Zmiana lokalizacji stacji monitoringu powietrza w Nowym Targu. "Staraliśmy się o to już rok temu", "Doszło do niefortunnej sytuacji" - podhale24.pl
Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
Zakopane
Clouds
13°
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 32 %
Rain
13°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
14°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
14.12.2021, 20:11 | czytano: 6111

Zmiana lokalizacji stacji monitoringu powietrza w Nowym Targu. "Staraliśmy się o to już rok temu", "Doszło do niefortunnej sytuacji"

NOWY TARG. Zdaniem przedstawicieli miasta, Polski Alarm Smogowy bezpodstawnie zrobił aferę na całą Polskę ze zmiany lokalizacji stacji pomiaru powietrza.

Burmistrz Grzegorz Watycha. Fot. R. Miśkowiec
Burmistrz Grzegorz Watycha. Fot. R. Miśkowiec
- To pan burmistrz zabiegał przed laty, żeby w Nowym Targu stanęła stacja pomiarowa, abyśmy wiedzieli, jaka jest u nas jakość powietrza. Gdyby nie jego starania, stacji by nie było, a Nowy Targ nie byłby na czele rankingów - przekonywał naczelnik wydziału ochrony środowiska i gospodarki komunalnej Dariusz Jabcoń, podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Nowego Targu. - Doszło do niefortunnej sytuacji, bo o zmianę lokalizacji stacji wnioskowaliśmy ponad rok temu, związana była z planami inwestycyjnymi szkoły, a decyzja o jej przeniesieniu zapadła teraz i zbiegła się z ogłoszeniem rankingu.

Burmistrz Grzegorz Watycha przekonuje, że miasto proponowało Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska różne lokalizacje dla stacji, równie reprezentatywne jak ta koło SP nr 1 - koło Szkoły Podstawowej nr 5, przy zakopiance, na Al. 1000-lecia, na Berekach. - Oni wybrali inną - mówił (stanęła obok hali Gorce). - PAS podniósł larum. Dla nich problemem nie jest pomiar, ale zachowanie ciągłości pomiarów. Dla nas są ważne odczyty bieżące – mówił.

Wczoraj pisaliśmy: Z powszechną krytyką spotkało się przeniesienie stacji pomiaru powietrza w Nowym Targu sprzed budynku Szkoły Podstawowej nr 1 na teren hali Gorce. W sprawie zabrał głos Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, cedując odpowiedzialność na władzach Miasta: "Przeniesienie stacji pomiarowej nie poprawi jakości powietrza w mieście, może natomiast w istotny sposób utrudnić ocenę wpływu działań naprawczych na jego poprawę".

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Besala15:48, 17 grudnia 2021
No i w końcu Nowy Targ jest w czymś najlepszy! I to dzięki łaskawie nam panującemu. Jakkolwiek od mierzenia temperatury gorączka nie spada, ale warto znać jej wysokość. Podobnie jest z zanieczyszczeniem powietrza. Gdyby woda była zanieczyszczona w równym stopniu, nikt by jej nie pił ani nie używał do celów spożywczych! Podobny stan zanieczyszczenia wody wywołałby pozwy przeciwko MZWiKowi i miastu. Chyba przyszedł czas kierować pozwy, gdyż zdrowie mieszkańców Nowego Targu jest poważnie zagrożone oddychaniem substancją lotną pełną PM10, PM2,5, NO2, SO2, sadzy, benzenu, metali ciężkich i Bóg wie jeszcze czego.
0
normal13:00, 17 grudnia 2021
Pomiar powinien być robiony w różnych punktach miasta aby był realny uśredniony wynik.
0
Marcin08:58, 17 grudnia 2021
Kryzys na świecie, ludzie nie mają co do garnka włożyć a Ci się pławią w pieniądzach!
0
wyborca z dawnego 2109:57, 16 grudnia 2021
@wstążki
na tym właśnie polega kolsiostwo Watychy. Radni dali mu podwyżkę na poprzedniej sesji. On im zabezpieczy w budżecie na 2022 rok kasę na podwyżkę diet. Ręka rękę myje. A mieszkańcy w nagrodę żeby im nie było żal dostaną podwyżkę podatków i opłat. Niech żyje kolesiostwo w mieście smogiem powitym.
0
wstążki & kolesiostwo22:57, 15 grudnia 2021
UWAGA na najbliższej sesji radni miasta z okazji zdobycia tytułu Mistrza Europy w Smogu, w nagrodę za ich ciężki bój o ten tytuł - PODNIOSĄ SOBIE DIETY z naszych podatków. Po podwyżce dla Watychy do 20 tysiaków miesięcznie. Świętują sukces!!!
0
Zorientowany17:47, 15 grudnia 2021
Wymieniałem rok temu piec. papierologii, wizji itp więcej niż jak wzięcie 5 kredytów. Papiery, papiery , papiery. Ktoś niestety to robi i traci czas. Wymiana pieca to nie pójście do sklepu, kupienie flaszki i zostawienie pustej za kaucję. Nie miejmy złudzeń mieszkańcy. Przy takim systemie i procedurze to Burmistrzu Wtycha! Żeby coś zmienić to trzeba by zatrudnić z 10 pracowników tylko do tego. I to są kwestie zależne TYLKO I WYŁĄCZNIE OD BURMISTRZA. A tu się szkaluje naczelnika. który jak znam życie rwie sobie włosy z głowy żeby temu podołać /.../ Więc Panie Burmistrzu. Odważę sie: Grzegorzu Kochany. Zrób coś z tym albo weź odpowiedzialność na SWOJĄ klatę. TO TY ODPOWIADASZ I POWINIENEŚ DECYDOWAĆ o polityce tego miasta. Nie Joasie czy Waldusie. Wyjdźmy z piaskownicy. Ja jako mieszkaniec tego miasta liczę na Ciebie. Weź sprawy w swoje ręce.
0
TJ14:41, 15 grudnia 2021
Jak się mają opowieści o eko-patrolu z UM, o ukaranych wielotysięcznymi mandatami, o staraniach UM o wymianę pieców, o dofinansowaniach do jakości powietrza to każdy może się przekonać wychodząc na spacer mroźnym wieczorem w centrum NT. Czy powietrze jest lepsze dziś niż np. kilka lat temu? NIE! Co najciekawsze NT zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o stężenie rakotwórczego benzopirenu ze spalania plastików, czyli śmieci! To albo ten eko-patrol kontroluje nie tych co trzeba, albo po prostu nie działa.
Nie ma co się dziwić, że przeniesienie stacji pomiarowej jest kojarzone z tuszowaniem nieudolności UM w zakresie ochrony mieszkańców przed trucicielami i toksycznym, trującym smrodem.
0
Smoguś13:01, 15 grudnia 2021
Darek Jabcoń I Love You. Powiedzieć prawdę że to Grześkowi zawdzięczamy pierwsze miejsce w smogowym rankingu EU bezcenne
0
Stasek12:27, 15 grudnia 2021
Niestety oprócz smogu pojawia się kolejny problem na horyzoncie. Zapędy burmistrza Watychy na budowanie spalarni. Mówił o tym w wywiadzie dla p24.
Grzegorz Watycha - Nie jestem przeciwnikiem, ale trzeba wybrać najlepsze miejsce.. Ja w Nowym Targu takiego miejsca nie widzę.No, może poza jednym, które mogłoby być brane pod uwagę. To teren przy istniejącej sortowni, gdzie był on już kiedyś był wskazany jako lokalizacja międzygminnej instalacji (projekt Podhalańskiego Związku Gmin - przyp. red.). To jest jeszcze teren na tyle oddalony od siedzib ludzkich i jakiejkolwiek zabudowy, że mógłby się nadawać na lokalną instalacje do termicznego przetwarzania odpadów.

Czy w Nowym Targu grozi nam komora gazowa?
0
jarek10:27, 15 grudnia 2021
Nowy targ ma słabą wentylację i jest jak w mieszkaniu co opisuje Aleksander Fredro jak nie wywietrzysz mieszkania to śmierdzi a każdy patrzy na każdego bykiem a wszyscy bez wyjątku robią to samo.
cyt:
Od prawieków w całym świecie,
Kogo kolka w boku gniecie,
Każdy sobie pierdzi chętnie,
Cicho, smutno lub namiętnie.
Stary, młody, mały, duży,
Wszystkim dym się z d... kurzy,
Każdy chętnie portki pruje,
Bliźnim pod nos popierduje.
Pierdzą panny, dobrodzieje,
Księża, szlachta i złodzieje,
Nawet papież chociaż miernie,
Też kadzidłem sobie pierdnie.
Pierdzą ludzie na siedząco,
Na stojąco i chodząco,
Pierdzą nawet przy kochaniu,
By dać taktu jak przy graniu.
Krasawice w wieku kwiecie,
Pierdzą cicho jak na flecie,
A poważne w wieku damy
Wypierdują całe gamy.
I w teatrze i w kościele,
W dnie powszednie i niedziele,
I filozof i matołek,
Każdy pierdzi ciągle w stołek.
Jeden przebrał w jadle miarkę
I ma w d... oliwiarkę.
Gdy chciał pierdnąć na odmianę,
Ob...ał okna, drzwi i ścianę.
Ten zaś smrodzi jak niecnota,
Jakby zjadł zdechłego kota.
A kiedy się czosnku naje,
To aż wiatrak w oknie staje.
A ten trzeci jest w humorze,
Kiedy pierdnąć sobie może,
Więc natęża siłę całą
By popierdzieć chwilę małą.
Tam jąkała w kącie stoi,
D... ściska bo się boi,
Chciałby sobie puścić bąka,
Lecz w pierdzeniu też się jąka.
Jednym słowem w całym świecie,
Kogo bzdzina w d... gniecie,
Wszyscy niech se pierdzą chętnie,
Cicho, smutno lub namiętnie.
0
Ania10:01, 15 grudnia 2021
Jak zwykle! Myśleli że nikt się nie zorientuje a przed kampanią zrobią wykres tabelki, i ogłaszą kolejny pseudo sukces że powietrze sie propawiło na co mieli znaczący wpływ.... Jak długo musimy jeszcze być oszukiwani.
0
Mores09:25, 15 grudnia 2021
Myślę że za ten wyczyn. W końcu Mistrzostwo Europy w Smogu zobowiązuje. Bezradni Miasta powinni przyznać Grzegorzowi tytuł Honorowego Ambasadora Miasta za promowanie Nowego Targu. Nie wiem ale tak na poważnie czego się ten człowiek nie tknie to blada pupa
0
Anka07:41, 15 grudnia 2021
Nie no posikałam się ze śmiechu. Nie mogę, Ale Jabcoń poszedł po bandzie:

- To pan burmistrz zabiegał przed laty, żeby w Nowym Targu stanęła stacja pomiarowa, abyśmy wiedzieli, jaka jest u nas jakość powietrza. Gdyby nie jego starania, stacji by nie było, a Nowy Targ nie byłby na czele rankingów
- przekonywał naczelnik wydziału ochrony środowiska i gospodarki komunalnej Dariusz Jabcoń, podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Nowego Targu.

Mnie nie trzeba było przekonywać. Wiedziałam, że tak jest. Cały Watycha.
0
Rychu07:19, 15 grudnia 2021
Mowimy dosc Burmistrzu kłamstw ,kolesiostwa,i nieudolnym rzadom,krytykowaliscie poprzednikow a jestescie nieudacznikami .Pora na zmiany i aby mieszkancy madrze wybrali nastepnego burmistrza i rade bo bez tego miasto stacza sie na dno ,sami mowiliscie ,ze poprzednicy doprowadzili do tego ze Nowy Targ stal sie miastem przy drodze do Zakopanego a za waszych rzadow stal sie miastem przy drodze najbardziej zasmogowanym .Mamy dosc waszych rzadow!!!!!!!!!!!!
0
jasiek06:59, 15 grudnia 2021
Proponuje przenieść ją na Długą Polanę. Wskoczymy do 20 stki najczystszych miast w Polsce.
Niewazne że jest ważne gdzie stoi.
0
Baba06:44, 15 grudnia 2021
A gdzie się zapodział Waldemar eko Hero. To on odpowiada za pion ochrony środowiska. Taki kozak zniego
0
20 tys to koszt06:35, 15 grudnia 2021
Taki jest teraz koszt zmiany kotłowni na gazową w domku jednorodzinnym. UM starajcie się o konkretne dofinansowanie.
0
Sylwia23:55, 14 grudnia 2021
I bardzo dobrze. Pyłomierze są po to aby nam zamknąć kopalnie a kupować energię trzy razy drożej od sąsiadów.
0
Kolega22:52, 14 grudnia 2021
Darek rozbawiłeś mnie. Ale jak mawiał Freud - Potęga podświadomości. Coś w tym jest!
0
wstążki & kolesiostwo22:17, 14 grudnia 2021
Skoro Watycha starał się o zmiane lokalizacji rok temu to przeczy to tezom z jego oświadczenia sprzed trzech dni. Kręci jak zwykle i jak zwykle daje się złapać a nos Pinokia rośnie, rośnie
0
Nela22:01, 14 grudnia 2021
Ciekawe czy ta stacją jest tak samo miarodajna jeśli chodzi o smog jak testy pcr na wiadomego wirusa ?? W sumie zarówno kwestie ogrzewania jak i zdrowia mieszczą się w tej samej agendzie 2 0 30. Polecam poczytać na stronie ministerstwa.
0
karaluch21:59, 14 grudnia 2021
Dziś w godzinach wieczornych miałem niewątpliwie marną przyjemność spacerować ulicą Św. Anny. Gdyby tam postawić tą stację to pewnie sama by stamtąd uciekła bo taki smród tam panuje. Ludzie czym wy tam palicie
0
Maria21:53, 14 grudnia 2021
Panie Darku po co ta fałszywa skromność. Prawda jest taka że obaj się z Grzegorzem postaraliście o tytuł Smogowej Stolicy Europy. I obaj dostaliście podwyżki
0
Mieszkaniec21:52, 14 grudnia 2021
Niech się wezmą w końcu za Waksmund ..masakra
0
OLO21:47, 14 grudnia 2021
Obecnie stacja pomiaru wskazuje 424 procent przekroczenia normy. Paradoksalnie może być tak, że po przeniesieniu stacji Nowy Targ zostanie smogowym miestrzem świata. U Watychy zawsze jest na odwrót
0
f1621:41, 14 grudnia 2021
Gdyby nie jego starania, stacji by nie było, a Nowy Targ nie byłby na czele rankingów - złota czcionka Teleekspresu!!!!!! Trefniś Watycha
0
kifor21:29, 14 grudnia 2021
E tam Jabcoń jest OK. Trzeba mieć niezłe cojones żeby publicznie zadrwić ze swojego szefa mówiąc o jego zasługach i staraniach żeby NT był na czele rankingu najbardziej zasmogowanych miast EU.
0
heh21:25, 14 grudnia 2021
Nie było miernika nie było problemu. Czego oczy nie widzą i tak dalej.

ps. Ktoś wkurzył modiego - niezłe osiągnięcie bo to wyjątkowo spokojny człowiek hehheh
0
basiunia21:13, 14 grudnia 2021
A czemu na pożegnalnej. ? D.J. to jeden z najlepszych naczelników u Watychy. Zawsze otwarcie i miło odnosi się do petentów. Oby więcej takich urzędników. Niech Grześ ceni go bo takich ze świeczką szukać. Reszta to bufony.
0
mądry21:01, 14 grudnia 2021
bijecie się głupią stacje pomiaru jakości powietrza jak by ona miała coś zmienić w tej sprawie moim zdaniem słabo działa kwestia dotacji na piece ekologiczne to osoba wymieniająca piec musi więcej dołożyć niż dostanie dotacji wygląda to tak jak by ktoś jeszcze chciał by na tym zarobić piece z dotacją są droższe niż bez niej !
0
ja20:59, 14 grudnia 2021
/.../
do moderatora - komuna się skończyła ...

Zgadza się. Tak jak skończyły się czasy "wspólnego mienia". Nie od Pani/Pana zależy co i jak robię. Portal jest prywatny, chociaż otwarty na opinie i sugestie Czytelników. Pokrzykiwanie i próby straszenia redakcji można sobie darować. Nie działają. Może Pan/Pani szukać swojego miejsca w całym Internecie. Warto korzystać z tej wolności, ale na tym portalu nie ma miejsca na pańskie napastliwe i wulgarne komentarze. Moderator.
0
Kuma20:44, 14 grudnia 2021
Na pożegnalnej konferencji prasowej, Jabconia wzięło na szczerość i wkopał po uszy siedzącego obok uśmiechniętego Watychę

Gdyby nie jego starania, stacji by nie było, a Nowy Targ nie byłby na czele rankingów - przekonywał naczelnik wydziału ochrony środowiska i gospodarki komunalnej Dariusz Jabcoń,

Faktycznie Grzesiek mocno się postarał i zapracował na tego mistrza Europy rankingów smogowych.
A ja dawno się tak nie ubawiłam. Miejscy urzędnicy lepisi niż niejeden kabaret
0
Hahahahaha20:20, 14 grudnia 2021
To pan burmistrz zabiegał przed laty, żeby w Nowym Targu stanęła stacja pomiarowa, abyśmy wiedzieli, jaka jest u nas jakość powietrza. Gdyby nie jego starania, stacji by nie było, a Nowy Targ nie byłby na czele rankingów

Szach mat.
Jabcoń pogrąża Watychę gdy ten siedzi obok. Taki kabaret tylko w NT jest możliwy
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas