23, czyli w budynku PZU.

zdj. Podhale24
Na drugim i trzecim piętrze zlokalizowana jest wypożyczalnia dla dorosłych oraz czytelnia.

Do tymczasowej siedziby MBP przeniosła się dwa lata temu, pod koniec listopada 2019 roku. Powodem był generalny remont ówczesnego Miejskiego Ośrodka Kultury przy al. Tysiąclecia, gdzie biblioteka miała swoją siedzibę, a do której księgozbiór już miał nie wrócić. Umowa z PZU zawarta została na trzy lata, czyli obowiązuje do listopada przyszłego roku. Rocznie wynajem kosztuje to budżet miasta ponad 110 tysięcy zł, a opłata za zużycie mediów (płacona miesięcznie w formie zaliczki): 1 083,34 zł.

Co będzie za rok, gdy umowa się skończy? Placówka enigmatycznie dodaje: "w związku z licznymi zapytaniami Czytelników informujemy, iż w najbliższym czasie nie jest planowana zmiana siedziby biblioteki".

Więcej od dyrektor Danuty Wojdyły nie sposób się dowiedzieć, bo na pytania odpowiada, że "nie wie" albo "nie jest upoważniona do udzielania informacji". Tłumaczy, że dyrektorem jest dopiero od trzech miesięcy (sic!), i że "leży jej na sercu dobra lokalizacja biblioteki".

W 2016 r. zaczęto mówić o potrzebie budowy nowej siedziby dla biblioteki. Przenosiny zapowiedział burmistrz Grzegorz Watycha. Budynek miałby powstać przy ul. Kopernika, a koszt inwestycji oszacowano na 5 mln zł. Ówczesna dyrektor Milena Pilarska tłumaczyła radnym konieczność wyprowadzenia biblioteki z pomieszczeń Miejskiego Ośrodka Kultury: - Mamy za mało miejsca w MOK dla naszej działalności. Dysponujemy 106 tys. książek. Biblioteka zajmuje w Miejskim Ośrodku Kultury ok. 420 metrów kw oraz w filii nr 1 przy Kopernika 159 metrów kw. /.../ Potrzebna jest bibliotece nowa siedziba i to w centrum miasta, w miejscu atrakcyjnym" - mówiła.

Jako wstępną lokalizację wskazano wtedy 42-arową działkę przy ul. Kopernika, gdzie dawniej znajdowały się miejskie szalety. Urzędnicy zastrzegali, że "wszystko zależy od możliwości finansowych". - Przeanalizowaliśmy nasze zasoby. Nie mamy takich pomieszczeń, które pomieściłyby całą bibliotekę - mówił wtedy Grzegorz Watycha. Burmistrz dodał, że losy budowy biblioteki zależą od pozyskania środków zewnętrznych.

Nic się przez ten czas nie zmieniło. Waldemar Wojtaszek na pytania - "na jakim etapie jest obecnie ta koncepcja, czy to aktualna lokalizacja i czy można mówić o jakiś terminach" - odpowiada jedynie częściowo.

"W obecnie procedowanym projekcie budżetu Miasta Nowy Targ na rok 2022 nie jest ujęte wskazane zadanie inwestycyjne. Niemniej jednak działania przygotowawcze mogą zostać uruchomione w przypadku realnej możliwości pozyskania dedykowanych na ten cel środków zewnętrznych. Wówczas nic nie będzie stać na przeszkodzie, aby to przedsięwzięcie inwestycyjne było przedstawione i procedowane na forum Rady Miasta w celu uzyskania formalnej zgody na dalsze prace we wskazanym zakresie" - napisał w odpowiedzi wiceburmistrz Nowego Targu.

Biblioteka w swojej korespondencji nadal używa w podpisie adresu "Al. Tysiąclecia 37". Albo pracownicy zaklinają rzeczywistość wierząc, że wrócą do dawnej siedziby, albo nie zauważono, że od dwóch lat pracują w innym miejscu.

Sabina Palka
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
net08:46, 6 grudnia 2021
Danuto ale po co?
P.12:12, 4 grudnia 2021
Budynek sokoła jest własnością starostwa. A z tego co widać pomiędzy naszym burmistrzem a starostą "iskrzy"
mądry i skromny10:44, 4 grudnia 2021
Wektor- co to jest pipidówa? Ale to dobrze że szczerze piszesz, co myślicie o tych co na was głosują.
Czytelnik10:04, 4 grudnia 2021
To w centrum kultury nie ma miejsca? To po co wydali tyle pieniędzy?
Han08:26, 4 grudnia 2021
Dokładnie, budynek Sokola będzie wolny i mam nadzieje ze jest on poważnie brany pod uwagę jako przyszła lokalizacja. Terenów zielonych byłoby ogromnie OGROMNIE szkoda. A i koszty budowy na pewno większe niż dostosowanie Sokola.
PasterzPPP07:39, 4 grudnia 2021
Budynek Sokoła niedługo będzie wolny
zwykly07:21, 4 grudnia 2021
tylk o prosze pamietac o szczepionych
Wektor01:28, 4 grudnia 2021
...tej władzy :).
Wata23:30, 3 grudnia 2021
Wyrzucenie biblioteki z moku to tylko Watycha i Stegowa mogli coś takiego wymyślić. Czytelnia w tej lokalizacji była odwiedzana a mok tętnił życiem. Teraz będą tam hodować przeciągi w imie kultury przez kolejne wielkie K. Ale wychodzi K jak K. Biblioteka w pzu kosztuje 200 tys rocznie. Zniszczenie tej w moku wyremontowanej za milion zł i w pełni nowoczesnej to niegospodarnosć za którą Watycha prędzej czy później odpowie.
Wektor23:27, 3 grudnia 2021
Mamy mieć taką bibliotekę jak na "pipidówie", ponieważ biblioteka zajmuje dużo miejsca,
nie ma wielkiego zainteresowania obywatelstwa i nie jest rentowna, poza tym, po co
obywatelstwo ma być oczytane, wystarczy, aby było POinformowane i decyzyjne :).
I o co tyle krzyku :). Biblioteka w MCK to jakieś nieporozumienie, "na co komuś dziś":).

Czy ktoś w tym mieście ma jeszcze jakieś aluzje (jakieś oczekiwania) co do tej władzy,
czy tylko spijaj nektar z tymczasowej władzy, mając wszystko tam, gdzie nie dochodzi
ŚWIATŁO. Do kina chodzi mało ludzi, na pewno nie tyle ile chodziło dawniej, czy
w takim razie należy zlikwidować kina?, czy może przenieś je do ratusza, aby było bardziej
rentowne :). Oczywiście kino jest prywatne i podlega prawom wolnego rynku, w razie czego
zawsze można skorzystać z kina objazdowego :). A może idąc tym tokiem myślenia, skorzystać
z objazdowej biblioteki, co jest charakterystyczne dla kreatywnego myślenia te
rrr21:44, 3 grudnia 2021
O ile dobrze rozumiem że te 42ary to teren zajmujący całe tereny zielone zaraz obok pawilonu przy Kopernika, a nie działka w miejscu dawnych toalet, która ma notabene ma 10arów (patrz -> system informacji przestrzennej na stronie UM). Świetny pomysł wykosić wszystkie drzewa (w tym leciwą i symboliczna jabłonkę) i zabetonować - dokładnie w stylu ekipy z UM. Ręce precz od tego gamonie, bo akurat takie akcenty jak ten mini park sprawiają że żyje się dobrze.
Czytelniczka wypozyczalni21:30, 3 grudnia 2021
Pozdrowienia dla sympatycznego pana bibliotekarza ze zdjęcia!! :-)
fox20:35, 3 grudnia 2021
Tak się kończy demagogia i populizm ekipy Watychy i akulturalnej matki miejskiego kiczu, pani wiceburmistrz. Brak wizji, brak planu, brak pragmatycznych działań. W zamian organizacyjny chaos i wariant bezcelowego uganiania się za pustymi taczkami.
Byle ślizgać się po tematach zastępczych i odpalać co jakiś czas kolorowe fajerwerki - a to martwe Muzeum Drukarstwa, a to Wieża Wodna, Dworzec kolejowy. Teraz wielki kolorowy balon wydmuchany do granic próżności - Miejskie Centrum Kultury, zmodernizowane za publiczne pieniądze, udostępnione wybrańcom a obecnie sukcesywnie przekształcane w super komercję. Zresztą, konkurs, który miał wyłonić nowe oblicze funkcjonalno przestrzenne obiektu, na starcie, za zgodą władz skazały bibliotekę na pracę bez stabilizacji a budżet miasta na duże koszty wynajmu - hahaha, jak to kiedyś mówił burmistrz Watycha poniżej cen rynkowych.
Sama nowa dyrektorka, za cenę spokoju i podpisanej lojalki nie ruszy nawet palcem, nie zawalczy o konkrety w strachu przed reakcją rozjuszonej lwicy na Krzywej, która każdą osobę z ambicjami zawodowymi i wyższymi kompetencjami zżera na kolację do markowego wina.
haaaaaaaha19:05, 3 grudnia 2021
Czyli informują, że pozostają na Kolejowej, ale podpisują listy, że są na Alejach? Jak w tym kawale - panie majster, tyle jest roboty, że nawet taczek nie ma czasu załadować".
czytelniczka18:59, 3 grudnia 2021
Czemu nie wprowadzić biblioteki do budynku dworca kolejowego? Stoi pusty, ogrzewany dla nikogo.
Dookoła parkingi nie ma problemu z podjechaniem i zostawieniem auta.
P.18:56, 3 grudnia 2021
Biblioteka dawno mogła mieć swój lokal. Z roku na rok przepadają dodatkowe dotacje. Ostatnio była informacja, że Krościenko będzie miało nową bibliotekę. Wstyd dla Nowego Targu
Hanka18:44, 3 grudnia 2021
Danuta - nic nie wiem - Wojdyła to ta sama, co jako radna nie wiedziała że będzie budowana obwodnica i namówiła ludzi na podpisy pod budową strefy relaksu w tym miejscu? Wydano ciężką kasę na to zadanie. Brawo. Jak widać szastanie publicznym groszem pani dyrektor nie przeszkadza. Wynajmujmy jeszcze na 20 lat!!! Podatnik zapłaci.
Klara18:34, 3 grudnia 2021
Marzę o bibliotece w Nowym Miejscu. Miejsce po bylej aptece może byłoby fajnym miejscem ... Ładna architektura byłaby fajna wizytówka miasta z zakopianki;)
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas