Kulinarne cuda z ziemniaka, czyli rzepa jest dobra na wszystko (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Rabka Zdrój
Clouds
12°
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
13°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.088 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
14°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
18°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
11°
Wiatr: 72.432 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
05.09.2022, 19:39 | czytano: 4656

Kulinarne cuda z ziemniaka, czyli rzepa jest dobra na wszystko (zdjęcia)

DZIANISZ. Bulwa ziemniaka różnie jest nazywana w różnych regionach kraju. Stad - kartofel, pyra, grula, czy - jak mówią w gminie Kościelisko - rzepa. W trakcie dorocznej imprezy jaką są Wykopki w Dzianiszu, zorganizowano konkurs kulinarny na potrawy z rzepy. Stoły uginały się od jedzenia.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Do konkursu w ramach XVIII edycji Wykopków w Dzianiszu zgłoszono 30 potraw. Jury w składzie: Helena Buńda, Artur Bukowski, Zbigniew Proszowski, Maria Kaczmarczyk i Małgorzata Karpiel-Bzdyk oceniło potrawy pod względem smaku, wyglądu, sposobu podania, dekoracji i przyznało następujące nagrody:
1 miejsce - tort ziemniaczany przekładany dżemem aroniowym - dzieło Renaty Styrczuli z Nowego Bystrego,
2 miejsce - kołoc z grulkom, miętą i niespodzianką przygotowany przez Annę Wiśniewską z Bukowiny Tatrzańskiej,
3 miejsce - tarcioki ze skwarkami serwowane przez Annę Bąk z Dzianisza.

Wyróżniono zapiekankę z gruli - Ireny Łapki z Bukowiny Tatrzańskiej, hałuski z sosem bryndzowym - danie Danuty Kuchty z Bukowiny Tatrzańskiej, pierogi grulane z pieczarkami - Małgorzaty Mrowcy z Bukowiny Tatrzańskiej, faszerowane grule - śledziowy, chłopski i grzybowy - Zofii Budz z Bukowiny Tatrzańskiej i Bronisławy Wetuli z Witowa.

W protokole zapisano, iż jurorzy są "pod wrażeniem różnorodności i pomysłowości dań z rzepy". Uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki, a laureaci akcesoria kuchenne.

Zabawie w Dzianiszu towarzyszyły koncerty i konkursy. Organizatorami imprezy była Gmina Kościelisko, Związek Podhalan Oddział Dzianisz oraz Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko.

s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
sd13:44, 6 września 2022
W Witowie też.
Grule i rzepa06:30, 6 września 2022
Cytuje"czy - jak mówią w gminie Kościelisko - rzepa." to jest nieprawda, tak mówią tylko w Dzianiszu i dalej na północ Czarny Dunajec i Orawa bo to stamtąd jest ta nazwa.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas