Polska i światowa premiera kompozycji Wojciecha Czepiela w nowotarskiej szkole muzycznej (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 13 lipca
Imieniny: Irwina, Margarety, Sary
Rabka Zdrój
Clouds
23°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
28°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
24°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
29°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
27°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
58 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
09.10.2022, 12:25 | czytano: 2444

Polska i światowa premiera kompozycji Wojciecha Czepiela w nowotarskiej szkole muzycznej (zdjęcia)

- Premiery światowe odbywają się zazwyczaj w dużych miastach. Mnie jednak zależało, żeby ta odbyła się w Nowym Targu, bo tutaj w 1972 roku kończyłem szkołę muzyczną - mówił w sobotni wieczór Wojciech Czepiel, ceniony dyrygent, kompozytor i skrzypek, z urodzenia - nowotarżanin - zapraszając do wysłuchania niezwykłego koncertu.

Fot. Piotr Dobosz
Fot. Piotr Dobosz
To była prawdziwa gratka dla melomanów i ważne wydarzenie artystyczne w stolicy Podhala - polska premiera duetów skrzypcowych i światowa - kwartetu smyczkowego. Część z 24 skomponowanych przez Czepiela duetów swoją premierę miała w Nowym Jorku, część - właśnie w sobotę w Nowym Targu.

Przed kilkudziesięcioosobową publicznością w auli nowotarskiej PSM swoje umiejętności zaprezentowali znakomici młodzi muzycy, laureaci międzynarodowych konkursów - Joanna Konarzewska i Paweł Stawarski - skrzypce oraz Anna Migdał-Chojecka - altówka i Michał Dąbek - wiolonczela, tworzący „Malawski String Quartet” - zespół kameralny Filharmonii Krakowskiej.Najpierw było 6 duetów na dwoje skrzypiec - niektóre z nich inspirowane folklorem Podhala, następnie kwartet smyczkowy.

Ich kompozytor, Wojciech Czepiel to absolwent PSM w Nowym Targu w klasie skrzypiec swego ojca Stanisława Czepiela oraz Licem Muzycznego i Akademii Muzycznej w Krakowie. Był m.in. dyrygentem i koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, dyrektorem artystycznym gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej, dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej i Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, wicedyrektorem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, prowadził Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, przez trzynaście lat pełnił też funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Orkiestry Filharmonicznej w Bejrucie. W 2012 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych, w ciągu 40 lat wystąpił w kilkudziesięciu krajach w licznych prestiżowych salach koncertowych. W ostatnich latach koncentruje się głównie na kompozycji.Sobotni koncert był zwieńczeniem jego najnowszego projektu, wspartego przez Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica.
- Dzięki temu wsparciu w ciągu dwóch lat udało mi się skomponować 24 utwory, wydać je na płytach, umieścić na serwisach streamingowych (m.in. Spotify, Tidal, Dezeer, Apple Music - przyp. red.) - dzięki czemu ok. 3 miliardów ludzi ma dostęp do tych nagrań - i wreszcie Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało je w formie nutowej - mówił kompozytor, dziękując prezesowi ZEW Leszkowi Bajorkowi-Fiałkowskiemu oraz Stowarzyszeniu Pro Musica i nowotarskiej PSM, pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej, które również wsparły projekt.- Duetów na dwoje skrzypiec jest w literaturze muzycznej bardzo niewiele, najbardziej znany to cykl napisany przez Belę Bartoka, wielkiego kompozytora węgierskiego i Luciano Berio - kompozytora włoskiego. Tamte utwory są w brzmieniu bardzo awangardowe, ja chciałem iść inną drogą, zadbać o element folklorystyczny, zainspirować się folklorem. W końcu nic prostszego, pochodzę przecież z Podhala, związany jestem mocno z Pieninami - opowiadał Czepiel o swoich kompozycjach.

A potem przyszła już pora na godzinny popis wirtuozerii w wykonaniu krakowskich muzyków.

p/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas