W deklaracji należało podać wszystkie zainstalowane źródła ciepła i zaznaczenie, czy jest ono eksploatowane, czy też nie. Takie oświadczenie można było przesłać zarówno online (potrzebny był e-dowód lub Profil Zaufany), jak i w tradycyjnej papierowej formie, za pośrednictwem urzędu gminy.
- W Nowym Targu jest ponad 5,9 tysiąca punków adresowych. W centralnej bazie jest wprowadzonych 3 835 deklaracji, czyli 62 % z co najmniej jedna deklaracją, bo zdarzają się adresy z kilkoma deklaracjami. Do tego trzeba dodać jeszcze te, które złożone zostały u nas w urzędzie w formie papierowej i "leżą na biurku", czekając na wprowadzenie przez urzędnika - mówi z rozmowie z Podhale24 pracownik Referatu ds. Ochrony Środowiska.
Urzędnicy mają jeszcze pół roku na przesłanie wszystkich deklaracji do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Chociaż termin dla właścicieli i zarządców budynków już minął (30 czerwca br.), to zamiast się przejmować potencjalną karą (a takowa jest możliwa), osoby które jeszcze deklaracji nie złożyły powinny to zrobić jak najszybciej. Warto deklarację złożyć samemu - po pierwsze będzie szybciej, po drugie będziemy mieć pewność co znajdzie się w bazie danych. A będzie ona uzupełniana do 2023 roku. Informacje będzie mógł uzupełnić zarówno właściciel nieruchomości jak i przykładowo kominiarz - po kontroli przeprowadzonej w naszym domu.
Jeśli jednak właściciel zdecyduje się na tradycyjna formę, czyli papierową i wizytę w urzędzie - to też lepiej z tym nie zwlekać. Pracownicy Referatu ds. Ochrony Środowiska przyznają, że mają sporo pracy z wprowadzeniem deklaracji do systemu, ale - jak zapewniają - pomocy nie odmówią. Proszą jedynie o czytelne wypełnianie ankiety, bo zbyt często zdarza się, że nie są w stanie odczytać pospiesznych zapisków.
s/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas