Nowy plan dla Harklowej. Nie wszyscy mieszkańcy zadowoleni - podhale24.pl
Piątek, 02 grudnia
Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 1.296 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
17.01.2022, 09:26 | czytano: 6036

Nowy plan dla Harklowej. Nie wszyscy mieszkańcy zadowoleni

GMINA NOWY TARG. Radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Harklowej. Część mieszkańców twierdzi, że jest niezgodny ze studium.

Urząd Gminy Nowy Targ. Arch. Podhale24.pl
Urząd Gminy Nowy Targ. Arch. Podhale24.pl
Niektórzy mieszkańcy mają zastrzeżenia do tego, że tereny, na których chcieli budować domy, zostały oznaczone jako zalewowe. Do Rady Gminy Nowy Targ wysłali pismo w sprawie „niezgodności zamierzeń planu ze studium”. Odczytał je na sesji przewodniczący rady Wiesław Parzygnat. Mieszkańcy wskazują, że na danym obszarze jedna działka nie ma wprowadzonych ograniczeń, podczas gdy pozostałe są terenami zalewowymi. Jest to dla nich „bardzo krzywdzące” i budzi sprzeciw.

„Mamy rodziny i uzasadnione potrzeby korzystania z tych nieruchomości, które gmina chce uczynić dla nas bezużytecznymi. Prosimy o pomoc radnych gminy” - zaapelowali w piśmie mieszkańcy Harklowej.

„Główną przyczyną protestu jest niezgodność miejscowego planu zagospodarowania z obowiązującym studium. (…) Część terenów, określana wcześniej w strudium jako tereny do zabudowy, takimi być przestały” - wyjaśnił w swojej pisemnej opinii sołtys wsi.

- Po części mieszkańcy mają rację - mówił na sesji wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch. Zaznaczył, że w studium w 2012 roku część terenów nie była oznaczona jako zalewowe, ponieważ obowiązywały wówczas inne przepisy. Ale od tego czasu zostały zaktualizowane mapy zagrożenia powodziowego i Wody Polskie oznaczyły grunty jako zalewowe. - W centralnym miejscu tego terenu, jest działka, którą udało się obronić. Wody Polskie przekazały, że tylko ten fragment mogą wyłączyć. Wyszliśmy z założenia, że jeśli można tę działkę obronić, to lepiej tak zrobić, niż nic nie zyskać. Nie patrzyliśmy na to, kto jest właścicielem - mówił wójt. - Warto przyjąć plan dla Harklowej, bo na przeszło 100 złożonych wniosków od mieszkańców, tylko 15 nie zostało uwzględnionych. W żadnej wsi tak się nie stało, żeby wszyscy mogli być w 100 procentach zadowoleni. Natomiast większość mieszkańców zyskuje na przekształceniu terenów w Harklowej. Już 6 lat minęło od rozpoczęcia opracowania planu, najwyższy czas do przyjąć.

Radny Wojciech Ścisłowicz powiedział, że na większości terenów w Harklowej nie można wybudować budynków inwentarskich. - Żeby ludzie byli tego świadomi. Bo dochodzimy do absurdów, że na terenach wiejskich nie można stawiać obór, owczarni i stajni. Większość mieszkańców jest nieświadoma tego, bo każdy myśli, że jak teren budowlany, to może postawić wszystko. A do końca tak nie jest - mówił radny Ścisłowicz.

Za przyjęciem planu zagospodarowania dla Harklowej zagłosowało 15 radnych, 6 wstrzymało się od głosu.

ag/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Dawid13:17, 18 stycznia 2022
Czy to całe studium i ta reszta prac nad....planem nie było kiełbasą wyb....???
To se jo08:10, 18 stycznia 2022
do Broda
A o kim mówisz?
Anka20:22, 17 stycznia 2022
W końcu ktoś w tym kraju zaczął myśleć (a przynajmniej mam taką nadzieję)!!! W żadnym normalnym europejskim kraju nie buduje się na terenach zalewowych, ale u nas jest to ciągle standard. Najpierw wybudować, a potem liczyć na to, że duża woda nie przyjdzie. A jak jednak przyjdzie to biadolenie, wołanie o pomoc, zbiórki i WIELKIE pretensje, że rzeka nie uregulowana...Oby tylko nie było tak, jak nie którzy komentujący sugerują, czyli, że dla "zwykłych" ludzi teren jest zalewowy, ale dla "właściwych" za kilka lat zalewowy już nie będzie...
Dawid19:45, 17 stycznia 2022
Tylko dlaczego przez lat 10 mieszkańcy Harklowej byli karmieni obietnicami ,że ten teren będzie budowlany?
W19:38, 17 stycznia 2022
Czy w zalewowym nie będzie można kupić ziemi po 1.50 zł za m2 ?
M.17:49, 17 stycznia 2022
Czyż nie jest tak,że dla narodu dać teren zalewowy,a dla parafii budowlany?
M.17:46, 17 stycznia 2022
Ano zapytać należy czy obroniona działka przez dzielnego wójta,niepatrzącego kto jest właścicielem nie należy do parafii?
Norwid16:50, 17 stycznia 2022
Podobna sytuacja w Mieście .Studium nie przewidywało budowy Zakładu Kamieniarskiego przy ul. Norwida.Na protesty mieszkańców oznajmiono że studium nie jest wiążące (wydano pieniądze na jego opracowanie) zmieniono plan zagospodarowania ,wybudowano zakład kamieniarski.Następnie nie legalnie rozbudowano na zakład pogrzebowy którego działalność wstrzymano dzięki Burmistrzowi.Przeczekano i słyszę że Starostwo wydało zgodę i nielegalny zakład pogrzebowy rozpoczyna działalność .Da się da. Mieszkańcy w d....
Bubu12:01, 17 stycznia 2022
Uciążliwa ścieżka rowerowa dla mieszkańców Łopusznej jak i Harklowej między domami brak kanalizacjii Dunajec nie uregulowany i stek bezsensownych inwestycji tyle w temacie.
M11:45, 17 stycznia 2022
Drodzy mieszkańcy!Nie dajcie się .Zrobią tak jak zrobili z działkami na których stoją bloki na polanie Szaflarskiej.Ten teren zawsze był zalewowy ,i co?Sami widzicie jak to działa
Gminny przetarg11:05, 17 stycznia 2022
Dla mieszkańców teren zalewowy ale dla Panów budowlany, to jest ta uczciwość urzędników.
Broda10:14, 17 stycznia 2022
Bo taka dzialeczke później łatwo kupić za bezcen a o to im przecież chodzi. Czyimś kosztem się wzbogacić.Ile podobnych przekrętów porobili przez te lata to się wam ludzie w głowach nie mieści.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas