Historia jednej ławeczki - minęła pierwsza rocznica śmierci Romana Dziobonia (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 15 stycznia
Imieniny: Domosława, Makarego, Dąbrówki
Czarny Dunajec
Snow
-0°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
-0°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
-1°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
56 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
28.10.2022, 12:42 | czytano: 3076

Historia jednej ławeczki - minęła pierwsza rocznica śmierci Romana Dziobonia (zdjęcia)

Nie zawsze trzeba być upartym, czasem warto zrobić jakieś ustępstwo. Dzięki ustępstwu leśniczego Krzysztofa Przybyły i postawieniu w Borze Kombinackim pewnej ławeczki, zrodziły się nowe pomysły i projekty, których inicjatorem - w zupełnie przedziwny sposób - stał się śp. Roman Dzioboń.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
Historia ławeczki w nowotarskim Borze Kombinackim, przy oczku wodnym, gdzie krzyżują się szlaki tak często przemierzane rowerem, czy na nartach przez nestora nowotarskich poetów, ma jakieś 10 lat. To właśnie on wyszedł wtedy z pomysłem jej postawienia w tym miejscu, przekonał do niego radnych, Nadleśnictwo jednak powiedziało: nie.

- Ławeczki generują śmieci, pety, butelki, nie widzę tutaj ich potrzeby, las ma zostać lasem. Na sesji użyłem słów - nie róbmy z lasu parku - wspominał przedwczoraj leśniczy Krzysztof Przybyła. Roman Dzioboń o sprawie jednak nie zapomniał.

- Jakiś czas był spokój, ale pan Roman jeździł tutaj codziennie. Przez wiele, wiele lat. Za każdym razem, gdy mnie widział, mówił: „Szczęść Boże”, a potem zatrzymywał się i już wiedziałem, że będzie z piętnaście minut gadania - opowiadał leśniczy. - Mówił, że jest takie starsze państwo, które dotąd dochodzi i nie ma gdzie usiąść. Może jednak w tym jednym, jedynym miejscu ławeczkę postawić? W końcu się zgodziłem. Ale - panie Romanie - obiecasz mi pan, że tu będzie idealny porządek. Żadnych petów, butelek, śmieci. I tak było. Wszystko zawsze wysprzątane, jednego śmiecia nigdy stąd nie podniosłem. I tak jest do tej pory.

- Pan Romek wiedział, że ja sam kiedyś na tej ławeczce usiądę - kontynuował swą opowieść Krzysztof Przybyła. - I rzeczywiście, kiedy stanęła - usiadłem i rozglądnąłem się. Patrzę, a na jednym z drzew przybita pinezką karteczka: „Dziękujemy”.

I tak by się pewnie ta historia zakończyła, gdyby panu Romanowi się nie zmarło, a Krzysztofa Przybyły nie zaproszono na jedno z cyklicznych poetyckich spotkań pod nazwą „Watra Rogoźnicka”. To właśnie tutaj ponad 20 poetów wystąpiło z propozycją, aby ławeczkę nazwać imieniem Romana Dziobonia.

„My, sympatycy poezji, zebrani na czwartej Watrze Rogoźnickiej, zwracamy się z propozycją, aby ławeczkę, usytuowaną w Borze Kombinackim tuż przy dróżce rowerowej - trasie narciarskiej nazwać imieniem Romka Dziobonia, naszego nestora i przyjaciela. Roman Dzioboń był postacią wybitną, znaną, lubianą, był to poeta dużego formatu, używający prócz języka literackiego pięknej gwary podhalańskiej, wielki miłośnik przyrody, a zwłaszcza ukochanych Gorców, niezmordowany kolarz i narciarz. Uhonorowanie jego imieniem miejsca, które bardzo lubił i często tamże wypoczywał, uważamy za właściwy krok, by pamięć o tym szlachetnym człowieku była podtrzymana” - napisali.

I życzeniu temu stało się właśnie zadość. Przedwczoraj, w pierwszą rocznicę śmierci poety, oficjalnie otwarto tutaj „Zakątek Leśnej Zadumy”, poświęcony jego pamięci. Przybyli poeci, przedstawiciele Nadleśnictwa, wraz z ich emerytowanym już szefem Romanem Latoniem, rodzina pana Romana, przyjaciele, dziennikarze, nie zabrakło roweru Romana Dziobonia, którym przez lata przemierzał leśne ścieżki.

Na tym jednak nie koniec, bo na słupku z pamiątkową tabliczką, pojawił się kod QR. Po zeskanowaniu go, przeczytać można informacje o tym miejscu, o poecie, którego sylwetki Nowy Targ nigdy nie zapomni, jest też przygotowana przez prof. Annę Mlekodaj „Leśna Antologia Poezji Zakątkowej” z tekstami m.in. Kochanowskiego, Kasprowicza, Tetmajera, Staffa, Kochanowskiego, czy Wysockiego.

Ale to dalej nie koniec, bowiem Nadleśnictwo - o czym szczegółowo opowiadał zastępca nadleśniczego Daniel Kusper - będzie stawiać kolejne słupki z kodami QR, by za ich pomocą - zamiast dużych, zasłaniających las tablic - przekazywać turystom i rowerzystom informacje. Takie, jak są już chociażby przy ścieżce rowerowej w Rabie Wyżnej czy edukacyjnej w Rabce.

Kolejny słupek już jest gotowy, stanie w lesie niedaleko „Skalnego Dworku”, obok grobu zamordowanego przez volksdeutcha Milke Reinera - vel Władysława Patkowskiego. Po zeskanowaniu kodu, będzie można przeczytać jego dramatyczną historię, napisaną przez Krzysztofa Przybyłę.

- Dla mnie ta ławeczka jest symbolem, że nie zawsze trzeba być upartym, że czasami trzeba też zrobić jakieś ustępstwo. Ona i ten słupek z kodem QR to początek innych naszych pomysłów, których pan Roman w przedziwny sposób stał się inicjatorem - mówi leśniczy.

Piotr Dobosz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas