Zakończył się kolejny etap budowy Instytutu Karpackiego w Ludźmierzu - podhale24.pl
Czwartek, 02 maja
Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Nowy Targ
Clouds
18°
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
20°
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
20°
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
20°
Wiatr: 18.648 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
18°
Wiatr: 10.368 km/h Wilgotność: 53 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
54 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
21.11.2022, 09:34 | czytano: 2659

Zakończył się kolejny etap budowy Instytutu Karpackiego w Ludźmierzu

W powstającym w Ludźmierzu Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich zakończyły się prace demontażowe i rozbiórkowe dawnego Domu Podhalańskiego.

Fot. Andrzej Mastalski / MCK Sokół
Fot. Andrzej Mastalski / MCK Sokół
Ukończono również prace fundamentowe wszystkich dobudowywanych elementów budynku. Wewnątrz istniejącego obiektu wykonano nowe betonowe podłoża, nowy strop nad parterem, który będzie jednocześnie „podłogą” w głównej sali widowiskowej. Ukończony został również szyb windy do poziomu II piętra oraz schody w nowej głównej klatce schodowej do poziomu posadzki II piętra. Postawiono także ściany konstrukcyjne dobudowywanej części za budynkiem kondygnacji parteru, w której mieścić się będą garderoby i zaplecze magazynowe pod sceną. Wykonano także dużą część instalacji kanalizacji burzowej oraz wszystkie poziomy kanalizacyjne w kondygnacji parteru, a obecnie montowane są piony kanalizacyjne w kondygnacji parteru.

W całym obiekcie wciąż trwają prace przy instalacjach elektrycznych wewnętrznych, instalacji wodnej i kanalizacyjnej oraz instalacji hydrantowej wewnętrznej. Natomiast na ukończeniu są dwa żelbetowe zewnętrzne zbiorniki przeciw przeciwpożarowe i zewnętrzny żelbetowy zbiornik retencyjny na wody opadowe. Rozpoczęte zostały również prace związane z konserwacją, impregnacją ogniową i wzmacnianiem istniejącej więźby dachu.



Powstać ma tu Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich z pracowniami m.in. sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego zajmujące się np. haftem, szyciem strojów regionalnych, przekazywaniem umiejętności i opracowywaniem materiałów do edukacji.

Pracownia muzyki Ludów Karpat zajmie się digitalizacją dorobku mieszkańców Łuku Karpat. Będzie nie tylko gromadzić cyfrowo opracowane i udostępniane zbiory, ale także prowadzić naukę gry opartą na tradycyjnej metodzie nauczania mistrz-uczeń oraz służyć pomocą merytoryczną w tworzeniu kapel oraz grup muzycznych zgodnie z danym regionem.

Pracownia tańca ludowego, bezpośrednio ucząc tańców ludowych, zajmie się opracowywaniem w formie drukowanej i cyfrowej kroków poszczególnych tańców. We współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich prowadzona będzie również edukacja kulinarna z zakresu potraw tradycyjnych. Instytut pozwoli także realizować zajęcia edukacyjne dla osób starszych. Będzie temu służyć bliska współpraca ze środowiskiem lokalnym i organizacjami pozarządowymi, mi.in. ze Związkiem Podhalan w Polsce. W ramach Instytutu prowadzona będzie również działalność sceniczna. Organizowane będą m.in. widowiska i koncerty.



Zakończenie realizacji projektu w zakresie rozbudowy i modernizacji budynku planuje się na II połowę 2023 roku.

Więcej zdjęć: kliknij TUTAJ

Źródło: MCK "Sokół" w Nowym Sączu, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
k16:37, 21 listopada 2022
i....ksundz na wszystkim położy łape.amen
p14:01, 21 listopada 2022
potrzebny ten instytut karpacki jak k... dziecko.ale bedzie można swojaków na dobre budżetowe posady powsadzać , a i niejeden przekręt ujdzie płazem .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas