Wtorek, 04 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka, Edwina
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 35 %
Rain
Wiatr: 15.948 km/h Wilgotność: 99 %
Rain
Wiatr: 16.452 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
Wiatr: 14.292 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
Zgonów
0
Na kwarantannie
0
Wykonanych testów
1
23.09.2022, 10:09 | czytano: 1446

Premiera dzieł współczesnego kompozytora. Nowotarżanin oferuje miastu muzyczną ucztę

NOWY TARG. - Od dawna nosiłem się z zamiarem skomponowania cyklu utworów na dwoje skrzypiec. Inspiracją do powstania 24 duetów skrzypcowych były analogiczne zbiory Béli Bartoka (44 duety na dwoje skrzypiec) i Luciana Berio (34 duety na dwoje skrzypiec). Postanowiłem zrealizować ten pomysł trochę inaczej niż moi wybitni poprzednicy - wyjaśnia Wojciech Czepiel, pochodzący z Nowego Tagu kompozytor.

Wojciech Czepiel
W sobotę 8 października w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej odbędzie się polska premiera duetów skrzypcowych i światowa premiera kwartetu smyczkowego - utworów skomponowanych przez Wojciecha Czepiela - kompozytora skrzypka i dyrygenta pochodzącego z Nowego Targu.

Wojciech Czepiel - absolwent PSM w Nowym Targu w klasie skrzypiec swego ojca Stanisława Czepiela oraz Licem Muzycznego i Akademii Muzycznej w Krakowie od ponad 40 lat działa jako skrzypek dyrygent i kompozytor. Wystąpił w kilkudziesięciu krajach w wielu prestiżowych salach koncertowych i nagrał ponad 20 płyt. W ostatnich latach koncentruje się głównie na kompozycji. W roku 2019-2021 dzięki wsparciu ZEW NIEDZICA oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstały 24 duety skrzypcowe inspirowane folklorem podhalańskim i zostały opublikowane na płytach, a nuty z duetami zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Światowa premiera jego ostatnich kompozycji - mazurka na fortepian oraz duetów skrzypcowych odbyła się w Nowym Jorku zaś Sequenzy II na orkiestrę miała premierę w Hanoi.

Więcej o artyście znajdą Państwo na jego stronie www.wojciechczepiel.com a jego nagrań można posłuchać na płytach dostępnych m.in. w empiku lub na serwisach streamingowych takich jak Spotify, Tidal, Dezeer, Apple Music i wielu innych.

Koncert odbędzie się 8 października w Auli PSM w Nowym Targu o 18.00. - Tę nowotarską szkołę muzyczną ukończyłem w 1972 roku - przypomina muzyk.

Będzie to zwieńczenie dwuletniego projektu skomponowania 24 duetów skrzypcowych, wydania ich na CD i jako nuty. Zagrają znakomici muzycy zespołu Malawski String Quartet. Koncert zostanie poprzedzony słowem wstępnym kompozytora. Zapraszamy wszystkich melomanów. Wstęp wolny.


opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
ww16:28, 23 września 2022
W.Czepiel jest z Krościenka nad Dunajcem!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas