Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego
Zakopane
Clouds
-3°
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
-3°
Wiatr: 10.692 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
-3°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
-2°
Wiatr: 9.54 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
-1°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
-4°
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
58 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
112 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 56 | 112 %
Koronawirus
138
Zakażonych
4
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
138
Zgonów
4
Na kwarantannie
1139
Wykonanych testów
518
12.01.2022, 19:00 | czytano: 2287

Transgraniczne ścieżki rowerowe przyszłością Kościeliska

Współpraca gminy Kościelisko i słowackiego miasta Twardoszyn może stać się motorem napędowym turystyki. - Ten potencjał istnieje i cały czas można jeszcze skierować go na nowe, jeszcze przez nas nie odkryte tory - zaznacza Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

Fot. Marcin Szkodziński
- Budowa nowych ścieżek rowerowych, to coś, czego jeszcze nie wykorzystujemy biorąc pod uwagę nasze możliwości terenowe. Witów bezpośrednio przylega do Orawic. Przez granicę jest technicznie i praktycznie możliwe, żeby za pośrednictwem dróg rolnych i polnych takie połączenie w przyszłości zbudować – zapowiada wójt.

Kościelisko od roku 2000 współpracuje ze słowackim miastem Twardoszyn. Wspólne projekty, na które pozyskiwane były środki unijne pozwoliły rozwinąć się obu regionom. - Na przestrzeni tych kilku lat możemy wymienić budowę centrów kultury zarówno w Twardoszynie, jak i w Kościelisku. Ostatni projekt dotyczy aktywnej turystyki i jej rozwoju. Po stronie Kościeliska to projekt na Biathlonie, więc to wszystko jest namacalne i realne. Mimo to jeszcze nie do końca ten potencjał jest wykorzystany - zaznacza Roman Krupa.

Specjalna konferencja, która odbyła się 11 stycznia w urzędzie gminy Kościelisko miała na celu ustalenie nowych kierunków rozwoju i określenie trendów w turystyce, które mogą przyciągnąć nowych turystów. Nieoceniona byłą także wymiana doświadczeń z innymi samorządowcami, którzy pozyskują środki na rozwój transgranicznych regionów.

- Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa na przykładzie swojego doświadczenia opowiedział o współpracy z ich miastem partnerskim z Czech. U nich zbudowane zostało w ostatnich latach ponad 100 km tras rowerowych różnego rodzaju - mówi Roman Krupa.

Sytuacja związana z pandemią i różnego rodzaju obostrzenia, a także zakazy przemieszczania się sprawiły, że turyści zaczynają odchodzić od dużych skupisk, a wybierają ustronne i ciche miejsca na wypoczynek. - Dzisiaj cisza w turystyce jest złotem - zaznacza Krupa.

Nowy nabór wniosków Unijnych o dofinansowanie do różnych zadań stwarza dla Gminy Kościelisko i miasta Twardoszyn wielką szansę rozwoju. - Lata 2021-2027 w moim odczuciu, to jedna z ostatnich szans jeśli chodzi o kwoty. Tym bardziej jest istotne, żeby być jak najlepiej przygotowanym i realizować takie projekty, które spowodują rozwój pogranicza – mówi Roman Krupa.

ms/
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
cisza i już inna rozmowa11:12, 13 stycznia 2022
Papier wszystko przyjmuje , ale kiedy wreszcie będą fizycznie te ścieżki rowerowe, bo na razie wieli papierowy entuzjazm jak ze wszystkim.Data , konkretnie kiedy będziemy mogli np. dojechać do Orawicy ścieżką ??
Zakopiańczyk08:17, 13 stycznia 2022
Wreszcie!
Tego bardzo brakowało nie tylko w Kościelisku, ale w cały powiecie Tatrzańskim!
Kiedyś "powstały" ścieżki rowerowe robione przez starostwo, ale to było wytyczenie szlaku po drogach samochodowych. KOSZMAR!
Potrzeba nam ścieżek rowerowych z prawdziwego zdarzenia, a nie przeciskanie się między samochodami w obawie o swoje zdrowie i życie!
Wyborca z ustupu01:51, 13 stycznia 2022
Przynajmniej jeden w regionie ma głowę na karku, brawo!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas