Prace Wacława Czubernata - jubileuszowa wystawa w Jatkach (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
56 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
23.09.2022, 21:25 | czytano: 3415

Prace Wacława Czubernata - jubileuszowa wystawa w Jatkach (zdjęcia)

NOWY TARG. "Cechą charakterystyczną jego twórczości było świadome nawiązywanie do podhalańskiej sztuki ludowej". Tak określa się twórczość Wacława Czubernata. Zmarły przed dekadą artysta był rzeźbiarzem - tworzył w drewnie i ceramice, ale uprawiał także malarstwo pejzażowe, którego tematem były góry i Równina Wielkopolska.

zdj. Maciej Gębacz
zdj. Maciej Gębacz
Urodził się w 1931 r. w Nowym Targu. Po ukończeniu Liceum Technik Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, w latach 1953–1959 studiował na wydziale rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Ludwiki Nitschowej i Mariana Wnuka. W latach 60- i 70-tych pracował jako projektant wzorów obuwia w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale”.

Prowadził przez 20 lat pracownię ceramiki w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu. W roku 1976 otrzymał Nagrodę III Stopnia Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. W latach 1973–1974 wspólnie z artystą rzeźbiarzem Markiem Medweckim zrealizował monumentalną rzeźbę plenerową tzw. „Barany” oraz relief architektoniczny „Pegaz” na frontonie ówczesnego Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

40 lat temu wraz z Wiktorem Pawlikowskim, założył w zabytkowym wiatraku "Michał" w Kościanie na Wielkopolsce galerię i plenerową pracownię twórczą. Niemal w tym samym czasie - pod patronatem Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - otworzył w Nowym Targu autorską galerię rzeźby.

W piątkowy wieczór, w 31. rocznicę założenia nowotarskiej Galerii Sztuki BWA Jatki uroczyście otwarta została wystawa prac Wacława Czubernata. Gościem honorowym była córka zmarłego w 2012 roku artysty - Ewa Czubernat, również utalentowana rzeźbiarka.

Wernisaż był okazją do podziękowań sponsorom i przyjaciołom Jatek, którzy od lat wspierają galerię.

Wystawa będzie prezentowana do 24 października br.

Dodatkowym elementem wystawy jest plenerowa ekspozycja na Rynku, przygotowana przez Muzeum Drukarstwa. Można na niej obejrzeć archiwalne zdjęcia prac Wacława Czubernata.

s/ zdj. Maciej Gębacz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
zuza09:39, 27 września 2022
Pan Antoni wciąż w formie wspomina na wystawie że się nie szanuje artystów, swoich cały czas wspomina a nie pamięta o współczesnych, którzy są i tworzą.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas