Szczawniccy taksówkarze trafili pod stary cmentarz - podhale24.pl
Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Zakopane
Clouds
26°
Wiatr: 10.548 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
26°
Wiatr: 12.708 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
28°
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
22°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
29°
Wiatr: 8.676 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
27°
Wiatr: 12.24 km/h Wilgotność: 67 %
Jakość powietrza
82 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
01.08.2022, 17:15 | czytano: 4985

Szczawniccy taksówkarze trafili pod stary cmentarz

Nie cichną głosy krytyki po przebudowie przystanku przy ul. Głównej w samym centrum Szczawnicy. Zlikwidowano postój taksówek oraz miejsca parkingowe, z których korzystali m.in. klienci apteki. Niezadowoleni są także kierowcy busów i autobusów.

Przed remontem był tam przystanek dla autobusów i busów, postój taksówek oraz miejsce parkingowe. Aktualnie z przystanku mogą korzystać jedynie autobusy i busy. Niestety zatoczka skonstruowana jest w taki sposób, że kierowcy nie mają możliwości dłuższego postoju, gdyż można wyjechać z niej dopiero gdy pierwszy pojazd opuści przystanek. Więc gdy na przystanku stoi duży autobus, do którego pasażerowie wsiadają i z którego wysiadają kilka minut, to kolejne pojazdy, aby wyjechać na ulicę muszą czekać aż ten pierwszy opuści zatoczkę.

Taksówkarze zostali całkowicie pominięci w nowej koncepcji przystanku. Po interwencjach wyznaczono im postój na ... placu targowym pod starym cmentarzem. Jest to, jak mówią, bardzo niebezpieczna opcja, gdyż wyjazd z postoju jest między straganami gdzie chodzą piesi, i do tego jest pod ostrą górkę. Strach pomyśleć jak będzie wyglądał ten wyjazd w zimie. Ponadto aby wyjechać spod cmentarza i włączyć się do ruchu należy przeciąć bardzo ruchliwy chodnik dla pieszych. Gdy taksówka stoi i czeka na możliwość wyjazdu na ul. Główną, wtedy na chodniku zaczyna się korkować – piesi zniecierpliwieni często postanawiają omijać taksówkę, a to przed maską, a to z tyłu auta - to stwarza duże zagrożenie

- Ten nowy postój taksówek jest tu całkowicie niewidoczny, ponadto trudno zmuszać turystów z walizkami, aby schodzili do nas tu na dół. Po raz kolejny władze miasta zadbały o busiarzy, a nam utrudniły prowadzenie działalności gospodarczej, a przecież tak jak oni płacimy podatki. Gdy taksówka wyjeżdża z postoju i przejeżdża między straganami, to pozostaje mniej niż pół metra wolnego miejsca po każdej stronie. A przecież przy straganach stoją kupujący i oglądający towar – to bardzo niebezpieczne – zwracają uwagę kierowcy taksówek.

Właścicielem drogi jest Zarząd Dróg z Nowego Targu, który uzgadniał przebudowę z władzami Szczawnicy. - Nikt nie przedyskutował tego z osobami zainteresowanymi - jak zwykle zrobili po swojemu. A radni nie chcieli zainteresować się tematem i zainterweniować - żalą się taksówkarze. - Miasto wydało ok. 25 koncesji taksówkowych, a mamy jeden postój na 5 taksówek przy starym PKS-ie i teraz tu prawie na cmentarzu – dodają.

Przebudowa przystanku jest dla wielu mieszkańców uzdrowiska niezrozumiała

- Mam ciężko chorego męża, często przyjeżdżam do apteki, która jest naprzeciwko przystanku. Do tej pory mogłam się tu zatrzymać i szybko wyskoczyć po leki. Teraz muszę jeździć i szukać miejsca parkingowego, z czym jak wiemy w sezonie jest duży problem. Przecież nie zostawię samochodu pod kolejką i nie pójdę pieszo do apteki - mam już ponad 70 lat i zdrowie mi  nie pozwala. A jak pan burmistrz powie, że jest miejsce przy samej aptece na chodniku to mu odpowiem, żeby sobie sam wjeżdżał na tak wysoki krawężnik - żali się jedna ze starszych mieszkanek Szczawnicy.

Przebudowa przystanku jest dla wielu mieszkańców uzdrowiska niezrozumiała. - Do tej pory wszystko w tym miejscu działało dobrze. Tą przebudową nic nie usprawnili, a wręcz przeciwnie - utrudnili życie wszystkim korzystającym - mówią mieszkańcy. - Z nowej koncepcji zadowolone są tylko władze – mówią szczawniczanie.

W kwietniu, gdy pierwszy raz opisywaliśmy sprawę, Tomasz Moskalik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu mówił, że przebudowa zatoki postojowej była konieczna przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. - Organizacja ruchu na tym odcinku pozostawała tu wiele do życzenia - przekonywał. Parking, postój dla busów, taksówki, przystanek, do tego przejścia dla pieszych, wjeżdżające i wyjeżdżające samochody, duży ruch pieszych i samochodowy, korki, brak widoczności – to wszystko sprawiało, że było tu niebezpiecznie i chaotycznie. Dlatego, przy okazji przebudowy przejścia dla pieszych, powiat zlecił również budowę rampy. Zlikwidowano parkingi i postoje, w zamiast wydzielono dodatkowy pas. Jak zapewnia dyrektor Moskalik, nie ma dziś problemu, żeby na krótko zatrzymywały się na nim również taksówki zabierając stąd klientów. Postój taksówek, to jednak zupełnie coś innego. Dotychczas była w tym miejscu koperta z napisem TAXI, ale to nie był postój, ale miejsce parkingowe dla taksówek, mówił dyrektor PZD. - Zgodnie z oznakowaniem, to nie był postój i nie można tu prowadzić wymiany pasażerów - podkreślał. Również przepisy zabraniają działalności postoju w pobliżu przystanku czy przejścia dla pieszych. - Taksówkarze mogą jednak wjeżdżać na rampę i zabierać pasażerów. Postój mają niedaleko, 350 metrów poniżej, na terenie starego dworca. Klient może zadzwonić po TAXI i czekać na niego przy rampie. Może tam wjechać każdy, ale nie dłużej niż minutę, bo tam jest zakaz postoju, ale nie zakaz zatrzymywania się. Stały postój taksówek w tym miejscu nie jest już jednak możliwy - podsumował.

jd
Ankieta
Ankieta zakończona

Czy przebudowa przystanku była potrzebna?

 • 42%
  Tak, teraz jest bezpieczniej i ładniej
 • 23%
  Może i tak, ale nie w tej formie - bez miejsc parkingowych i postoju taxi
 • 28%
  Nie, wcześniej było dobrze
 • 7%
  Nie mam zdania
Oddanych głosów: 71
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Racjonalnie myślący06:14, 4 sierpnia 2022
Zatrzymać się do wysadzenia dzieci wolno. Tam jest zakaz postoju. Prawo jazdy z bazaru?
0
Obserwator 202:35, 4 sierpnia 2022
Przecież ta nowa zatoczka nie jest zrobiona po to, aby było bezpieczniej czy ładniej, przeciwko taksówkarzom czy dla busów kursowych, tylko wygląda na to ,że przede wszystkim dla wygody miejscowych biur turystycznych Szew.. i PC.. Wcześniej biura te łamiąc przepisy o ruchu drogowym stawały na długo dla swoich potrzeb wsiadających i wysiadających z ich autokarów turystów na Pl.Dietla,przed skrzyżowaniem przy "wiewiórce", okupując przystanek przy Halce gdzie trzeba było nie raz wyjść na jezdnie aby ominąć niekontrolowany przez biura tłum ludzi stojących jak popadnie, wszędzie w tych wszystkich przypadkach stwarzając niebezpieczeństwo dla ruchu pieszych czy aut. Teraz dopiero mają prezent od miasta, bo wygodnie wjeżdżają nieraz po 2 wielkie autokary i zapełniają prawie całą zatoczkę i oczywiście zawsze stoją długo więcej niż minutę, aby tę znowu niekontrolowaną przez biura masę ludzi zajmującą po całej szerokości i długości chodnika zapakować do swoich wielkich autokarów. Nieważne jest dla nich to, że inni piesi nie mogą dalej przejść chodnikiem napotykając takie utrudnienia w ruchu pieszym ( na to też jest paragraf). A w tym czasie kursowe busy muszą kombinować, aby poza wyznaczonym do wjazdu na zatoczkę miejscu podjechać na przystanek, a dalekobieżne stojąc poza zatoczką wysadzają ludzi na jezdnię, blokując przy tym ruch samochodowy. Taka jest rzeczywistość w temacie zatoczki. I uważam,że w tym miejscu powinno być wyznaczone miejsce postojowe dla taxi, w końcu to centrum.
0
Też matka ucznia23:17, 3 sierpnia 2022
Do fk. Może też kiedyś będziesz stary - wtedy zrozumiesz problemy ludzi starszych.Do Racjonalnie myślący: chcesz wjeżdżać w zatoczkę żeby wysadzić dziecko do szkoły? To łamanie prawa. Bardzo bezpieczne jest gdy teraz taksówki wyjeżdżają między straganami.
0
Bryła22:27, 3 sierpnia 2022
To jest bardzo dobre miejsce dla tych roszczeniowych taxi.Których po sezonie ze świecą szukać. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze.
0
Racjonalnie myślący08:49, 3 sierpnia 2022
Przyjdzie za chwilę rok szkolny, to przynajmniej jest teraz miejsce żeby spokojnie wysadzić i wsadzić dzieci nie blokując drogi. I w końcu bezpiecznie przejdą po pasach. Jak tam znowu będą stali taksówkarze, busy i reklamy placków ziemniaczanych to znów będzie niebezpiecznie. A co do Apteki, to każdy kto prowadzi biznes musi zabezpieczyć miejsca dla swoich klientów. Jak na przykład sklep Centrum czy Halka, czy apteki w Wyżnej Szczawnicy. Więc o co chodzi?
0
Obserwator23:17, 2 sierpnia 2022
Tak taksiarze najważniejsi od kilku lat klub jarmuta ma parking kolo pkl dla siebie i cały zarobek dla siebie ciekawe trzemu hmmm jest jeszcze kilka instytucji np niepełnosprawne dzieci Pani Zachwieji, Osp Gmina i miasta Szczawnica Gopr Szkoły ale dziwnym trafem zawsze ma klub Jarmuta a tam gdzie były Taxi i Busy Zlikwidowano taxi i zostawiono busy ciekawe może mógłby się ktoś przyjrzeć parkingu pod pkl i postojom taxi które są likwidowane gdzie są busy i stoją na przystankach powyżej 5 minut i robią sobie parking po 25 minut i jeżdżą jak chcą gdzie jest policja inspekcja i starostwo nie mówiąc o UM i strazy miejskiej
0
Czytelnik23:09, 2 sierpnia 2022
Czytelnik
0
Tajwan17:29, 2 sierpnia 2022
Bezpieczeństwo dzieci jest ważniejsze niż widzimisię taksiarza. A drogi to nie parkingi!
0
Bebe15:17, 2 sierpnia 2022
taryfiarzom nigdy nie dogodzi.
0
fk13:04, 2 sierpnia 2022
Najlepsza to jest ta pani, która ma chorego męża i ciągle jeździ taksówką do apteki, tylko czemu do tej, są jeszcze dwie inne, a w centrum jest naprawdę ciasno i trzeba udrażniać ruch, a nie robić sobie postoje.
0
Baryłka10:56, 2 sierpnia 2022
E tam, kto jest stąd ten wie, że zadymę robi jeden taksówkarz co się uparł stać w tamtym miejscu. Podburza i jątrzy bo najwygodniej byłoby stać taksówką na skrzyżowaniu pod wiewiórką albo w kościele przed ołtarzem, tam gdzie najwięcej ludzi chodzi. Myślą tylko o sobie i o dutkach. Teraz przynajmniej się chodzić da po centrum. Bo jak centrum to centrum. Na Krupówkach albo na rynku w Krakowie jakoś wcale samochody nie mogą jeździć a do taxi trzeba iść spory kawałek. No ale tam nie mają takiego wydarzonego taksówkarza. :)
0
Rodzic ucznia10:47, 2 sierpnia 2022
Przynajmniej teraz nie stoją na przejściu dla pieszych do szkoły. A w ogóle to nie rozumiem: przecież jest dalej przystanek autobusowy tam gdzie był. Teraz jest bezpieczniej
0
Kicia06:01, 2 sierpnia 2022
W Szczawnicy robi się wszystko nie dla ludzi lecz ludźmi.
0
E=mc218:32, 1 sierpnia 2022
Pan Moskalik twierdzi, że można wysadzać pasażerów, ale maksymalnie do jednej minuty. To gdzie jest przystanek dla autobusów, których kierowca musi wysiąść, wyciągnąć przyjeżdżającym walizki i wsadzić walizki pasażerom wyjeżdżającym? Bo w minutę na pewno się nie wyrobi.Natomiast bardzo bezpieczne jest wyjeżdżanie taksówek spod cmentarza między straganami. Ludzie, pomocy. Miejsce podobno było niebezpieczne to trzeba było wszystko likwidować? Tylko czekać jak zlikwidują wjazd do Szczawnicy dla turystów - bo jak jest tłok to jest niebezpiecznie. Likwidacja wszystkiego to jedyny sposób na rozwiązywanie problemów.
0
Osiol17:43, 1 sierpnia 2022
To dla waszego dobra tak zaprojektowano za wasze podatki i kredyty które spłacicie w podatkach to dla waszego dobra
Padnie przejść na garnuszek amerykanów do ubera
Ci zwolnieni z podatków w pl
A pamiętacie jak podsłuchano Sienkiewicza a on szczerze o tym kraju C.... D.... I kamieni kupa to było szczere a jakie oburzenie wywołało a po latach co nial racje
W Szczawnicy nie zostało nic tylko..... Tu cenzor zwany modratorem nie puści
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas