Premiera dzieł współczesnego kompozytora. Nowotarżanin oferuje miastu muzyczną ucztę - podhale24.pl
Piątek, 02 czerwca
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny
Nowy Targ
Clouds
12°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
56 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
23.09.2022, 10:09 | czytano: 1919

Premiera dzieł współczesnego kompozytora. Nowotarżanin oferuje miastu muzyczną ucztę

NOWY TARG. - Od dawna nosiłem się z zamiarem skomponowania cyklu utworów na dwoje skrzypiec. Inspiracją do powstania 24 duetów skrzypcowych były analogiczne zbiory Béli Bartoka (44 duety na dwoje skrzypiec) i Luciana Berio (34 duety na dwoje skrzypiec). Postanowiłem zrealizować ten pomysł trochę inaczej niż moi wybitni poprzednicy - wyjaśnia Wojciech Czepiel, pochodzący z Nowego Tagu kompozytor.

Wojciech Czepiel
Wojciech Czepiel
W sobotę 8 października w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej odbędzie się polska premiera duetów skrzypcowych i światowa premiera kwartetu smyczkowego - utworów skomponowanych przez Wojciecha Czepiela - kompozytora skrzypka i dyrygenta pochodzącego z Nowego Targu.

Wojciech Czepiel - absolwent PSM w Nowym Targu w klasie skrzypiec swego ojca Stanisława Czepiela oraz Licem Muzycznego i Akademii Muzycznej w Krakowie od ponad 40 lat działa jako skrzypek dyrygent i kompozytor. Wystąpił w kilkudziesięciu krajach w wielu prestiżowych salach koncertowych i nagrał ponad 20 płyt. W ostatnich latach koncentruje się głównie na kompozycji. W roku 2019-2021 dzięki wsparciu ZEW NIEDZICA oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstały 24 duety skrzypcowe inspirowane folklorem podhalańskim i zostały opublikowane na płytach, a nuty z duetami zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Światowa premiera jego ostatnich kompozycji - mazurka na fortepian oraz duetów skrzypcowych odbyła się w Nowym Jorku zaś Sequenzy II na orkiestrę miała premierę w Hanoi.

Więcej o artyście znajdą Państwo na jego stronie www.wojciechczepiel.com a jego nagrań można posłuchać na płytach dostępnych m.in. w empiku lub na serwisach streamingowych takich jak Spotify, Tidal, Dezeer, Apple Music i wielu innych.

Koncert odbędzie się 8 października w Auli PSM w Nowym Targu o 18.00. - Tę nowotarską szkołę muzyczną ukończyłem w 1972 roku - przypomina muzyk.

Będzie to zwieńczenie dwuletniego projektu skomponowania 24 duetów skrzypcowych, wydania ich na CD i jako nuty. Zagrają znakomici muzycy zespołu Malawski String Quartet. Koncert zostanie poprzedzony słowem wstępnym kompozytora. Zapraszamy wszystkich melomanów. Wstęp wolny.


opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ww16:28, 23 września 2022
W.Czepiel jest z Krościenka nad Dunajcem!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas