Mieszkańcy Zakopanego oburzeni zamknięciem punktu pomocy dla uchodźców z Ukrainy - podhale24.pl
Niedziela, 21 lipca
Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
Szczawnica
Clouds
23°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.46 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
25°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
27°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
24°
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 61 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
21.04.2022, 20:50 | czytano: 7838

Mieszkańcy Zakopanego oburzeni zamknięciem punktu pomocy dla uchodźców z Ukrainy

- To jest dramat Zakopanego i tych ludzi, którzy przez rząd, wojewodę zostali pozostawieni sami sobie - mówiła poseł Jagna Marczułajtis-Walczak, która zwołała konferencję prasową, podczas której mówiono o tragicznej sytuacji, w jakiej znaleźli się uchodźcy przebywający w Zakopanem.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
Brak pomocy materialnej w postaci żywności i ubrań oraz brak miejsc do zakwaterowania lub tymczasowej relokacji uchodźców, którzy przebywają na terenie Zakopanego, to główne tematy konferencji, na którą media zaprosiła poseł Jagna Marczułajtis-Walczak. Konferencja odbyła się dzisiaj (21 kwietnia) przed budynkiem przy ul. Piaseckiego 3, gdzie znajduje się punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy prowadzony przez wolontariuszy. Jest to jedyny punkt pomocy, który działa w Zakopanem. Prowadzą go zakopiańczycy oraz mieszkańcy Ukrainy. Mają jednak już zbyt mało środków, aby móc pomagać.

Poseł wytyka, że miejski punkt pomocy prowadzony przy Al. 3-Maja w Zakopanem został zamknięty początkiem kwietnia, a przez to osoby z Ukrainy przebywające w Zakopanem zostały pozostawione same sobie. Pomocy szukały w sąsiednich gminach jak Kościelisko i Poronin, ale punkty pomocowe w tych miejscach pomoc zaczynają ograniczać do mieszkańców Ukrainy przebywających na terenach gminnych.

- Ci ludzie nie mają środków do życia. Oni jeszcze nie dostali tych 300 zł, a pomoc 500 plus będzie rozdysponowana dopiero w maju. Teraz jest tydzień przed świętami wielkanocnymi prawosławnymi. Oni odsyłają z kwitkiem tych ludzi, bo nie mają im co dać - mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Czarę goryczy wolontariuszy zaangażowanych w pomoc uchodźcom przelał list burmistrza Zakopanego. - Skandaliczne pismo burmistrza Zakopanego, który napisał, że osoby, które przyjęły do swoich domów uchodźców niech się martwią same, co z nimi zrobić przed sezonem majówki czy wakacji - informuje Jagna Marczułajtis-Walczak.

Wspomniane pismo dotyczyło odpowiedzi na prośbę Agaty Wojtowicz, reprezentującej Tatrzańską Izbę Gospodarczą, w tym właścicieli obiektów noclegowych, którzy pod swój dach przyjęli uchodźców.

- Od początku wojny zakwaterowaliśmy 340 osób. Te osoby mieszkają od hoteli 4-gwiazdkowych, a skończywszy na pokojach gościnnych. To już trwa piąty tydzień. Ci ludzie nie dostali ani złotówki. Karmią i wspomagają uchodźców jak tylko mogą. Ci ludzie też posiadając obiekty hotelarskie muszą pracować, muszą te obiekty wynajmować. Zbliżają się wakacje i weekend majowy. Pierwsze problemy pojawiły się przed świętami. Musieliśmy relokować grupę ponad 40-tu osób i stąd była też nasza prośba do burmistrza. Zwróciliśmy się do pana starosty i burmistrza, który odpowiedział prawie po 30 dniach. Oczekiwaliśmy od burmistrza tej pomocy. Burmistrz odpisując na pismo, które było prośbą o uruchomienie obiektów w gestii miasta, a burmistrz zarządza majątkiem naszym, mieszkańców. Prosiliśmy już na początku marca, bo wiedzieliśmy, że będą takie sytuacje. Obiekty kwaterujące uchodźców od razu informowały do jakiego terminu mogą ich u siebie zatrzymać - opowiada o całej sytuacji Agata Wojtowicz.

Wolontariusze i mieszkańcy Zakopanego, którzy włączyli się w akcję pomocy Ukraińcom są oburzeni postawą magistratu. Uważają, że urzędnicy zrzucają całą pracę na wolontariat, któremu zaczyna brakować już sił.

- Nie można tego spychać na barki wolontariuszy i nasz mieszkańców. Gdyby nie te oddolne inicjatywy, to gdzie by się ci ludzie podziali? To naszym ciężarem pracy i wyrzeczeniami, my jako mieszkańcy stanęliśmy na wysokości zadania. Teraz potrzebujemy wsparcia. Trzeba się opamiętać i zastanowić - apelowała Agata Wojtowicz.

Na konferencję prasową przybyli także przedstawiciele urzędu miasta, którzy starali się wyjaśnić całą sytuację i bronić włodarzy miasta.

- Działania zakopiańskiego MOPS-u, czy Zakopiańskiego Centrum Edukacji, to inicjatywa miasta oraz jednostki i dyrektorów, którzy działają z ramienia miasta. Burmistrz i pismo zostało źle zrozumiane. Martwimy się o uchodźców, ale cenimy sobie też inicjatywy oddolne - poinformowała Anna Karpiel-Semberecka z Urzędu Miasta Zakopanego.

Przedstawione zostały także działania, które podjął magistrat. - Miasto od razu po informacji o wybuchu wojny uruchomiło punkt zbiórki na Al. 3-Maja. Na początku ta pomoc była przeznaczona dla naszego miasta partnerskiego Stryj. Później został on zmodyfikowany i udzielał pomocy osobom potrzebującym. Nie działał on przez tydzień tylko do 24 marca. Na samym początku zbiórka była bardzo intensywna i spływało do nas wiele rzeczy. Później te możliwości zakopiańczyków się wyczerpywały - zaznacza Karpiel-Semberecka

Przedstawicielka urzędu miasta zapewnia także, że to nie koniec pomocy i już niebawem, bo początkiem maja, ruszy nowy punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

- Pracujemy nad tym, żeby tą pomoc zorganizować systemowo. Szukamy instytucji i stowarzyszeń, które są w stanie cały czas tą pomoc nam zapewniać. Na początku maja taki punkt w Zakopiańskim Centrum Edukacji zostanie uruchomiony. Będzie tam żywność i chemia, a także odzież. Potrzebowaliśmy na to troszkę czasu - zaznacza Anna Karpiel-Semberecka.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
ciekawski09:10, 26 kwietnia 2022
@Grażyna Mikołajska
Uchowaj nas Panie Boże od takich ludzi jak Szanowna Pani, by nigdy nie dostali się do władzy, bo sprzedadzą nas w skarpetkach. Co złego jest w PATRIOTYŹMIE, który opacznie albo i celowo odbiera Pani jako Nacjonalizm - który również jak najbardziej jest w społeczeństwie wskazany dla równowagi politycznej dla lewactwa, kodziarstwa, które Pani reprezentuje. Z braku argumentów w dyskusji, wprowadza Pani dygresję, myli pojęcia, obrażając ludzi, którzy byli i są przeciwni eksperymentom medycznym, przypisując antyszczepionkowcom całe obecne zło i powiązania z Jego Wysokością Panem Prezydentem Putinem (ma Pani na to dowody?). Szanowna Pani ma tak sprany mózg, prowadzi emocjonalny dialog - w graniu na emocjach macie mistrzostwo świata - prowadząc zamiast do jedności, do jeszcze większego podziału społeczeństwa, w tym Szanowna Pani jest naprawdę dobra. Po raz kolejny potwierdza się powiedzenie, że Szanowna Pani w cudzym oku widzi źdźbło a nie widzi we własnym belki.
0
Grażyna Mikołajska06:01, 25 kwietnia 2022
Do tego "tych, co nie lubą czytać"-jak napisałam lejesz rosyjską propagandę jak nic. Jestem pewna - zwolennik Konfederacji-już czuć na odległość. Jestem pewna, że czytasz te same konta co anty szczepionkowcy wcześniej- nic tylko putinowską propagandę. Nie Unia to Masz Putina po drugiej stronie. Sama Polska, naga Polska, to Polska dla Putina , jak Ukraina i czas to wreszcie pojąć.Popatrz na mapę gdzie lezy Polska- ma nieciekawe położenie, wiec módl się za Ukrainę, żeby była wolnym,suwerennym państwem należący do UE i może kiedyś , oby do NATO=- bo to swoisty bufor. Chyba, ze wolisz mieć całkowita granicę wschodnią z Białorusią i Rosją Nie drwij sobie z premiera Tuska ,bo nie znam polityka ostatnich trzydziestu lat,który tyle osiągnąłby na arenie międzynarodowej.Jest cenionym politykiem na całym zachodzie, do którego tęskniliśmy latami i za co wielu ludzi siedziało w wiezieniach w czasach PRL-u,bądź zginęło w czasie stanu wojennego, ale Ciebie może jeszcze na świecie nie było ( nie wiem)- ale podejrzewam, ze jesteś młodym bąkiem wychowanym już w wolnej Polsce i w jako takim dobrobycie,wiec dziś podskakujesz. Jeżeli go krytykujesz to jesteś skrajnym prawicowcem,czyli zagorzałym nacjonalistą - a nacjonalizm jest zły. Inflacja już była wcześniej wysoka przed wojną , ale to nie wina opozycji, ale nieumiejętnej polityki bankowej Glapińskiego i owszem będzie teraz rosła z powodu wojny,jak wszędzie,ale mogła być sporo mniejsza. Cóż , to PiS rządzi od ponad 6 lat. Tak się dzieje jak jest rozdawnictwo w kraju i nie jest to wynik wojny na Ukrainie , która trwa od dwóch miesięcy.Widzę, że Putin Ci bliższy niż biedny, umęczony naród,ginący od jego bomb ludzie, gwałcone kobiety i dzieci, istny dramat milionów ludzi,wiec nie mamy o czym gadać.Pamiętaj wojna na Ukrainie- jest naszą wojną, wojną całego świata, bo hydra podnosi łeb i trzeba Ukraińców wspierać , chociażby swoim kosztem- mniejszego luksusu, może i nawet zubożenia. Nie zapominaj tez , ze wśród tej fali uchodźców wojennych są lekarze, pielęgniarki,budowlańcy i ludzie różnych zawodów-których brak na naszym rynku pracy i to oni zasilą te luki i popatrz na historię, jak swojego czasu Polska była osamotniona,więc Hitler po nią sięgnął i wojna rozlała się na Europę i świat. Ma to się powtórzyć ? Satrapę należy niszczyć wspólnie i pomagać napadniętym, wiec nie płacz tyle nad swoją kieszenią egoisto, bo ci ją bomba urwie razem z głową. Rząd pisowski odwrócił się swojego czasu od całej Europy, gdy jej południe zalewała fala imigracyjna. Nie chciał PiS przyjąć zaledwie 7 tys,ludzi( kropla w morzu ludzi blisko 40 mln.,narodu),którzy uciekali przed nędzą, uciemiężeniem we własnych krajach i narzekasz dziś na Europę , która sama zmierzyła się z tym problemem.Wiesz, czego nienawidzę - nacjonalizmu, egoizmu i tego całego cholernego polskiego piekiełka.Państwem powinni rządzić ludzie wykształceni, kompetentni a nie motłoch, a motłoch nami rządzi i broń Boże, żeby tę władzę kiedykolwiek przejęła Konfederacja z id*** Korwinem - Mikke , Braunem i innymi ksenofobami, rasistami ,nacjonalistami- bo marny będzie los naszych dzieci i wnuków.Odnośnie pieniędzy Z UE - już napisałam, ale masz widocznie kłopot ze zrozumieniem, więc nie będę klepać od nowa- szkoda czasu i atłasu. Bez odbioru- definitywnie, b
o nie będę rzucała grochem o ścianę- jak nie znasz tego frazeologizmu to sobie poczytaj w sieci,zamiast wchodzić na putinowskie konta- większy pożytek i żadnej szkody.
0
Do tych co nie będą czytać12:41, 24 kwietnia 2022
Aaaaaaaaaaaa, tu cię boli. Wiele opisanych wątków jest problemem, ale nie daj Boże by je rozwiązywali ci co je wyliczają. To już było "i se ne wrati". "Piniendzy nie ma i nie bendzie", to już znamy. Teraz są pieniądze nawet dla Ukraińców i będzie inflacja za którą oczywiście "winien" Putin. No bo kto?
Jak na razie czekamy na miliardy które dla nas pożyczono i robi się nam łaskę w ich przekazaniu a mamy je spłacać nawet za innych którzy nie będą tego robić. To jest "prawny, cywilizowany" unijny świat. Brrrrrrrrrrr.

Od dzisiaj Tusk może być emerytem I to powinno być "święto", 30 000 emerytury i 30 000 za przewodniczenie europejskiej Partii Ludowej.
0
Grażyna Mikołajska08:19, 24 kwietnia 2022
@ " do tych co ni lubią czytać'" Nie zaklinaj rzeczywistości,bo prawdą jest, że Polska nadal nie złożyła wniosku, a to jest podstawą.W UE przestrzega się prawa, co jest obce polskiemu Rządowi i tak słynącemu już z wysokiej korupcji, Rządowi nieudolnemu, który dodrukowuje pieniądze popychając nas w ekonomiczny dołek, Rządowi który płaci ciężkie miliony kar za Turów czy nielegalną Izbę Dyscyplinarną SN-niesubordynację wobec prawa,które Polska ratyfikowała. To jest gwóźdź do trumny polskiej gospodarki, naszych budżetów domowych, a pieniądze unijne przechodzą nam koło nosa. Dziadostwo tej władzy w każdym względzie,nieudolny prezes Banku Narodowego i zupełnie oderwany od rzeczywistości bajkopisarz premier. Polski ład okazał się największą blagą tego nieudolnego szefa Rządu i zramolałego Kaczyńskiego. Teraz się z tego wycofują,ale jak opozycja krzyczała, że źle to robią to jak zwykle bili w nią.Teraz ciężkie miliony Morawiecki dał na setki wielkich bilbordów ,które objeżdżać będą na samochodach całą Europę ( przy tak drogim paliwie), po to tylko, żeby robić PiSowi dobry pijar wśród wyborców w kraju- jacy to my jesteśmy porządni, walczymy o Ukrainę- nich świat patrzy i się uczy!! Marnotrawstwo Twoich i moich pieniędzy Ha, ha, ha.A nie lepiej te pieniądze dać właśnie tym,co utrzymują rodziny ukraińskie?? Ale co tam, jak braknie to dodrukują.Walczy bilbordami uderzając w państwa UE chociaz sam nadal korzysta z rosyjskich surowców i płaci za nie. Szczyt hipokryzji, bo on dobrze wie, ze nie da się z dnia na dzięń zamknąć dostw gazu, ropy czy węgla, ale robi szum i obarcza winą wszystkich, tylko nie siebie Problem jest w tym, że obraliśmy wcześniej ścieżkę anty unijną i zrobił to Kaczyński razem z Le Pen, Orbanem, Salwinim i Morawiecki nadal podskuje w Paramencie UE ku uciesze Putina, pieniążki się przysłowiowo......, a Polacy narzekają . Tak,ludzi dobrej woli jest więcej, oni wolą żyć nawet skromniej, zrezygnować z wielu rzeczy na rzecz tego człowieka, któremu w jednej chwili zawalił się dom na głowę i całe zycie. Życie, którego nie kupisz, ale zaczniesz doceniać jak będzie to Twoje zycie i obys nie musiał tego przechodzić.Niestety, ale uprawiasz rosyjską propagandę. Nie wierzysz senatorowi PO , to posłuchaj co mówi UE:"Parlament UE 549 głosami do 1, przy 8 głosach wstrzymujących się, wyraził zgodę na natychmiastowe uwolnienie około 3,4 mld euro (z dostępnych 10 mld euro) z funduszy "REACT-EU" (fundusz odbudowy) i przyspieszenie dostępu rządów UE do pieniędzy z tych funduszy na opłacenie infrastruktury, mieszkań, sprzętu, zatrudnienia, edukacji, włączenia społecznego, opieki zdrowotnej i opieki nad dziećmi dla uchodźców"- tylko trzeba złożyć wniosek, bo nie sądzisz chyba, że ktoś rzuci miliardy euro bez papieru i pokrycia.
0
Do tych co nie będą czytać21:43, 23 kwietnia 2022
Nie jestem tu niczyim kolegą. Nie stosuję jakiejkolwiek propagandy, ani "ruskiej", ani rosyjskiej, ani tym bardziej ukraińskiej, której pełno wokoło. Powiedzenie, nawet ujęte w cudzysłów, że Bog dzisiaj mówi po ukraińsku jest totalnym pomyleniem spraw boskich i ludzkich. Wiem, że niektórzy na punkcie wojny na Ukrainie popadli w całkowitą aberrację, ale niech nie oczekują tego ode mnie. Tak, tak, ludzi dobrej woli jest więcej. Może i tak. Tyle tylko, że najpierw muszą mieć oni do dyspozycji 40 zł, po części także moje, tego wyczuwalnego na odległość egoisty bo inaczej ta ich "dobra wola" jest bezużyteczna. A ja nie mam zamiaru płacić, nawet pod żadnym szantażem, bo na tym świecie nie ma nic za darmo. Właśnie wczoraj słyszałem jednego senatora PO który zarzucał rządowi nieskładanie wniosku o wsparcie z UE na uchodźców, skoro jego słowa potwierdza ktoś z biura poselskiego, to musi być prawda :). Dziękuję wszystkim za wszelkie życzenia od dobrego zdrowia po niecelną bombę. Wolałbym by były to życzenia o rozsądne kierowanie naszym krajem bo tylko wtedy bomby na nas nie będą spadać a i zdrowia będziemy mieć więcej.
Na koniec podpowiem tym co to ani "mądrzy" ani "skromni" a chcieliby zarobić "bo w banku g..no płacą". Skupujcie hrywny! Tak robi NBP i płaci dolarami, Ja rozumiem, że Ukraińcom dolary potrzebne na "darmową pomoc militarną" z USA. Ale skoro polski NBP tak robi, to musi być kiedyś mocna waluta.
0
Grażyna Mikołajska14:33, 23 kwietnia 2022
Do tam. Mniej ruskiej propagandy Kolego. Mniej siedzenia w necie polecam,mniej śledzenia TVP info. Unia Europejska bardzo chętnie chce wesprzeć polskie społeczeństwo w pomoc Ukrainie, tylko procedury są takie, że trzeba o tę pomoc wystąpić z wnioskiem, a tego władze polskie nie chcą zrobić, bo jak powiedział Kaczyński- nie bedą żebrać .O kazda pomoc trzeba wystąpić z wnioskiem , tak samo w Polsce,jak chcesz otrzymać na dzieci 500 +, czy cokolwiek musisz się zwrócić z wnioskiem.Jeżeli chcesz wiedzieć o pomocy dla Ukraińców z naszych prywatnych kieszeni, to nie będę się tu chwaliła , ale bądź pewny regularnie wpłacamy i kupujemy co trzeba. Objęliśmy opieką kilkudziesięcioosobową grupę sierot z Ukrainy,które nie mają prawnych opiekunów( bo są z ukraińskich sierocińców) i tym sposobem nie mogą liczyć na żadne wsparcie państwa polskiego, tylko na prywatne osoby.Część z nas, kto ma warunki,wziął pod swój dach kobiety z dziećmi i nie jest tak jak może sobie pomylisz, że te 40 zł na osobę dziennie bierzemy dla siebie na pokrycie kosztów, te pieniązki są dla nich,na lekarstwa i inne potrzeby.Dajesz o sobie złe świadectwo,ale pod nickiem to łatwo chlapać błotem. Polecam artykuł z TP ( świątecznego) pt " Bóg dziś mówi po ukraińsku, autorstwa niejakiego Zacheusza. Tu masz fragment" Jeżeli wierzysz- właśnie puka do twych drzwi sam Bóg.Jest kobietą, często z dzieckiem. I mówi po ukraińsku" Przemyśl. Polecam tez pod rozwagę słowa ponadczasowej piosenki Czesława Niemena pt." Dziwny jest ten świat". Ja wierzę , ze ludzi dobrej woli jest więcej i przykre jest to, że Ty się do nich nie zaliczasz. A teraz żegnam. Nie będę kopać się z koniem i życzę Ci zdrowia. Oby na Twój dom nigdy nie spadła bomba, obyś nie musiał uciekać z dziećmi z własnego kraju, zostawiając matkę starą i ojca, jak i męża na wojnie, jeżeli jesteś kobietą. Ty frajerem, to chyba byś nie był i raczej nie walczyłbyś o innych, bo egoizmem od Ciebie leci na odległość.
0
mądry i skromny11:27, 23 kwietnia 2022
Te komentarze naprawdę ryją beret- ty TAM, a na jaki procent te Ukraińce pożyczają?
Może się skuszę bo w banku to g...no płacą. A jak nie oddają, to se będę miał kawałek Ukrainy- a co?
0
mądry i skromny10:56, 23 kwietnia 2022
Ktoś to jeszcze czyta- przecież to jest taki sam bełkot jak przy covidzie.
0
jan08:02, 23 kwietnia 2022
bicie piany wybory idą...
0
TAM06:55, 23 kwietnia 2022
Do zacnej Pani Grażyny Mikołajskiej
A dlaczego nie. chwali się Pani pomocą dla dzieci, to proszę powiedzieć jaka jej część jest Waszym prywatnym wkładem? Skąd to inni mają wziąć ma to pieniądze, skąd ma wziąć burmistrz. Rząd nie wydaje własnych pieniędzy tylko nasze. Jest bardzo prawdopodobna teoria, że robi to pod wpływem szantażu pewnych polskich polityków. To byłaby katastrofa dla Polski.
I tą sprawę trzeba wyjaśnić. Może tym zajmie się pani poseł. Unia Europejska nie ma dla nas żadnego wsparcia finansowego. Jedyne co możemy, tak mi się wydaje, to wspierać Ukrainę na kredyt. Tak jak to robi Ameryka. Kolejne 800 mln dolarów w sprzęcie wojskowym stamtąd, to nie darowizna, to pożyczka. Tak się zarabia na wojnie. To jest główne zajęcie St. Zjednoczonych. My zawsze frajerami, giniemy "za cudzą wolność", finansujemy cudze wojny i tym samym narażamy się na udział w nich i teraz jeszcze indywidualnie mamy się doprowadzić do bankructwa.
Nie takiego prowadzenia państwa wymagamy od swoich "wybrańców".
0
Grażyna Mikołajska18:26, 22 kwietnia 2022
Do Tu.Jestes bezczelna/y. A dlaczego miałaby oddawac swoje diety? Jak nie wiesz, że pomaga to się nie odzywaj. Tak sie składa , ze biuro poselskie Pani Marczułajtis jest w Mieście, czyli w Nowym Targu i my dbamy bardzo o ukraiskie dzieci. Pomagamy ukraińskim sierotom z Poręby, Regularnie dostarczamy wyżywienie, zabawki i środki czystości.Mamy tez w swoich domach kobiety z dziećmi, a ty co zro0biłas , zrobiłeś oprócz obrzucania błotem pod nickiem?
0
Mówię jak jest18:05, 22 kwietnia 2022
Ja tam Jagusię Marczuajtis wolę w Playboyu oglądać jak swoje wdzięki bez odzienia prezentuje... Bo te jej pro-ukraińskie fanaberie, to zwykła PO-wska propaganda jest. Nie chcę być złym prorokiem, ale Ukrainiec nigdy bratem dla Polaka nie był.. Ok, jak dajemy to weźmie, ale potem szybko zapomni i powie, że żadnej pomocy nie było...I postawi pomnik rzeźnikowi Polaków na Kresach Banderze....
0
Grażyna Mikołajska15:24, 22 kwietnia 2022
"Nie jesteśmy w stanie pojąć, jak bardzo zawistni potrafią być niektórzy górale dla bliźnich,którym w kilka godzin zawalił się nie tylko zbombardowany dom,ale często całe poukładane życie !! Wstyd, że niektórym tak oczywiste rzeczy trze4ba tłumaczyć. Prawie 30 % górali, chełpiących się swoją pobożniością należało do Goralenvolk i za przysłowiową słonine i pół litry spirytusu współpracowało z okupantem niemieckim. Dziś nie chcą o tym słyszeć, ale historia pamięta. Gdzie4z podział się ten honor góralski? Ta pobożność? Polecam świetny artykuł autorstwa Pani Beaty Denis- Jastrzębskiej z 15 nr( wielkanocnego) Tygodnika Podhalańskiego pt'' Bóg dziś mówi po ukraińsku", którego fragment zacytuję tu " Bóg stanął przed nami. Namacalny, fizyczny, umęczony.Mówiący do nas i wyciągający dłoń w geście prośby o pomoc"- " Jeśli wierzysz, właśnie puka do Twoich drzwi sam Bóg. Jest kobietą,często z dzieckiem. I mówi po ukraińsku." I jeszcze na koniec weźcie sobie pod rozwagę słowa ponadczasowej piosenki Niemena pt" Dziwny jest ten świat";Dziwny jest ten świat
Gdzie jeszcze wciąż
Mieści się wiele zła
I dziwne jest to
Że od tylu lat
Człowiekiem gardzi człowiek
Dziwny ten świat
Świat ludzkich spraw
Czasem aż wstyd przyznać się
A jednak często jest
Że ktoś słowem złym
Zabija tak jak nożem
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
I mocno wierzę w to
Że ten świat
Nie zginie nigdy dzięki nim
Nie nie nie nie
Przyszedł już czas
Najwyższy czas
Nienawiść zniszczyć w sobie
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
I mocno wierzę w to
Że ten świat
Nie zginie nigdy dzięki nim
Nie nie nie nie nie
Nadszedł już czas
Najwyższy czas
Nienawiść zniszczyć w sobie."
0
ciekawski15:11, 22 kwietnia 2022
Brawo dla Burmistrza. Jak na początku tej pro ukraińskiej "eufurii, pomocy" mówiłem, że ludzie, którzy się w tę pomoc zaangażowali wyręczając pisowski rząd, jeszcze przez nich będą płakać, to zostałem zwyzywany od ruskich onuc i trolli. Nie musiałem długo czekać, by wyszło na moje. Po raz kolejny to piszę - Ukraina jest obszarowo ponad 2 razy większa od Polski. Działania wojenne toczą się na obszarze ok 1/5. W środkowej i zachodniej Ukrainie życie toczy się NORMALNIE, to czemu rząd ukraiński z klaunem kabaretowym, co występował w szpilkach na scenie (filmy na YouTube) żydowskim prezydentem nie zadba o swoich, tylko ich wysyła na poniewierkę do Polski, ba, ta "zła" Rosja nieprzerwanie dostarcza na Ukrainę gaz i ropę. Domyślacie się jakie jest drugie dno tej dziwnej wojny ? i dlaczego polskie i polskojęzyczne media nakręcają na potęgę propagandę, jeszcze bardziej niż tą covi-dową ?
0
Seb14:07, 22 kwietnia 2022
A ja zapytam ile rodzin oczekuje od lat w Zakopanem na za kwaterunek? Skoro nie ma dla nich, to skąd burmistrz ma wziąć dla kolejnych?

Biznesy prowadzą podobno inteligentni ludzie. Przyjmując gości mieli świadomość odpowiedzialności za nich. Mieli świadomość, że taki stan rzeczy może trwać nawet latami. Skąd teraz ich zdziwienie? Planować nie potrafią?

Pani Jagno, była Pani u władzy. Może zamiast organizować olimpiadę, trzeba było te środki gromadzić na takie czasy? Pani kolega z partii, kiedyś radził młodemu człowiekowi, żeby brał kredyt. Zmieniliście teraz zdanie, bo to nie wasz rząd ma dać?
0
Góral z Zakopanego13:12, 22 kwietnia 2022
Jagna zaproś se ich do wioski jagny niech Ci jeszcze sprowadza całe familie na głowę , jak oni ubrania tylko nówki ze sklepu z metką chcą bo w dobrym stanie używane to ujma na honorze to niech kombinują zarobią sobie na nowe ciuszki albo niech wracają do siebie bo ich wymagania są conajmniej jakoby na wczasach tu byli
0
Tylko prawda jest ciekawa12:30, 22 kwietnia 2022
A jednocześnie - prawda jest najbardziej nieprawdopodobna.

Wpiszcie sobie Państwo w wyszukiwarkę Google, albo You Tube, hasło:
Wielka Debata Geopolityczna (temat z wczoraj).
Bardzo ciekawe wyjaśnienie dzisiejszej sytuacji w naszym kraju jak i tego co było wcześniej wobec Ukrainy znajduje się w tym filmiku.
To co zwróciło moją uwagę zaczyna się równiutko po 1 godz. oglądania
(można tak ustawić przeglądarkę).
Sprawa w zasadzie jest stara, ale jakoś dziwnie o niej cicho. To tyle.
0
Wyrocznia11:50, 22 kwietnia 2022
Bardzo dobra postawa burmistrza! Prywatnie pomagajcie, a od wspólnych pieniędzy Polaków bez ich zgody wara.
0
TU10:02, 22 kwietnia 2022
Co ta kobieta przekazała na pomoc Ukraińcom? Dlaczego nie przekazała i nie przekazuje swoich diet poselskich na pomoc Ukraińcom?
Dlaczego nie bierze pod swój dach i nie dzieli się obiadem z dziećmi ukraińskimi czy jej nie stać?
Może by tak zadbać o mieszkańców Zakopanego, czyżby tam nie było ludzi potrzebujących o niskich rentach, emeryturach i chorych, to ją to nie interesuje.
Zbliżają się wybory i baba się uaktywnia, ważne żeby pokazać swojemu szefowi, że jest aktywna, nie ważne, że kosztem mieszkańców Zakopanego.
Zapamiętajcie w najbliższych wyborach, że na takich lewaków nie wolno głosować, niech jedzie na Ukrainę.
0
TU10:02, 22 kwietnia 2022
Co ta kobieta przekazała na pomoc Ukraińcom? Dlaczego nie przekazała i nie przekazuje swoich diet poselskich na pomoc Ukraińcom?
Dlaczego nie bierze pod swój dach i nie dzieli się obiadem z dziećmi ukraińskimi czy jej nie stać?
Może by tak zadbać o mieszkańców Zakopanego, czyżby tam nie było ludzi potrzebujących o niskich rentach, emeryturach i chorych, to ją to nie interesuje.
Zbliżają się wybory i baba się uaktywnia, ważne żeby pokazać swojemu szefowi, że jest aktywna, nie ważne, że kosztem mieszkańców Zakopanego.
Zapamiętajcie w najbliższych wyborach, że na takich lewaków nie wolno głosować, niech jedzie na Ukrainę.
0
TU10:02, 22 kwietnia 2022
Co ta kobieta przekazała na pomoc Ukraińcom? Dlaczego nie przekazała i nie przekazuje swoich diet poselskich na pomoc Ukraińcom?
Dlaczego nie bierze pod swój dach i nie dzieli się obiadem z dziećmi ukraińskimi czy jej nie stać?
Może by tak zadbać o mieszkańców Zakopanego, czyżby tam nie było ludzi potrzebujących o niskich rentach, emeryturach i chorych, to ją to nie interesuje.
Zbliżają się wybory i baba się uaktywnia, ważne żeby pokazać swojemu szefowi, że jest aktywna, nie ważne, że kosztem mieszkańców Zakopanego.
Zapamiętajcie w najbliższych wyborach, że na takich lewaków nie wolno głosować, niech jedzie na Ukrainę.
0
TU10:02, 22 kwietnia 2022
Co ta kobieta przekazała na pomoc Ukraińcom? Dlaczego nie przekazała i nie przekazuje swoich diet poselskich na pomoc Ukraińcom?
Dlaczego nie bierze pod swój dach i nie dzieli się obiadem z dziećmi ukraińskimi czy jej nie stać?
Może by tak zadbać o mieszkańców Zakopanego, czyżby tam nie było ludzi potrzebujących o niskich rentach, emeryturach i chorych, to ją to nie interesuje.
Zbliżają się wybory i baba się uaktywnia, ważne żeby pokazać swojemu szefowi, że jest aktywna, nie ważne, że kosztem mieszkańców Zakopanego.
Zapamiętajcie w najbliższych wyborach, że na takich lewaków nie wolno głosować, niech jedzie na Ukrainę.
0
gorol09:08, 22 kwietnia 2022
Może coś z tej afery ubraniowej zostało, Pani Jagno ??? :)

Ilu uchodźców Pani przyjęła Pani Jagno ?!?!
Może najwyższy czas dać przykład >?!?!
0
gorol09:08, 22 kwietnia 2022
Może coś z tej afery ubraniowej zostało, Pani Jagno ??? :)

Ilu uchodźców Pani przyjęła Pani Jagno ?!?!
Może najwyższy czas dać przykład >?!?!
0
zpodhalanskiej08:46, 22 kwietnia 2022
Ci milosnicy ukraincow co sobie ich wzieli na utrzymanie , niech ich teraz utrzymuja nikt im nie kazywal brac obcych
0
zpodhalanskiej08:30, 22 kwietnia 2022
Ludzie a jak Polakaom bedzie trezba pomoc to nie bd pomocy
0
zpodhalanskiej08:30, 22 kwietnia 2022
Ludzie a jak Polakaom bedzie trezba pomoc to nie bd pomocy
0
renegat08:23, 22 kwietnia 2022
Niech Pani Jagna sama otworzy punkt pomocy. Ma ku temu większe możliwośe chociaż w ten sposób naprawi błędy swego Mentora.
0
dejcie juz spokoj08:18, 22 kwietnia 2022
Wszystko dla tych pań - źle. Ale pewnie wybory niedługo się zbliżają. Wiadomo co to za środowiska, jeszcze flagi strajku kobiet brakuje albo kodu... No trzeba koniecznie poskarżyć się w UE na ten fakt!!! Ja nie widzę aby ci ludzie zostali pozostawieni sami sobie. Na każdym kroku doświadczają pomocy. Czy ta krytyka nie jest właśnie dlatego, że ktoś ma inne poglądy polityczne, czy to oby nie zagranie polityczne? Chyba o to chodzi jednak za każdym razem...
0
Maryna08:04, 22 kwietnia 2022
I znowu lans a w kieszeni źmija .
Biedny pomaga bo wie co to bieda abogaty przy źłobie boi się o swoją d.... i nie pomaga tylko głośno krzyczy bo na tyle go stać.
0
Jacek07:37, 22 kwietnia 2022
Nie wchodzić w ... Ukraińcom i nie zapominać o Wołyniu.
0
Sikiera07:09, 22 kwietnia 2022
Ka jest unia siy pytom?! Tam se ić scekać a nie tu nom kobierzynować!
0
Miro00:34, 22 kwietnia 2022
I bardzo dobrze, bo juz tym wchodzeniem im do d... rzygac mi sie chce ...w Polsce nie brakuje ludzi bardzo biednych, starszych bez zadnej pomocy, zchorowanych pozostawionych samym sobie bez pomocy itp Ukraincy to Ukraincy odwroc sie a wbija ci noz w plecy
0
by żyło się lepiej,nam lepiej00:12, 22 kwietnia 2022
Rozwiązać całą tą Izbę Gospodarczą,nigdy nic nie potrafi załatwić,a Pani Jagna żale niech wylewa do byłego już Króla Europy,co to wszystkich zna,wszystko może załatwić,ale grosza dla Polski,jak przystało na oddanego PeOwca blokuje.Jeszcze Pani Ochojskiej brakuje,ale to nie ci uchodżcy.
0
Osiol22:06, 21 kwietnia 2022
Wiem kto może im pomóc to ich oligarchowie oni z całymi majątkami uciekli z U nikt ich nie ściga nikt majątku nie blokuje mogą nimi dysponować
Wszak uczciwi ludzie walczą o U aby oni mogli i mieli gdzie wrócić jak ich nieruchomości zostaną obronione
A ja myślałem że oni(oligarchowie) i politycy temu pierwsi uciekli i co do jednego z całymi majątkami by im teraz pomoc
Dziwię się ze tej pomocy brak wszak U złotem się im odpłaciła...
0
z tąd21:50, 21 kwietnia 2022
Bardzo współczuję ofiarom na Ukrainie.Ale dziwi mnie to dlaczego Łotwa,Estonia,Łotwa dali radę ruskim a Białoruś,Ukraina nie.Co jest zgrane? U zaborcy ruskiego stan umysłu pewnie inny. Kumam nie kumam?
0
rudy z brukseli21:38, 21 kwietnia 2022
Jagna masz duzą chalpe i duzo kasy z olimpijady to zatroszcz sie o nich
0
mieszkaniec Zakopanego21:03, 21 kwietnia 2022
jestem mieszkańcem Zakopanego i bardzo się cieszę z tego powodu że punkt pomocy dla Ukrainy został w końcu zamknięty proszę żeby nikt nie wypowiadał się w imieniu wszystkich mieszkańców Zakopanego a tym bardziej pani mieszkanka powiatu Tatrzańskiego a konkretnie wsi koło Zakopanego o nazwie Poronin !
0
Smok20:57, 21 kwietnia 2022
Pora wracać do siebie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas