Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Rabka Zdrój
Clouds
10°
Wiatr: 24.012 km/h Wilgotność: 52 %
Rain
11°
Wiatr: 24.804 km/h Wilgotność: 67 %
Rain
12°
Wiatr: 23.4 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
12°
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
18°
Wiatr: 23.22 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
16°
Wiatr: 22.572 km/h Wilgotność: 56 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
10.12.2021, 20:04 | czytano: 4064

Grzegorz Luberda: "Problem zanieczyszczenia powietrza w Nowym Targu traktujemy bardzo priorytetowo"

NOWY TARG. - Od 3 lat obowiązuje miejski program ograniczenia niskiej emisji. W projekcie budżetu na 2022 r. zarezerwowane są środki na poprawę jakości powietrza w kwocie około 9 mln zł w tym ok 7,3 mln z pozyskanych dofinansowań zewnętrznych. Chcielibyśmy, żeby te efekty były już bardziej widoczne, ale niestety proces projektowania jest bardzo czasochłonny - mówi Grzegorz Luberda.

Grzegorz Luberda/ zdj. Podhale24
Przewodniczącego Rady Miasta Nowy Targ poprosiliśmy o komentarz odnośnie działań podjętych w celu poprawy powietrza w Nowym Targu.

- Problem zanieczyszczenia powietrza w Nowym Targu traktujemy bardzo priorytetowo. Od 3 lat obowiązuje nasz program miejski ograniczenia niskiej emisji, polegający na wypłacie dotacji do wymiany pieców centralnego ogrzewania w kwocie 5 tys zł. W tym roku podpisano około 150 umów na łączną kwotę 750 tys zł, w przyszłym roku też jest planowana kontynuacja tego programu. W budżecie zaplanowana jest kwota 250 tys. zł, ale będzie ona na bieżąco zwiększana w trakcie roku, tak aby każdy z mieszkańców Nowego Targu który będzie chciał skorzystać z dotacji będzie mógł to zrobić. Ponadto też w przyszłym roku będą realizowane dwa programy na które Miasto pozyskało dofinansowanie. Na pierwszy z nich pozyskano dofinansowanie w kwocie 3 826 000 zł, w ramach którego zostanie zrealizowanych 189 inwestycji wymiany kotłów (na gazowe, pellet i przyłącza do sieci ciepłowniczej). Maksymalna wysokość dotacji to 8 tys. zł do wymiany kotła i 6 tys. do armatury wspomagającej c.o. i c.w.u. w budynku. W tym dla najuboższych rodzin będzie możliwość współfinansowania wymaganej i określonej przez audytora termomodernizacji budynku – 65 szt. (max dotacja to 25 tys. zł do termomodernizacji). Jest to większe dofinansowanie niż w naszym programie miejskim ale trzeba spełnić dodatkowe warunki, między innymi „przejść” tzw. audyt energetyczny. Mieszkaniec będzie miał wybór z którego dofinansowania skorzystać. Drugi program na który pozyskano 3,5 mln zł jest już w trakcie realizacji na podstawie złożonych przez mieszkańców wniosków i polega na montażu instalacji odnawialnych źródeł energii (korektory słoneczne, pompy ciepła i panele fotowoltaiczne) w budynkach mieszkalnych. Ponadto mieszkańcy którzy dokonywali 30 lat temu wpłat na społeczny komitet gazyfikacji mogą uzyskać z Miasta refundację wykonanych przyłączy gazowych. W budżecie na przyszły rok przeznaczone są środki w kwocie 1 290 000 zł na realizowaną już dokumentację magistrali sieci ciepłowniczej od Ciepłowni Geotermalnej w Szaflarach - mówi przewodniczący Rady Miasta.

Jak dodaje - łącznie w projekcie budżetu Miasta na 2022 rok zarezerwowane są środki na poprawę jakości powietrza w kwocie około 9 mln zł w tym ok 7,3 mln z pozyskanych dofinansowań zewnętrznych.

- W Mieście prowadzony jest na bieżąco szereg działań edukacyjnych w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego (ulotki, postery, informacje medialne, udzielanie bezpośrednich informacji). Należy przy tych działaniach nadmienić również o akcjach kontrolnych i edukacji bezpośredniej prowadzonej w terenie przez upoważnionych funkcjonariuszy publicznych (dot. wilgotności paliw stałych, obowiązku przeglądów kominiarskich, terminów wymian kopciuchów, spalania niedozwolonych substancji i odpadów, poboru próbek popiołów do analizy laboratoryjnej, itp.). Na bieżąco w pok. 210 Urzędu Miasta trwa obsługa mieszkańców w ramach programu rządowego „Czyste Powietrze” z którego można starać się o kompleksowe dofinansowania do wymian kotłów, termomodernizacji budynku oraz montażu OZE - przypomina Grzegorz Luberda.

- Chcielibyśmy, żeby te efekty były już bardziej widoczne, ale niestety proces projektowania, uzyskiwania zgód czy to miejskiej sieci ciepłowniczej, czy sieci gazowej - jest bardzo czasochłonny. W tym roku wykonano sieć gazowniczą na os. Niwa. Projektowana jest ul. Klikuszówka, os. Nowe, Zadział, Robów, Szuflów, ul. Kowaniec w stronę kościoła oraz inne. W Nowym Targu dużo się projektuje sieci gazowej i zaraz po uzyskaniu pozwolenia zacznie się realizacja i podłączanie mieszkańców. Cały czas jesteśmy na etapie zbierania wniosków w następnych lokalizacjach. Mieszkańcy są bardzo zainteresowani, chcą poprawy jakości powietrza. Na sesję Rady Miasta w nowym roku będę chciał zaprosić przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa, naszego MPECu, którzy co roku zdają nam relacje z przebiegu rozbudowy swoich sieci, w tym ilości wykonanych podłączy i nowych planów. Wszystkie podjęte działania zmierzają do poprawy jakości powietrza i mam nadzieję, że będą z roku na rok coraz bardziej widoczne - podsumowuje.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ekohiroł11:26, 13 grudnia 2021
A co na to radna Sokół? Przecież Smog zawsze był i Będzie!
Nowy Targ09:27, 13 grudnia 2021
Najbardziej śmieszy mnie zdanie "dokonywanie poboru próbek do analizy laboratoryjnej". W piecach zaczynają palić po 16.00,a wtedy urzędnicy kończą już pracę. Róbcie kontrole w zakładach kuśnierskich legalnych i mniej legalnych! Wieczorem nie jest w stanie wyjść na spacer mając takie sąsiedztwo. Wszyscy wiemy, że tam spala się ścinki kuśnierskie itd. Urzędnicy przecież mają wykaz zakładów kuśnierskich i innych. Zacznijcie od nich robić porządki .Wszyscy o tym mówią a nikt nie ma odwagi za to się zabrać. Jeśli w pojemnikach nie ma plastiku to tez dziwne, bo znaczy ,że ktoś to spala. Proste no proste, więc należy to sprawdzić. Współpraca na linii Urząd a firma wywożąca odpady. Prywatne osoby wymienią piec jak tylko uskładają na to kasę. Zajmijcie się tymi firmami o których mówią wkoło a potem jest dziwnie cicho. Normalne palenie drzewem i dobrym węglem nie daje tego szkodliwego smrodu i zanieczyszczenia! Dziwię się, że w Nowym Targu są takie drogie działki i domy. Proponuję, aby ceny spadły o 50% mniej to wtedy wszyscy poważnie zajmą się ochroną środowiska a póki co umierajmy pomalutku.
rozum18:11, 12 grudnia 2021
Powiem tak Panie Luberda. Jesteście jak chłopcy w krótkich spodenkach. Nie dość, że kompletnie nie rozumiecie czym jest zarządzanie miastem i samorząd, to ulegacie doraźnym nieprzemyślanym i przypadkowym wrzutkom burmistrza, który okazuje się jeszcze większym dyletantem niż wy sami. Niestety żaden mandat społeczny gwarantuje logiki i mądrości władzy, szczególnie w warunkach kryzysu, gdy trzeba podejmować trudne i nieprzychylne decyzje.
filozof17:41, 12 grudnia 2021
Bardzo poważnie to też wyłączacie Panie przewodniczący mikrofony radnym jak chcą uzyskać merytoryczną odpowiedź lub wyrażają podczas sesji swoje wątpliwości do zasadności działań Watychy. Oj wtedy to Pan przewodniczącym działa bardzo asertywnie i broni burmistrza jak własnego ojca. Priorytetowo i aksjologicznie. Błazenada...
wyborcy16:31, 12 grudnia 2021
Miasto dokonało niesamowitego wyczynu. Jak informuje Polski Alarm Smogowy, nie było jeszcze w historii pomiarów miejscowości, która ?wygrałaby? we wszystkich smrodowych kategoriach. Zawsze jednak musi być ten pierwszy raz i Nowy Targ jest prawdziwym liderem.
Z roku na rok w Nowym Targu pod względem jest coraz gorzej.

Pani burmistrz panie przewodniczący takie są fakty. Ktoś musi ponieść konsekwencje za przeniesienie stacji pomiaru. Ochrona środowiska w tym mieście od 7 lat leży na łopatkach. Musza polecieć głowy bo jak nie to burmistrza odwołamy w referendum. Minimum to dymisja naczelnika i wiceburmistrza od inwestycji i środowiska.
gazda12:41, 12 grudnia 2021
Panie przewodniczący "Sabałowe bajania" to w Bukowinie Tatrzańskiej.
Może Pana w przyszłym roku zaproszą...
Andrzej19:01, 11 grudnia 2021
Masz rację Burok,, Likwidacja kotłowni gazowych i przejście na miał węglowy to była głupota , a kosztach budowania nowej sieci ciepłowniczej nawet nie wspomnę. Wywalono na to10 mln złotych . Łatwo policzyć , ze gdyby zwiększono dotację zachęcającą do wymiany na 10 tys zł, to można by byłoby wymienić 1000 kotłów .Ogrzewanie gazem jest tańsze od węglowego o ok. 30% , no i oczywiście jest czyściutko.
Smutne Drzewo17:57, 11 grudnia 2021
Wstyd na całą Polskę...
J2317:13, 11 grudnia 2021
Cała ściema urzędników z Bożej Łaski nic nie zrobili w tym temacie .
Gadanina i dyskusje bo dobrze płatne .
idzie Grześ przez smog12:50, 11 grudnia 2021
Grzegorz Luberda: "Problem zanieczyszczenia powietrza w Nowym Targu traktujemy bardzo priorytetowo" - dlatego przez siedem lat wieszaliśmy wstążki na drzewie, światełka, organizowaliśmy bale burmistrza w sumie nieźle się bawiliśmy. otworzyliśmy wieże wodną, muzeum drukarstwa i wyremontowaliśmy MOK. To nasz priorytety... Hahahaha
wstyd12:24, 11 grudnia 2021
Honorowo (ale co to dzisiaj oznacza dla obecnych szemranych elyt? NIC!), byłoby Panie Luberda złożyć mandat i rozwiązać Radę przystępując wcześniej do referendum odwoławczego władz pod burmistrzem Watychą, który za ten chaos, impas, atrofię, bierność urzędniczą i smród (nie tylko powietrza) odpowiada. Siedem bitych lat jak krew w piach... i ciągłe pretensje do wszystkich, pozorowane akcje pod publiczkę, fruwające wstążki, błyskające światełka, kwietne panienki, łapanki na mieszkańców (szkoda, że te wymysły pod nazwą eko patroli ani raz nie skontrolowały składów opałowych!), podwyżki, podwyżki, podwyżki. No, Eldorado w komorze gazowej.
smog12:02, 11 grudnia 2021
Nie traktujecie priorytetowo, niestety. Powiem wprost jesteście współodpowiedzialni za "morderstwa" spowodowane smogiem. Dlaczego nie można na początek i to dobry sfinansować filtrów na kominy w domach? Przecież są takie, koszt dużo mniejszy od pieca, jak ktoś pali dziadostwo to się zatka, a tym co palą uczciwie to można jeszcze spokojnie dofinansowywać przez wiele lat wymianę wkładów. Wielu ludzi nie stać i nie będzie stać na wymianę pieców, a Wy będziecie jeszcze im za to kary dawać. Nie pomagacie tak jak powinniście! Po prostu się Wam nie chce. Pozdrawiam rajców najgorszego miasta w Unii Europejskiej - nie z winy mieszkańców ale zarządzających miastem.
Burok11:31, 11 grudnia 2021
Najbardziej ekologiczne działania Miasta Nowy Targ to polikwidowanie kotłowni gazowych w obiektach miejskich i powiatowych i podpięcie ich do węglowej kotłowni miejskiej . REWELACJA
Burok11:30, 11 grudnia 2021
@MF Brednie . Gaz jest tańszy od węgla . Od 20 lat mam gaz zamiast węgla i jestem to w stanie udowodnić .
Marcin Stawicki11:15, 11 grudnia 2021
https://..., Polski Alarm Smogowy jak co roku opublikował zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. We wszystkich trzech kategoriach "wygrało" jedno miasto: Nowy Targ.,,
Jolka10:34, 11 grudnia 2021
To ja przypomnę . To jest link Podhala24.pl, https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/61068/Slowne_potyczki_o_czyste_powietrze_czyli_quotwalka_ze_smogiem_powinna_miec_fundamentalne_znaczeniequot__kontra_quotsmog_byl_jest_i_bedziequot.html więc myślę, ze administrator udostępni. Byli Radni którym problem smogu leżał na sercu i próbowali go rozwiazać, niestety byli w mniejszości.Proszę sobie to przeczytać. Pan Mikołajski stał się nawet wrogiem niektorych urzędników miejskich z tego powodu
Tadek09:14, 11 grudnia 2021
Bezradna Rada traktuje wyłącznie swoje diety z panem przewodniczącym Luberdą, który od początku prcuje w "cyrku dla burmistrza we wszystkich głupotach zamieniając sesje miejskie w kabaret."
Zamiast kontroli społecznej, do której jest powołany bezrefleksyjnie przyklaskuje tej ekipie nie widząc coraz większego marazmu i niegospodarności. Tak naprawdę nie dość, że tkwicie w tym bagnie po uszy to teraz jeszcze nie ma czym oddychać.
Siedem lat sukcesów i działań doraźnych z naruszeniem przyzwoitości i niestety prawa, przy pełnej akceptacji klakierów.
Gdzie jest pomoc z UE na "oddymianie" - Kraków poradził sobie w 2 lata z piecami a Nowy Targ z Burmistrzem i beztroską Radą ( klakierzy) oderwani "granatem od rzeczywistości " - robią " KARIERĘ W WIZERUNKU N.TARGU - jako najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce i UE ( jesteśmy już za Rumunią i Bułgarią )
Rema09:09, 11 grudnia 2021
Dziękuję za to wyliczenie. Brakowało takiego zestawienia.
Danka09:08, 11 grudnia 2021
Burmistrz i radni nie zmuszą mieszkańców do korzystania z dopłat. Jak ktoś nie chce albo go nie stać to oni nic na to nie poradzą.
Trzeźwomyślący09:00, 11 grudnia 2021
Problemem jest słabej jakości węgiel, który jest spalany. Nasi górnicy tak mocno zrobili się roszczeniowi, że ledwo opłaca się wydobywać węgiel w Polsce. Skutkiem tego sprowadzany jest kiepski węgiel z Rosji, który jest na potęgę spalany. Stąd kiepska jakość powietrza.
przyszła kryska08:48, 11 grudnia 2021
Priorytetowo to bezradna Rada traktuje wyłącznie swoje diety z panem przewodniczącym Luberdą, który od początku ulegał burmistrzowi we wszystkich głupotach zamieniając sesje miejskie w kabaret. Zamiast kontroli społecznej, do której był/jest powołany bezrefleksyjnie przyklaskiwał/uje tej ekipie nie widząc coraz większego marazmu i niegospodarności. Tak naprawdę nie dość, że tkwicie w tym bagnie po uszy to teraz jeszcze nie ma czym oddychać. Siedem lat sukcesów i działań doraźnych z naruszeniem przyzwoitości i niestety prawa, przy pełnej akceptacji klakierów.
lucjan08:09, 11 grudnia 2021
a jak sobie przypominam to na którejś sesji i to sporo czasu temu to było pan Leszek podkreślał, żeby przeznaczać z budżetu 1% to większość radnych i burmistrz nie byli skorzy do tego. A teraz nagle obudzili się z ręką w nocniku i wielcy są działacze. Po prostu żenada.
MF06:50, 11 grudnia 2021
Kiedy bedzie gaz do ogrzewania tanszy to mieszkancy beda orzewac gazem i olejem radni bezradni//
RZĄD NAS ZDRADZIŁ23:05, 10 grudnia 2021
A Niemcy wprowadzając czujniki emisji spalin do samochodów, same oszukały ludzi, montując urządzenia fałszujące pomiar !
Ale jak zwykle wszystkiemu winni POLACY?!

a Chiny, Indie, Pakistan ?!
Ludzie obudźcie się !!!
Polska stoi im na przeszkodzie, a POLSKI RZĄD NAS SPRZEDAŁ !!
Broda23:04, 10 grudnia 2021
Tak priorytetowo, że aż trzeba było podwyżki sobie przydzielić.
lama i alpaka22:55, 10 grudnia 2021
dobrze, że będzie brama w Gorce, to turyści przyjadą na park and ride (nowy parking), co go mieli oddać do końca listopada, a potem mzk, żeby nie zanieczyszczać powietrza na Kowaniec hej
Zainteresowany22:18, 10 grudnia 2021
Pieniądze na wsparcie to jedno a mentalność ludzi to drugie. Na chwilę obecną to ci co mają kopciuchy i teoretycznie kotły na "ekogroszek" mogą palić czym się podoba. Czyli segregują na to czym się pali w dzień a czym się pali w nocy. Mam sąsiadów wokół co mają akociołki na "ekogroszku" . Jak się pytasz jak tam się sprawują to odpowiedzi tylko są: oh, ach jakie super. Ale jak popatrzysz po kominach i co z tamtąd wylatuje to od razu wiesz co poszło do kotła.
Jolka22:02, 10 grudnia 2021
Miasto odrobi wizerunkowa stratę jak w tym mieście będzie można normalnie oddychac, a nie dusić się smogiem. Żadne Targi Bożonarodzeniowe, choinki, lodowiska wizerunku nie poprawią , Głośno o Nowym Targu nie tylko w Polsce.Nowy Targ-największy truciciel nawet w całej UE.Już dawno należąło 1% z budżetu przeznaczyć na wymianę kopciuchów, wraz z dopłatami unijnymi rozwiązałoby to sprawę w czasie jednej kadencji, wzorem Krakowa-który jest przykładem odważnej walki ze smogiem. Lodowisko można instalować na kole w parku,gdzie powietrze na pewno jest lepsze niż w rynku,jest więcej otwartej przestrzeni ( przewiew) i drzew ,nie ma też ruchu samochodowego i produkcji dodatkowych spalin,. Lodowisko na rynku jest paskudne,baraki z blachy falistej,w ogóle ratusz i cały rynek traci na tym wizerunkowo i nawet te rachityczne choineczki powsadzane wokół nie zakryją tej szpetoty.
Benek21:54, 10 grudnia 2021
Panie Luberda jest pan tak samo odpowiedzialny jak Watycha za ten powszechny chaos i bałagan w mieście. Za JIS i Waldiego lesnika i ferajne klakierów z rady miejskiej. Efekt jaki jest wczoraj można było zobaczyć we wszystkich mediach.
z tąd21:50, 10 grudnia 2021
Dla czego ten temat nie jest podejmowany w lecie,przez cały rok tylko wtedy jak ,,płuca,, na pokaz czarne i się przenosi kontener monitoringu żeby se ,,tlenu,, dychnoł ?
Tryb20:42, 10 grudnia 2021
Od kiedy?
wentyl20:26, 10 grudnia 2021
Bajdurzenia watahy ciąg dalszy. Szkoda tylko, że od siedmiu lat każdego roku jest coraz gorzej. Zatem lipa panie przewodniczący. Skończcie już nawijać ten makaron na uszy i weźcie się do roboty, bo jak na razie nie zrobiliście nic by było lepiej, ale prawie wszystko by było tak źle, że przez pół roku trudno złapać oddech.
BRYGADA KRYZYS20:19, 10 grudnia 2021
Ze wzgledu na zanieczyszczenie powietrza w Nowym Targu znana firma samochodowa postanowila nie lokowac kapitalu w stolicy Podhala.Miala wybudowac hale w nowotarskiej strefie ekonomicznej.Ale niestety wybrala Kielce.Dalej wycinajcie drzewa i palce syfem.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas