Noc Muzeów, to nie tylko zwiedzanie, ale też warsztaty (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 30 maja
Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława
Czarny Dunajec
Clouds
10°
Wiatr: 1.332 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
11°
Wiatr: 1.728 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 0.504 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
15.05.2022, 10:36 | czytano: 1756

Noc Muzeów, to nie tylko zwiedzanie, ale też warsztaty (zdjęcia)

W zakopiańskim Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie poza oglądaniem XVIII i XIX wiecznych grafik można było samemu spróbować jak powstają takie dzieła.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
"Japonka na Harendzie" to tytuł niedawno otwartej wystawy grafik z kolekcji muzeum, a także inspiracja do warsztatów organizowanych w ramach Nocy Muzeów w Zakopanem.

Pretekstem do przeprowadzenia tych warsztatów jest bardzo ciekawa niedawno otwarta wystawa. Są to XVIII i XIX wieczne drzeworyty japońskie do tej pory nie pokazywane - mówi Małgorzata Karpiel, kustosz Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. - Harenda kojarzy się przede wszystkim z poezją i literaturą, ale epoka, w której żył Jan Kasprowicz to czas fascynacji sztuką japońską. Wtedy dotarły do polski drzeworyty, które wielu fascynowały. W zbiorach naszego muzeum posiadamy dwie niewielkie kolekcje, które połączyliśmy i pokazujemy tutaj - dodaje.

Warsztaty z drzeworytu poprowadziła Magdalena Wanat, nauczycielka z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, która zajmuje się grafiką i drzeworytem.

- Przygotowałam na desce lipowej dwie matryce. Mamy tu do czynienia z drukiem wypukłym. Musimy wybrać pewne partie, które nie zostaną wydrukowane. To co zostanie w desce zostanie wydrukowane. Jeżeli na obrazku są różne kolory, to do każdego z nich jest inna matryca - opisywała przybyłym na warsztaty dzieciom Magdalena Wanat.

Specjalny papier został najpierw namoczony, a następnie naniesiony i odciśnięty na matrycy. Najpierw o jednym kolorze, a następnie na matrycę o kolorze ciemniejszym. Dzięki temu na papierze powstała dwukolorowa grafika.

Zachwycone drzeworytem dzieci, które przyszły wziąć udział w warsztatach kompletnie nie zauważyły, że znajdują się w pomieszczeniu, które na co dzień w Muzeum nie jest udostępniane zwiedzającym, co dla rodziców oraz osób, które odwiedzają Muzeum Jana Kasprowicza było także miłą niespodzianką.

- Warsztaty odbywają się w miejscu, które nie jest udostępniane. Ostatni raz pokazywaliśmy to miejsce gościom 8 lub 9 lat temu. Jest to jedno z pomieszczeń na pierwszym piętrze - zaznacza Małgorzata Karpiel.

Kolejną z atrakcji Nocy Muzeów na Harendzie było pokazanie dwóch portretów autorstwa Witkacego. - Ta noc, to także okazja do zaprezentowania dwóch portretów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Przedstawiają one Marię i Jana Kasprowiczów - mówi kustosz muzeum.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas