Gorczański Park Narodowy wprowadza bilety wstępu - podhale24.pl
Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Rabka Zdrój
Rain
19°
Wiatr: 16.38 km/h Wilgotność: 57 %
Rain
19°
Wiatr: 12.204 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
20°
Wiatr: 19.188 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
22°
Wiatr: 9.972 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
21°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 57 %
Rain
19°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
29.12.2021, 18:34 | czytano: 9551

Gorczański Park Narodowy wprowadza bilety wstępu

Od 1 stycznia 2022r. wprowadzone zostaną opłaty za wstęp na cały obszar Gorczańskiego Parku Narodowego. Biletów nie będą musieli kupować mieszkańcy gminy Nowy Targ, ale mieszkańcy Miasta - już tak.

Schronisko na Turbaczu/ zdj. ilustracyjne
Schronisko na Turbaczu/ zdj. ilustracyjne
Z opłat wyłączone zostaną odcinki szlaków biegnące wzdłuż granic parku narodowego:
- szlak żółty z Poręby Górnej na Stare Wierchy,
- szlak zielony od Starych Wierchów do Obidowca,
- szlak czerwony na odcinku Bardo - Stare Wierchy - Rozdziele - Turbacz,
- szlak zielony od Polany Przysłop Górny na Gorc,
- szlak niebieski z Gorca do Lubomierza-Rzek.

Opłaty nie będą pobierane za wstęp do parku dworskiego hr. Wodzickich w Porębie Wielkiej.

"Do tej pory bilety wstępu obowiązywały tylko na niektóre szlaki w północno-zachodniej części Parku. Zmiana wynika z Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 14 września 2021r. zmieniające rozporządzenie w sprawie parków narodowych lub niektórych ich obszarów, gdzie za wstęp pobiera się opłaty. Bilety obowiązują przez cały rok, a obowiązkiem każdego wchodzącego na teren Parku jest jego nabycie. Od 1 stycznia zmieni się również cena bilety bilet normalny jednodniowy będzie kosztował 7,00 zł, bilet ulgowy 3,50 zł" - poinformował GPN w komunikacie.

Opłaty pobierane są za wstęp na następujące obszary Parku:
- szlak w dolinie Potoku Turbacz na odcinku polana Hucisko – Olszowy Potok;
- szlak w dolinie Olszowego Potoku na odcinku polana Hucisko - Poręba Górna;
- szlak niebieski na odcinku polana Hucisko – Turbacz;
- szlak zielony na odcinku polana Tobołów – Obidowiec;
- ścieżki edukacyjne (przyrodnicze): "Dolina potoku Turbacz", "Na Turbaczyk".

Wysokość opłat za jednorazowy – jednodniowy wstęp na wymienione obszary wynosi: 6,00 zł zł i 3,00 zł bilet ulgowy. Wstęp na okres 3 dni wynosi odpowiednio 12 i 6 zł, a na tydzień - 30 i 15 zł.

Z opłat zwolnione będą dzieci wieku do 7 lat; osoby posiadające zezwolenie dyrektora parku na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody; uczniowie szkół i studenci odbywający zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem parku narodowego; mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem tj. gmin Niedźwiedź, Mszana Dolna, Kamienica, Ochotnica Dolna, Nowy Targ (gmina), Rabka-Zdrój; osoby udające się do wyznaczonych miejsc kultu religijnego; członkowie rodziny wielodzietnej w rozumieniu posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny.

Upoważnionymi do opłat ulgowych są uczniowie szkół i studenci; emeryci i renciści; osoby niepełnosprawne oraz żołnierze służby czynnej.

Środki uzyskane z opłat za wstęp na niektóre obszary Parku są przeznaczone na utrzymanie infrastruktury turystycznej Parku, utrzymania czystości na szlakach turystycznych oraz na dofinansowanie działalności ratowniczej Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, działającej na terenie GPN.

Do kontroli biletów upoważnieni są funkcjonariusze Straży Parku, dyrektor, zastępca dyrektora, leśniczowie, podleśniczowie i strażnicy obwodów ochronnych.

Bilety można będzie nabywać w Ośrodku Edukacyjnym GPN w Porębie Wielkiej 4 – od poniedziałku do piątku w godz. 7.15- 15.15 oraz w punktach obsługi ruchu turystycznego w Koninkach i Lubomierzu-Rzekach. Bilety sprzedawane będą również online oraz w aplikacji mobilnej.

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
turysta warszawski18:45, 6 stycznia 2022
@ciekawski, powiedz jeszcze ile lat temu byłeś na tej "wycieczce" w Tatrach, już od dawna taki numer nie przechodzi..
Wyrocznia18:00, 31 grudnia 2021
@maccorso
Może to jest śmieszne, ale jest taka "wysepka" należąca do TPN na wschód od Galicowej Grapy i z tym fragmentem parku najprawdopodobniej graniczy gmina Biały Dunajec. Może trzeba odsprzedać parę hektarów w Hereścioku dla GPN i Nowy Targ już będzie w granicach parku(hehe).
maccorso15:32, 31 grudnia 2021
@wyrocznia
Ustawa o ochronie przyrody jest w tym wypadku jednoznaczna. GPN nie ma żadnego pola manewru. Minister kazał zbierać opłaty, a dyrektor parku nie może pisać regulaminu wg własnego widzimisię.
Zastanawia mnie tylko dlaczego mieszkańcy Gminy Biały Dunajec (nie mam nic przeciwko im) mają darmowy wstęp do TPN, chociaż ich gmina w żadnym punkcie nawet nie styka się nawet z parkiem.
Mnie też osobiście boli ta sytuacja, bo jako były mieszkaniec Gminy NT, a od kilku lat Miasta muszę płacić za spacer po terenie mojej rodzinnej miejscowości.
Ciekawe też jak pracownicy GPN-u będą się czuli w roli kanarów. Użerania się z ludźmi (be ze mną na pewno będą :))) ) naprawdę im nie zazdroszczę.
Wyrocznia08:11, 31 grudnia 2021
Miastu brakuje około 650 metrów do granicy GPN i muszą płacić, a z Rogoźnika pewnie kilkanaście kilometrów i wstęp za darmo. Takie przepisy tylko w Polsce.
Zibi08:53, 30 grudnia 2021
Czy aby większość tu komentujących wie, gdzie w ogóle jest Gorczański Park Narodowy? Bo to, że gdzieś zaczyna się las,czy jest polana nie znaczy że należy do Parku. Polecam zapoznac się z mapą.
Łoscyp bujok08:45, 30 grudnia 2021
Ojojoj. Wszyscy się oburzają a nawet nie wiedzą jak przebiegają granice parku. Nie bójcie się. Do schroniska z Nowego Targu, żaden szlak nie biegnie przez park. Nawet sam szczyt w parku się nie znajduje. A 99% turystów idzie właśnie tylko do schroniska.
Stasek07:28, 30 grudnia 2021
Wiecie co jest najgorsze? Że myśmy się już urządzili w tej rzeczywistości napisanej przez PiS. Zaraz nam zabronią wychodzenia do lasu i nic nas to nie obejdzie. Mam od siebie 20 minut spacerkiem do granicy parku i mam zapłacić, żeby wejść sobie lasu? Ludzie, jakich my czasów doczekali? Wycisną nas jak cytryny.
jaga207:07, 30 grudnia 2021
Wszyscy powinni płacić , tych śmieci to kontenerami nie zwiezie . Jak można opony wywieź do lasu albo zderzak od samochodu , raczej miastowi tego nie robią
Wyrocznia05:30, 30 grudnia 2021
Jeszcze jedno - jeśli GPN robi mieszkańcom Nowego Targu pod górkę, to niech zabierają się ze swoją otuliną z terenów miejskich. Burmistrz Watycha niech się teraz wykaże i zrobi coś dla Nowotarżan.
Wyrocznia23:51, 29 grudnia 2021
Czytam komentarze i widzę, że ludzie nawet nie wiedzą jakie są granice GPN-u. Dzięki tym samym ludziom na państwowe stanowiska dostają się tacy "mądrzy", którzy ustanawiają, że mieszkańcy Nowego Targu, którzy mają znacznie bliżej do tegoż parku, od np. mieszkańców Rogoźniku czy Dursztyna, muszą płacić za wstęp. Rządzą nami idioci, zdrajcy i obcy agenci.
ciekawski23:36, 29 grudnia 2021
Z własnego doświadczenia. Byłem ze znajomymi na wycieczce w Tatrach - powiedziałem, że jesteśmy z NT i weszliśmy bez opłaty. Większość nowotarżan tak robi i nie ma problemu z przekroczeniem bramki.
maccorso22:56, 29 grudnia 2021
@ Moderator
W którym to miejscu Gmina Biały Dunajec leży w TPN lub z nim graniczy? W przypadku GPN darmowy wstęp powinien być dla mieszkańców całego powiatu (limanowskiego też). Czemu mieszkaniec np. Długopola lub Rogoźnika powinien mieć za darmo, a mieszkaniec Nowego Targu nie?

@ciekawski
Wszystkie polany i bacówki na terenie Nowego Targu, Waksmundu, Ostrowska czy Obidowej są poza granicami GPN, tak więc na swoje bacówki można chodzić. Do schroniska też.

Maccorso, nie ja jestem autorem regulaminu TPN. Moja reakcja była spowodowana ewidentnym kłamstwem w komentarzu. Moderator.
ciekawski22:23, 29 grudnia 2021
Mieszkańcy Nowego Targu wybierający się w Tatry są zwolnieni z opłat na rzecz TPN-u a wprowadza się opłatę na wejście do GPN ? Czy aby ktoś w dyrekcji GPN-u nie upadł na głowę?

To nieprawda. Po co pisać takie kłamstwa?
Cytat za regulaminem TPN: "Zwolnieni z opłat są mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem narodowym - Zakopane, Kościelisko, Poronin, Bukowina Tatrzańska, Biały Dunajec".
Moderator.
ciekawski22:00, 29 grudnia 2021
@tutejszy
Czemu miastowi mają płacić, gdy idą na SWOJĄ BACÓWKĘ ? Gro nowotarżan jest właścicielami polan lub jej części na których pobudowali bacówki i kto - jakim prawem zabroni im iść do swojej własności.
tutejszy20:47, 29 grudnia 2021
Panie Janku Nożycoręki, wiele racji jest w twoim wpisie, gdyż nie powinno być rozróżniania na tych z Miasta i Gminy.
Prawdą jest, że z Gminy do Miasta ogrom ludzi przyjeżdża do pracy, dzięki której mogą wspomniany chleb kupić, jednak to najczęściej nie Miasto daje im tą pracę, ale przedsiębiorcy prowadzący w Mieście działalność. Zauważ również, że gdyby nie ci wszyscy przyjezdni, prawdopodobnie nie miałby kto tego chleba upiec, dowieźć do sklepu a w sklepie go sprzedać.
Nie znam żadnego miastowego który by protestował, że Miasto dofinansowuje np. bilety MZK dla posiadaczy NKDR. MZK miejskie, dofinansowanie tylko dla mieszczan i słusznie.
Więc analogicznie, skoro Gorce na terenie Gminy, niech miastowi płacą.
Osiol19:52, 29 grudnia 2021
Przecież cały Turbacz to miejsce kultu Światowida więc problem rozwiązany
Do Boga moich przodków idę się pomodlić bo ten obecny i jego naziemny personel....
A mieszańcy gminy na rogatkach NT codziennie 2zl za wstęp do miasta przecież nie muszą tu ze swoimi......
Partyzant19:07, 29 grudnia 2021
O i mamy swój PiSland, zaraz podatek od powietrza i od ilości wypróżnień. Boże jakich my czasów doczekaliśmy, że będąc u siebie, będziemy płacić, żeby przejść się w nasze ukochane lasy i góry. Tęsknię za PeŁo Może za ich rządów nie było by takiego upadku.
Trzeba będzie teraz chodzić jakoś bockiem po tym górach i nie rzucać się w oczy.
Janek Nożycoręki19:04, 29 grudnia 2021
Hehe mieszkańcy gminy Nowy Targ zwolnieni z opłat a mieszkańcy miasta Nowy Targ już nie. Hehe to ja powiem w ten sposób że każdy pracujący w mieście Nowy Targ a mieszkający poza miastem (gmina Nowy Targ czy też inna miejscowość) powinien być objęty daniną na rzecz tego miasta które daje mu chleb i pracę, oraz ponosi z tego tytułu koszta utrzymania dróg , budynków, usuwania zanieczyszczeń oraz walki ze smogiem który również jest wywoływany przez samochody, busy, autobusy.
Halina19:03, 29 grudnia 2021
7 złotych za wejście do lasu, naprawdę?
normal19:01, 29 grudnia 2021
A za co te opłaty ???
czy zarząd parku robi coś dla parku ???
czy wzorem TPN buduje się i remontuje szlaki turystyczne ???
Jakoś nie zauważyłem a chodzę po Gorcach naprawdę często.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas