Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Rabka Zdrój
Clouds
16°
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.296 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
17°
Wiatr: 0.54 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
2 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
14.01.2022, 19:30 | czytano: 2960

Premiera filmu “Marusarz. Tatrzański Orzeł” (kadry z filmu)

ZAKOPANE. Historię wybitnego skoczka narciarskiego i Kuriera Tatrzańskiego Stanisława Marusarza i jego rozstrzelanej siostry Heleny Marusarzówny mogli obejrzeć zaproszeni do Kina Sokół goście.

zdj. mat. prasowy
Mieszkańcy Podhala, samorządowcy na czele z burmistrzem Leszkiem Dorulą i starostą Piotrem Bąkiem oraz prezesem TVP Jackiem Kurskim, a także aktorami mogli obejrzeć pierwszy premierowy pokaz filmu. W kinie zabrakło tylko Mateusza Janickiego, odtwórcy roli Stanisława Marusarza, który przesłał nagraną przez siebie wypowiedź.

- Jest mi niezmiernie żal, bo nie widziałem jeszcze ostatniej, udźwiękowionej wersji filmu. Dziękuję, że reżyser obsadził mnie w głównej roli. To nie były łatwe zdjęcia. Było dużo skakania - mówił Mateusz Janicki

Przed rozpoczęciem projekcji filmowej Przemysław Babiarz zaprosił na scenę jako pierwszego gospodarza kina, dr Stanisława Mardułę. - Znałem go bardzo dobrze jako przyjaciela mojego ojca. Byli jak jedna rodzina. Takiej przyjaźni i szacunku można dzisiaj tylko pozazdrościć. Na skoczni walczyli o wszystko, ale nigdy nikt nikomu nie zazdrościł - mówił Stanisław Marduła.

Na scenie pojawili się także prezes TVP Jacek Kurski i burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. - Zakopane to szczególne i magiczne dla nas miejsce. Realizujemy tu wiele ważnych projektów dla Polaków. Teraz będziemy mieć Puchar Świat w skokach narciarskich, jesteśmy 14 dni po Sylwestrze Marzeń, którego oglądało 8 mln Polaków. Teraz czas na kino tożsamościowe, patriotyczne, ale i akcji. Film wypełnia lukę opowiadania o polskich bohaterach. Do tej pory ten film poznało 6, może 7 osób. Oglądacie go jako pierwsi - mówił do przybyłych do kina Sokół Jacek Kurski.

- Większość Polaków Zakopane kojarzy jako miasto turystyczne. Mało kto wie poza naszym regionem i niektórymi Polakami jak ważne i wierne jest Podhale i jak wielkim patriotyzmem wykazuje się Podhale. W rodzinach buduje się patriotyzm i wierność. Są też środowiska, które próbują zbudować nieprawdziwą historie. Możemy śmiało powiedzieć, że wszyscy, którzy będą oglądać ten film będą mieli wzory do naśladowania - zaznaczył Leszek Dorula.

Film rozpoczął się z dużym opóźnieniem, jednak wszyscy cierpliwie czekali na premierowy pokaz. Już na samym początku film wywołał uśmiech u góral, gdy podczas dialogu aktorów, którzy mówili gwarą u dołu ekranu pojawiły się napisy tłumaczące mowę na czystą polszczyznę. Uśmiech jednak znikł i pojawiło się zdziwienie wywołane brakiem tłumaczenia dialogów w języku niemieckim, które co chwilę pojawiały się w fabule filmu. Projekcja połączyła w sobie trzy zupełnie różne okresy życia Stanisława Marusarza. Film zaczyna się od nauki jazdy na nartach małej Helenki i jej starszego brata. Pokazany jest także czas okresu wojny i działalności rodzeństwa jako Kurierów Tatrzańskich, a także czasu powojenne.

Niestety nie możemy Państwu pokazać kto zasiadł na miejscach dla publiczności w Kinie Sokół ze względu na wprowadzony przez organizatora projekcji zakaz wykonywania zdjęć.

Film o Stanisławie Marusarzu będzie można obejrzeć w TVP 1 tuż po zakończeniu transmisji ze skoków narciarskich w niedzielę 16 stycznia.

ms/ zdj. TVP
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Narciarz12:17, 15 stycznia 2022
Pierwszy film w dziejach kina , gdzie pokazany jest temat do tej pory całkowicie przemilczany. Był film o akcji kurierów tatrzańskich o ratowaniu żołnierzy radzieckich , ale to zupełnie , zupełnie inny temat. Przez takie produkcje społeczeństwo polskie do swojej wiedzy doda coś , czego nie z własnej winy nie miało. Są środowiska , które temat znają , ale są to nieliczne osoby. Obym sie mylił. Wielkie gratulacje dla wszystkich twórców tego filmu.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij