Skawa wygrywa Bitwę Regionów (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 05 grudnia
Imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 10.98 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 79 %
Jakość powietrza
64 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
94 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 47 | 94 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
13.09.2022, 08:44 | czytano: 4113

Skawa wygrywa Bitwę Regionów (zdjęcia)

W Poroninie, z udziałem 24 kół gospodyń wiejskich z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, odbyła się kulinarna Bitwa Regionów.

Fot. Mateusz Łacek/UG Poronin
Fot. Mateusz Łacek/UG Poronin
Był to największy konkurs w historii. Gmina Poronin była gospodarzem tegorocznej Bitwy Regionów, która odbyła się w ramach Folkowego pożegnania lata, na terenie Gminnego Ośrodka Kultury. Do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba kół gospodyń wiejskich - aż 24. Na odwiedzających wydarzenie czekały bogato zastawione stoły z regionalnymi specjałami. Gospodynie, dzięki swojej pracy i zaangażowaniu w działalność kół, pielęgnują wyjątkowe dziedzictwo. Ocalają je od zapomnienia i przekazują kolejnym pokoleniom kulinarną wiedzę.

Panie prześcigały się w pomysłach na popisowe danie. Zadbały też o ciekawe nazwy. Bitwę Regionów wygrało Koło Gospodyń Wiejskich ze Skawy za opalony bób w towarzystwie pieczonego buraczka na moskolu, otulony bordowym szalem i okraszony sosem bryndzowym. Za pierwsze miejsce otrzymały 1000 zł.

Drugie miejsce i 800 zł zdobyło KGW Szaflary za saflarzańską gęgawkę ze spuchniętą wątróbką, a trzecie i 500 zł KGW Małe Ciche za dziczyznę zrobioną na szaro w piekielnym kotle.

Gospodynie z Małego Cichego otrzymały również Nagrodę Wójta Gminy Poronin – wyciskarkę do owoców - za „Najbardziej poetycką nazwę potrawy”.

Nagroda specjalna od Euroregionu Tatry – 500 zł - za „Najlepszą potrawę pogranicza polsko-słowackiego” powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich w Jurgowie za gałuski jurgowskie.

W czasie Bitwy Regionów po raz pierwszy odbyły się wybory Mistera Kół Gospodyń Wiejskich 2022. Zgłosiło się dziewięciu kandydatów, którzy mogli liczyć na gorący doping pań. Rywalizacja była zawzięta, ale przede wszystkim towarzyszyła jej dobra zabawa. Śmiałkowie musieli zmierzyć się w pięciu konkurencjach, które polegały na: ogólnej prezentacji, pokonaniu toru przeszkód z filiżanką herbaty, rozpoznaniu nazw ciast, nawlekaniu koralików na sznurek i napisaniu listu z przeprosinami o zapomnianej rocznicy ślubu.

Tytuł Mistera Kół Gospodyń Wiejskich wywalczył Krzysztof Szal z Rdzawki. W nagrodę otrzymał wkrętarkę.
Bitwa Regionów jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Folkowe pożegnanie lata było jednym z ostatnich letnich wydarzeń, które zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie z Gminą Poronin. Nie zabrakło dobrej, folkowej muzyki, w wykonaniu zespołów: Aparaty, Zodyma, Śtuderanci i Jafer.

Źródło: UG Poronin, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
otwarcie lodówki i tam A.Paluch21:23, 13 września 2022
Imprez robiona pod posła A.Paluch
i cały aparat gminy i służb RP stanęło na baczność
w ten sposób zabraknie przedstawiciela KGW z naszego - Tatrzanskiego - w finale wojewódzkim
Edek18:34, 13 września 2022
Dlaczego połączono 2 powiaty. Na każdej Bitwie Regionów był tylko 1 powiat, a tu wtłoczyli tyle Kół
Sami Swoi18:00, 13 września 2022
Co ta za bitwa regionów, jak skupili się tylko na mistera wdzięku i dwa powiaty zebrać na jedną imprezę
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas