Nowi proboszczowie w parafiach w Nowym Targu, Bukowinie Tatrzańskiej, Orawce i Maruszynie, a także nowi księża - podhale24.pl
Środa, 01 lutego
Imieniny: Brygidy, Ignacego, Renaty
Rabka Zdrój
Snow
-0°
Wiatr: 13.248 km/h Wilgotność: 87 %
Snow
-1°
Wiatr: 13.608 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
-0°
Wiatr: 13.968 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
-0°
Wiatr: 16.056 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 13.464 km/h Wilgotność: 87 %
Snow
-1°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
23.06.2022, 15:06 | czytano: 26346

Nowi proboszczowie w parafiach w Nowym Targu, Bukowinie Tatrzańskiej, Orawce i Maruszynie, a także nowi księża

Kuria Metropolitarna w Krakowie poinformowała o zmianach personalnych w parafiach Archidiecezji Krakowskiej. Do wielu zmian doszło też w naszym regionie, gdzie zmienili się proboszczowie i wikariusze. Odchodzi m.in. wieloletni proboszcz parafii św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie.

Kuria przyjęła rezygnację ks. Franciszek Rembiesa z urzędu proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie. Arch. Podhale24
Kuria przyjęła rezygnację ks. Franciszek Rembiesa z urzędu proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie. Arch. Podhale24
Kuria przyjęła rezygnację ks. Franciszek Rembiesa – zrzeczenie się urzędu proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie. Zwolniła go też z urzędu wicedziekana dekanatu Nowy Targ, wyrażając zgodę na zamieszkanie w tejże parafii. Zastąpi go ks. Andrzej Kwak, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Maruszynie. Z kolei do Maruszyny na stanowisko proboszcza przyjdzie ks. Tomasz Grzesiak, zwolniony z obowiązku zamieszkania w parafii pw. MB Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu oraz pełnienia posługi kapelana Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz z obowiązków duszpasterza chorych w Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Adam Gabryś został zwolniony z urzędu proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce oraz z obowiązków animatora duszpasterstwa dorosłych dekanatu Jabłonka i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach. Zastąpi go ks. Wojciech Mozdyniewicz – po zakończeniu posługi w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, będzie mianowany na urząd proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce.

Kuria przyjęła też rezygnację ks. Władysława Pasternaka z urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej i wyraziła zgodę na zamieszkanie na terenie parafii. Duchowny kończy też kadencję urzędu dziekana dekanatu Białka Tatrzańska. Zastąpi go ks. Jan Leśniak, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sierczy.

Zmiany wikariuszy

Ks. Jerzy Biernat – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. MB Królowej Aniołów w Białym Dunajcu i mianowany na urząd proboszcza parafii pw. MB Częstochowskiej w Sierczy.

Ks. Paweł Rachwał – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim i mianowany wikariuszem w parafii pw. MB Królowej Aniołów w Białym Dunajcu.

Ks. Konrad Kozioł – zwolniony z obowiązków wikariusza parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu oraz z obowiązków wizytatora katechetycznego dla rejonu VIII Archidiecezji Krakowskiej i mianowany na urząd dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie z zamieszkaniem w parafii pw. MB Fatimskiej w Krakowie-os. Podwawelskim.

Ks. Łukasz Czarnik – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu i mianowany wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jaworniku.

Ks. Dariusz Pietrzak – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym oraz z zadań animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży w dekanacie Kraków-Prądnik i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu.

Ks. Władysław Pasternak zrezygnował z urzędu proboszcza w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ks. Dariusz Burda – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Krakowie-Krowodrzy i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Katarzyny w Nowym Targu.

Ks. Michał Kwiecień – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej oraz z zadań animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Jabłonka i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym.

Ks. Mateusz Zbroja – mianowany wikariuszem parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej.

Ks. Piotr Dudek – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Krakowie-os. Dywizjonu 303.

Ks. Krzysztof Gil – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Chrystusa Króla w Krakowie-os. Gotyk i mianowany wikariuszem w parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem.

Ks. Mariusz Grzechynka – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Chrzanowie.

Ks. Lesław Kaczmarczyk – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Jacka w Groniu-Leśnicy i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Szczepana w Krakowie.

Ks. Jerzy Nawłoka – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Fatimskiej w Krakowie-os. Podwawelskim i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Jacka w Groniu-Leśnicy.

Ks. Janusz Korbel – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej i mianowany wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy.

Ks. Henryk Kamiński – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. MB Pocieszenia w Budzowie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Zubrzycy Górnej.

Ks. Dominik Kowynia – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie i mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Sieprawiu.

Ks. Piotr Podwyszyński – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. św. Józefa w Krakowie-os. Kalinowym i mianowany wikariuszem w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Czarnym Dunajcu.

Ks. Damian Dejner – zwolniony z obowiązków kapelana domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Zakopanem ze zgodą na urlop od obowiązków duszpasterskich spełnianych w Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Michał Wicher – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Świętego Krzyża w Zakopanem ze zgodą na urlop od obowiązków duszpasterskich spełnianych w Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Bogusław Batkiewicz – polecenie podjęcie posługi duszpasterskiej w parafii pw. Świętego Krzyża w Zakopanem.

Ks. Bartłomiej Kleszcz – zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach i powierzenie obowiązków kapelana domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Zakopanem.

oprac. r/ Archidiecezja Krakowska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
spod giewontu09:18, 16 lipca 2022
Parafianka
Nie zgadzam się z Tobą. Taca tu nie ma nic do rzeczy, a traktowanie człowieka. Inne parafie wpuszczały 5 osób do środka, a reszta stała na zewnątrz czy to w deszczu, czy nie mając gdzie usiąść, bo nie każdy ma siłę stać godzinę, a z tacą i tak na zewnątrz chodzili. Księża nie ufają Bogu skoro wprowadzili religię covidiańską. Jedynie u ks. Karlaka można było zaznać normalności i uwierzyć, że ostatnie słowo należy do Boga.
12322:21, 2 lipca 2022
Czego nie rozumiecie? Nikogo nie obchodzi jakim ksiądz jest księdzem, ważne ile kasy oddaje wyżej. Karlak się dobrze opłaca to go nie ruszą, a opłaca się bo mu dajecie. Chcecie się go pozbyć nie dawajcie mu kasy. Nie będzie zarabiał to go zamienia. Proste.
farfocel12:02, 29 czerwca 2022
Niestety ciężko zrozumieć ruchy biskupa ale widocznie jakieś pobódki ku temu miał. Nie odwołał tych co ludziom nie pasują, a zabrał (gdzie niegdzie) tych, którzy bardzo wiele robili jak np. Ks. Konrad ze św. Katarzyny. Widocznie tam gdzie pójdzie może zdziałać więcej - oby, Oby też następny podołali temu co rozpoczął, przyciągając rodziny do kościoła.
I pamiętajmy, kościół to My wierni, a diabeł robi właśnie taką robotę, byśmy myśleli inaczej i szli za ogólnym krytykami i wytykaniami. - "Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada (Mt 26,31)"
Ignacy08:33, 28 czerwca 2022
Ks Karlak zrobił z Sanktuarium elektrownię fotowoltaiczną. Niepojęte to jest.
szuser13:43, 26 czerwca 2022
A naprawdę to kogo to obchodzi. Dłużej klasztora niż przeora.
parafianka jp NT.22:33, 25 czerwca 2022
Jak widać w komentarzach najbardziej zapunktował ks.Karlak z JP II niestety przykro to powiedzieć,ale to prawda. /.../ traktuje ludzi jak intruzów i na nic nigdy nie ma czasu, żeby załatwić najprostszą sprawę trzeba "na audiencję" czekać tydzień. Uroczystośći i nabożeństwa odprawiane są na odczep aby jak najszybciej bo już musi gdzieś jechać i tak jest codziennie.Czy tak powinno wyglądać i dziać Sanktuarium? Żenada i Kuria dobrze wie co tu się dzieje, ale tak samo jak Karlak nie ma czsu aby się tym zająć /czytaj-nie chce/Ludzi na mszach coraz mniej bo atmosfera gęsta-a będzie jeszcze mniej jak się nic nie zmieni. Udawanie, że o niczym nie wiemy problemu nie rozwiąże i nie znaczy to, że go niema.

Rozumiem krytykę, ale proszę ważyć słowa. Moderator.
edek z fabryki kredek!!!!!!!07:00, 25 czerwca 2022
@ptak!!!!wez wyluzuj i idz sie napisc kawy w Teczy,a pózniej dyskutuj bo myslisz pojecia......
Kloss22:20, 24 czerwca 2022
Proboszcz Karlak to jedyny duchowny który olał całą Ściemę Covidową
i wyszło na jego i nas chodzących do kościoła bez masek . Powinien dostać nagrodę,
Parafianin15:04, 24 czerwca 2022
Ja sie zastanawiam dlaczego w Podsarniu jeszcze proboszcza nie zmienili. /.../
Tak tylko pytam14:26, 24 czerwca 2022
Czy ktoś wie czy można zmienić parafie? Jakie są procedury? Wolałabym sama decydować gdzie należę. Ksiądz proboszcz Karlak skuteczne zraża mnie do instutucji kościelnej. Na szczęście nie do Boga. Jednak w innej parafii czuję się zdecydowanie lepiej. Tam zawsze ksiądz proboszcz uśmiechnięty, miły, jakby bliski. Na Równi to proboszcz wzbudzający respekt, brak zrozumienia dla człowieka i jego problemów.
Parafianin14:11, 24 czerwca 2022
W Podsarniu tez trzeba zmienić
ptak14:11, 24 czerwca 2022
@Edek z fabryki kredek - proboszcz w Ludźmierzu ci nie pasuje? Bo, co? Bo nie mówi gwarą? Jak to w okolicznych wsiach - akceptuje się tylko pnioki i ewentualnie krzoki. Najświętszej Panience widać - pasuje.
Klemens11:58, 24 czerwca 2022
Szkoda,że Pana Karlaka nie wymienia
Edek z fabryki kredek!!!11:32, 24 czerwca 2022
Też się pytam kiedy zmienia proboszcza w Ludźmierzu???czy nikt w kurii nie widzi że nie pasuje ?
Z JPII09:41, 24 czerwca 2022
Jestem osobą wierzącą i praktykującą ale będąc w parafii JPII czuję , że oddałam się od kościoła i Boga. Tam nie ma tego czegoś co sprawia, że chętnie przychodzisz i dobrze się tam czujesz. Nie ma mostu łączącego Cię z Panem Bogiem, jest za to mur w postaci proboszcza.
Parafianka03:00, 24 czerwca 2022
Spod Giewontu - bo gdyby zamknął kościół to dary na tace by przepadły, a tak to zebrał z okopką z całego miasta...
Sama również przeglądnęłam artykuł wyłącznie szukając tejże nowiny, że karlak odwołany..
Z ludzmierza01:01, 24 czerwca 2022
Kiedy zmiana proboszcza w ludzmierzu?
głos z parafii23:53, 23 czerwca 2022
Z bijącym sercem otwierałam ten artykuł mając nadzieję, że jednak u Jana Pawła nastąpiła zmiana na lepsze i może jednak mamy nowego proboszcza. Niestety!
nieinteligentna23:17, 23 czerwca 2022
Osioł jaśniej proszę...
Spod Giewontu23:08, 23 czerwca 2022
Ja akurat proboszcza Karlaka lubię, nie wiem o co chodzi, bo nie jestem z tej parafii, ale do tej chodzę. W czasie plandemii to był jedyny kościół, w którym nigdy nie "pocałowałam klamki"i za to proboszcz u mnie zapunktował.
PiterQ21:08, 23 czerwca 2022
Mam dla Was złą nowinę. Nawet jeśli jakimś cudem Karlak sam zrezygnuje, to i tak kuria "wyrazi zgodę na zamieszkanie w parafii", co w praktyce oznacza, że dopiero nasze dzieci doczekają normalnej parafii.
parafianin20:26, 23 czerwca 2022
Czekamy na właściwy ruch - na odwołanie ks. Karlaka z N.targu.
karaluch20:21, 23 czerwca 2022
Do Parafianin
A co Ci on przeszkadza lewaku w tęczową opaską :-)
dziadek.20:06, 23 czerwca 2022
Do Parafianin;Karlak jest nie do ruszenia z Parafia Jana Pawła.
Parafianin17:58, 23 czerwca 2022
Kiedy wreszcie odwołają Karlaka!
Osiol16:24, 23 czerwca 2022
No szykować wełnę do....
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas