Andrzej Bargiel zamierza zjechać na nartach z Mount Everestu - podhale24.pl
Niedziela, 05 lutego
Imieniny: Agaty, Adelajdy, Justyniana
Czarny Dunajec
Snow
-8°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-9°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 91 %
Snow
-8°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 89 %
Snow
-7°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-5°
Wiatr: 10.476 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-9°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
4 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
26.08.2022, 09:33 | czytano: 1910

Andrzej Bargiel zamierza zjechać na nartach z Mount Everestu

O projekcie, zakopiańczyk poinformował podczas konferencji prasowej w centrum PKOl. To druga próba. Poprzednia - trzy lata temu została uniemożliwiona przez warunki pogodowe. - Uznaliśmy, że warto, bo to najwyższa góra świata. Chcę sprawdzić, czy moje ciało jest w stanie poruszać się na tej wysokości bez dodatkowego tlenu - mówi Andrzej Bargiel.

Andrzej Bargiel/FB
Andrzej Bargiel/FB
Jak dodaje - to dla niego "mega ciekawe wyzwanie", a poza tym "ocieplenie klimatu może sprawić, e że za 10 lat zjazd na nartach może być niemożliwy".

"Everest Ski Challenge" to projekt, podczas którego Bargiel zamierza zdobyć Mount Everest bez użycia tlenu i zjechać z góry na nartach.

Ekipę stanowi pięć osób. Prócz samego Andrzeja Bargiela, w wyprawie uczestniczą: himalaista Janusz Gołąb, operator drona Bartek Bargiel, fotograf Bartłomiej Pawlikowski i hiszpański operator kamery Carlos Llerandi planuje. Atak szczytowy ma nastąpić już między 20 a 30 września.

- Pierwsza trudność czeka już ok. 60 m poniżej szczytu. To jest znajdujący się na wysokości ok. 8790 m tzw. Stopień Hillary'ego, który trzeba będzie jakoś objechać - komentuje trzykrotny mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim.

Jeśli wyprawa osiągnęła cel - Bargiel zostanie pierwszą osoba, która osiągnie szczyt i z niego zjedzie bez użycia dodatkowego tlenu. Ponad 20 lat temu Słoweniec Davo Karniczar jako jedyny zjechał na nartach z Mount Everestu, ale używał butli tlenowej.

Andrzej Bargiel jest pierwszym Polakiem, który zjechał na nartach ze szczytu Sziszapangma Central oraz jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z Broad Peaku. W 2015 roku zdobył tzw. Śnieżną Panterę - w ciągu miesąca wspiął się na pięć siedmiotysięczników byłego Związku Radzieckiego i zjechał z nich na nartach do bazy. Był to Pik Lenina, Korżeniewska, Pik Komunizma, Chan Tengri i Pik Pobiedy.

Cztery lata temu jako pierwszy zjechał na nartach z K2, a przed rokiem zjechał z Yawash Sar II w Karakorum i z Laila Peak.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Gość12:44, 26 sierpnia 2022
Ej sprostowanie!!!! Kilkanaście osób już zjechało z Everestu!!! Nie tylko Davo. Jak tak można pisać? To nie Polacy, ale nie godzi się pominąć.
Tylko pieniądze, pieniądze - fotograf, filmy, drony. Zabawa.
sicario10:19, 26 sierpnia 2022
Kogo to???, szuka przygody aby tylko nie znalazł...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas