W Tatrach pierwszy stopień zagrożenia lawinowego - podhale24.pl
Sobota, 04 lutego
Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Gilberta
Jabłonka
Snow
-1°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 15.336 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 18 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 13.68 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-1°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
12 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
19.11.2022, 13:12 | czytano: 858

W Tatrach pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Po opadach śniegu ratownicy TOPR ogłosili zagrożenie lawinowe. - Jest za mało śniegu na raki, a za dużo na to, żeby chodzić bez - mówi Witold Cikowski, ratownik TOPR.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
Piątkowe opady śniegu sprawiły, że biało zrobiło się nie tylko w Zakopanem, ale przede wszystkim w Tatrach. - Szlaki są przysypane cienką warstwą śniegu. Przebieg tego szlaku jest niewidoczny. Osoby, które nie znają przebiegu szlaków mogą mieć problemy z orientacją - zaznacza Witold Cikowski, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Wyżej jest lepsza pogodą, bo się przejaśnia. Powyżej 2000 m. jest się powyżej chmur - dodaje.

Okresy przejściowe pomiędzy jesienią, a zimą są dla turystów bardzo trudne. Niewielka ilość śniegu sprawia, że w rakach ciężko się chodzi, a bez raków jest już zbyt ślisko.

- Idąc bez raków jest zbyt ślisko, a w rakach bardzo wykręca się nogi. Marsz w takich warunkach jest na pewno 2-3 razy dłuższy niż się planowało - mówi Witold Cikowski, radząc dobrze rozplanować czas wycieczki.

Od wysokości 1900 m n.p.m. TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Jest to zagrożenie niskie, ale lawiny możliwe na bardzo stromych zboczach lub w miejscach, gdzie są nawiane depozyty śnieżne.

- Najważniejsze, żeby osoby wybierające się w Tatry miały raki, czekan i kask. Największy problem jest obecnie z poślizgnięciem i upadkiem po skałach. Lawinowe ABC też powinno być. My idąc w góry też tego używamy- zaznacza.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas