Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 2.376 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
07.05.2022, 17:46 | czytano: 3613

Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Zakopanem w strugach deszczu (zdjęcia)

Drugi dzień dorocznego święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich odbyło się na dolnej Równi Krupowej. Były odznaczenia, pokaz musztry, walk wręcz oraz piknik połączony z pokazem wojskowego sprzętu.

Fot. Marcin Szkodziński
- 21. Brygada Strzelców Podhalańskich dzisiaj, to jedyna formacja górska Wojska Polskiego. Wojska górskie wywodzą się stąd. To tu jeszcze przed I Wojną Światową Andrzej Galica tworzył Drużyny Podhalańskie. Później członkowie tych drużyn wstępowali do legionów. W 1920 roku podczas największej zwycięskiej Polskiej bitwy XX Dywizja Piechoty Górskiej pod jego dowództwem uratowała Warszawę i uratowała Polskę przed bolszewickim zalewem – mówił Piotr Bąk, starosta tatrzański, który nie ukrywał dumy, że to właśnie Podhale żołnierze wybrali na swoje doroczne święto.

Dzisiejsze uroczystości stały się okazją do wręczenia medali oraz okolicznościowych przemówień. Te jednak przybyli na uroczyste obchody goście skracali ze względu na pogodową aurę i padający deszcz.

- Pod koniec tygodnia dostałem wiele telefonów od mieszkańców z pytaniem co się dzieje, bo widzieli, że do Zakopanego wjeżdżają czołgi. Teraz wszyscy chcą, aby tu zostali – mówił podczas swojego przemówienia Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Tegoroczne uroczystości w Zakopanem zorganizowane zostały z okazji 29 rocznicy sformowania brygady. W poprzednich latach żołnierze też świętowali w Zakopanem.

- Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich dość często odbywa się w Zakopanem, w miejscu pochówku naszego patrona brygady gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza i twórcy formacji wojsk górskich gen. bryg. Andrzeja Galicy, który jest patronem jednego z naszych batalionów, V Batalionu Strzelców Podhalańskich – mówi Angelika Korkosz, oficer prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Po części oficjalnej i wystąpieniach, turyści, mieszkańcy Zakopanego oraz przybyli na uroczystość goście przeszli w kierunku urzędu miasta, gdzie odbywał się piknik z wojskową grochówką. Można także było wsiąść do wojskowych pojazdów oraz sprawdzić jak wygląda broń używana przez żołnierzy polskich.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Osiol23:08, 7 maja 2022
A jeden z trzystu ołtarzy mobilnych też był???
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas