Rozpoczęły się Góralskie Rekolekcje (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Czarny Dunajec
Clouds
13°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
18.11.2022, 23:36 | czytano: 4883

Rozpoczęły się Góralskie Rekolekcje (zdjęcia)

- Tylko prawda uczyni nas wolnymi. Każda Msza św. to uczestnictwo w tajemnicy prawdy, głoszonej przez Chrystusa. To uczestnictwo w Jego śmierci i zmartwychwstaniu - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Rekolekcji Góralskich w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach.

zdj. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
zdj. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Na początku mszy św. głos zabrał proboszcz parafii, ks. Jan Gacek. Powiedział, że zebrani po raz czternasty rozpoczynają rekolekcje góralskie, by odkryć prawdę o sobie oraz odkryć siebie w prawdzie. – Chcemy powrócić z krainy dwulicowości, fałszu, rozproszenia, aby już nigdy nie kłaniać się okolicznościom – stwierdził.

W homilii metropolita powiedział, że w haśle tegorocznych rekolekcji góralskich „Dwulicowości świeczkę, a prawdzie ogarek”, znajduje się intelektualne wyzwanie. Za tą pierwotną wersją polskiego przysłowia kryje się postawa człowieka, który równą cześć oddaje dobru i złu. Dać „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek” oznacza zadowolić obydwie przeciwstawne strony oraz przezornie ubezpieczyć się ze wszystkich stron. Osoba postępując w myśl tych słów pragmatycznie nie naraża się nikomu. Dwulicowość to postawa człowieka, w której głębi znajduje się fałsz i zakłamanie oraz ucieczka od prawdy. „Dwulicowości świeczkę, a prawdzie ogarek” przedstawia zderzenie między prawdą, a niejasnością i dwuznacznością, za która kryje się wyrachowanie. – Dziś przeciwnik nie jest jasny. Mówi przebiegle, w sposób wyrachowany, również po to, by także i nas wytrącić z jednoznaczności. To bardzo niebezpieczne dla życia osobistego, społecznego, a ostatecznie zagrażające fundamentom życia narodu, który ma – jak w przypadku narodu Polskiego – bardzo jasno określone fundamenty. Nie zrozumie się historii Polski bez chrześcijaństwa – wskazał metropolita.

Stwierdził, że Ewangelia mówi wyraźnie jak zachować się w zderzeniu z zakłamaniem. Arcykapłani zamknęli się na prawdę o Bogu, objawioną przez Jezusa Chrystusa. Nie byli w stanie jej przyjąć i dlatego „czyhali na Jego życie”. Metropolita powiedział, że prawda w swej jednoznaczności może prowadzić do wściekłości, czego rezultatem jest chęć zamordowania jej zwiastuna. Tak było w przypadku Jezusa, a także św. Jana Pawła II. Zamach na życie papieża był jednoznacznym protestem przeciw prawdzie i jej odrzuceniem. Arcykapłani kłaniali się okolicznościom: nie odważyli się zabić Chrystusa, gdy cały lud słuchał Go z zapartym tchem.

Tej postawie jednoznacznie sprzeciwiał się Jezus, który wiedział, że prawda wzywa do sprzeciwu. Zbawiciel bronił świętości, dlatego wyrzucił ze świątyni kupców. „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” – powiedział do apostołów. Jego nauka, która pozostawił, wyraża się w trzech słowach: „prawda was wyzwoli”.

Przyznał, że ludzie współcześnie zostają często postawieni przed dwulicowością i kłamstwem, które usiłują ich zniewolić oraz podporządkować sobie. Zauważył, że Kościół jest święty i został założony przez samego Chrystusa. Zapytał, ile w każdym jest siły i odwagi, by przyznać się, że należy do Kościoła. Arcybiskup powiedział, że wielu rzuca teraz oszczerstwa, przeprowadzając kłamliwy atak na św. Jana Pawła II. Zachęcił, by zapoznać się ze stanowiskiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie działań Jana Pawła II, które prezentuje w jaki sposób nieprawdziwe są oszczerstwa, rzucane na papieża. – Pozwalając na to, że oczernia się jego święte imię, pozwalamy by osłabić polską tożsamość, to co w nas piękne i święte i rodzi poczucie uzasadnionej dumy. Wrogom naszej ojczyzny zależy na tym, by wstydzili się św. Jana Pawła II – zauważył arcybiskup.

Podkreślił, że wolność człowieka jest wartością fundamentalną, która powinna być budowana na Chrystusowej Ewangelii. Wolność oznacza posłuszeństwo prawdzie, a nie samowolę. Arcybiskup stwierdził, że ideologie przekreślają prawdę o kobiecie i mężczyźnie. Zauważył, że trzeba głosić prawdę o tym, czym jest rodzina i małżeństwo oraz na temat tego, kiedy zaczyna się ludzkie życie. – Tylko prawda uczyni nas wolnymi. Każda Msza św. to uczestnictwo w tajemnicy prawdy, głoszonej przez Chrystusa. To uczestnictwo w Jego śmierci i zmartwychwstaniu. Śmierci, bo Jezus tak nas umiłował, że za nas oddał swe życie. Zmartwychwstania, bo pokonał szatana, ojca wszelkiego kłamstwa, wskazując nam jaką drogą należy iść – za Nim, za Prawdą – podkreślił metropolita.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
mmii21:57, 20 listopada 2022
ciekawe który ksiądz to ten pedofil w delegacji, bo mu sie zaczęło ww własnej parafii palić pod nogami, to go oddelegowali do zakopanego na rekolekcje, dzisiaj czytałam w prasie internetowej.
Truś20:56, 19 listopada 2022
Za ten łogarek powinno się działaczy ZP z kapelanami bez kiyrpców po polach przegnać. I to teroz kie mrozi. Łoscypki
Irlandczyk19:28, 19 listopada 2022
Kościół to zło
Kaja16:17, 19 listopada 2022
Ale gorale brzuchaci tacy? ci prawdziwi wychowani na nieurodzajnej ziemi, na owsianych plackach na kaszy jęczmiennej i grulach byli szczupli, zwinni i do bitki, a tu jakiesi ciumroki małe, grube, gęby nalane i ledwie wbite w stoje w ogóle im nie pasujące. Spytkowice zresztą nigdy nie były góralską wsią, bliżej jej było do Suchej, Myślenic ale powstał Związek Podhalan bo to zawsze stanowiska i splendory dla swoich.
swok14:51, 19 listopada 2022
Flaga Ukrainy ma u góry niebieski kolor, to co mają na sobie osoby ze sztandarem nie jest flagą Ukrainy. Znowu plama obecnego, tzw. Związku Podhalan. Ciekawe czy szarfę w barwach Polski założyliby czerwonym do Góry?
nen10:51, 19 listopada 2022
Gdzie komentarz
nen10:30, 19 listopada 2022
To gdzie ta prawda o pedofili w kościele zastanowił by się co mówi
takatam08:52, 19 listopada 2022
Czy na tej uroczystości sztandar niosła delegacja ukraińska? Zapomnieliście już Spytkowianie, jakie macie barwy narodowe???
tarik08:18, 19 listopada 2022
Kler powinien miec tylko mise jałmurzna a nie ze zlotych talerzy jeść
gianiversace08:01, 19 listopada 2022
Droga gawiedzi a mam pytanie czy odbyty dzieci zpenetrowanych przez kler za pontyfikatu naszego świetego niewiadomego i zawierzonego tez są świete???
edward08:01, 19 listopada 2022
Droga gawiedzi a mam pytanie czy odbyty dzieci zpenetrowanych przez kler za pontyfikatu naszego świetego niewiadomego i zawierzonego tez są świete???
edward08:00, 19 listopada 2022
Droga gawiedzi a mam pytanie czy odbyty dzieci zpenetrowanych przez kler za pontyfikatu naszego świetego niewiadomego i zawierzonego tez są świete???
julian07:58, 19 listopada 2022
Banda pasożytow do roboty nieroby z KK
członek związku07:44, 19 listopada 2022
widzę że niektórzy synowie marnotrawni wracają powoli do Związku..coś się zmieniło, co się stało heheh
Rdzeny kanadyjczyk07:30, 19 listopada 2022
Kościoły to zło powstawały na krzywdzie, ludzkiej nawet teraz możemy to obserwować co robią osoby w sutannach i jaki jest ich cel majątkowy,
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas