Stowarzyszenie postuluje obowiązek jazdy na oponach zimowych na Podhalu - podhale24.pl
Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Danieli, Julii, Eulalii
Rabka Zdrój
Clouds
-0°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-1°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
23.11.2022, 10:19 | czytano: 2932

Stowarzyszenie postuluje obowiązek jazdy na oponach zimowych na Podhalu

- Proponujemy podjęcie poważnej dyskusji nad zmianą przepisów przez wprowadzenie obowiązku wymiany opon letnich na zimowe. Wydaje nam się, biorąc pod uwagę to, co obserwujemy, przez nasze wspólne doświadczenie, że to poprawi sytuację na drogach - powiedział w "Kronice Krakowskiej" w TVP3 wójt Kościeliska i wiceprezes Stowarzyszenia Gmin Górskich Roman Krupa.

Zima na Podhalu. Archiwum
Zima na Podhalu. Archiwum
Do tego potrzeba jest zmiana przepisów Ustawy o ruchu drogowym, dlatego też stowarzyszenie wystosuje w tej sprawie stosowne pismo do Sejmu, by przed kolejnym sezonem zimowym przepisy weszły w życie.

Takie przepisy funkcjonują np. w Austrii. Pomysł popiera wiceminister Andrzej Gut-Mostowy z Zakopanego. - Nam zależy na tym, by w terenach górskich zimą nie było zatorów, nie było problemów. Jeżeli już ktoś przyjeżdża, powinien poruszać się autem na zimowych oponach - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską".

Pomysł nie jest nowy i mówi się od kilku lat. Już 2020 roku, także wcześniej, na Radzie Powiatu Nowotarskiego odbywała się duża dyskusja na ten temat. Atak zimy w okresie świąteczno-noworocznym spowodował wówczas paraliż komunikacyjny na Podhalu. Jedną z jego głównych przyczyn byli kierowcy spoza naszego regionu, którzy przyjechali w góry samochodami na letnich oponach. To oni blokowali podjazdy, na które nie mogli wjechać, wypadali z jezdni czy wpadali w groźne poślizgi. Stąd też wrócił temat wprowadzenia obowiązku jazdy na zimowych oponach.

Sprawa była poruszona na Komisji Zdrowia Rady Powiatu Nowotarskiego. - Trzeba to zasygnalizować, bo wydaje się nam, że gdyby to było w zgodzie z prawem, czy nie podjąć takich kroków, które obligowały by kierowców przyjeżdżających do powiatu nowotarskiego i korzystających z naszych dróg, by zakładali opony zimowe, bo te problemy biorą się z tego, że oni są niedostosowani do warunków panujących w górach - mówił radny Bartosz Leksander. - To nie jest problem tego, że my nie odśnieżamy. To jest problem tego, że nie możemy odśnieżyć, bo nie damy rady przejechać między tymi samochodami.

Bartosz Leksander zaproponował, by sprawdzić, czy wzorem przepisów, które nakazują nakładanie łańcuchów na koła na niektórych zaśnieżonych odcinkach, wprowadzić nakaz stosowania opon zimowych w okresie np. od listopada do marca. - Jest to rozwiązanie sprawdzone w krajach Europy Zachodniej i powszechnie stosowane - podkreślał.

Ale wówczas na dyskusji się skończyło.

r/ Kronika Krakowska, "Gazeta Krakowska"
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
zły12:06, 24 listopada 2022
Posiadacze prawo jazd nie kierowcy niech se wymieniają ,,rozumek,, z letniego na zimowy.Polecam tym szczególnie którzy mają ,,blu,, w wypasionym autku i jadą z tel.w ręce.Jesteście śliczne ,,kierowniczki,,za kierownicą. Instrukcja jazdy autem, co ,jak przez tel.porady? Nie ma ,,świrusa,,. Jest wojna na Ukrainie teraz.
Kominiarzu22:08, 23 listopada 2022
@osioł
Faktycznie osioł...Ciężarówki ślizgaja sie na podjazdach przez właśnie osłów z osobówek.
Osiol18:34, 23 listopada 2022
,, To dla waszego dobra''
Wszystko dla dobra obywatela eutanazja też szpryca też o kredycie i +++nie wspomnę a dziś skutki....
Przypominam nadgorliwcom że jest znak który obowiązuje samochody ciężarowe i ew można kilka dołożyć to samochody ciężarowe są problemem z powodu wagi....
Osobówki nie są problemem spycha się na pobocze przy pomocy innych kierowców i po problemie...
Nadto odcinki,, trudne''mają być utrzymane przez firmy które biorą kasę i mają sprzęt.... Chyba że za tym lobbowaniem stoją dzieci i rodzina firm które wygrały przetargi na odśnieżanie.... I w ten sposób powstaną po tej stronie jeszcze większe zyski...
zima18:00, 23 listopada 2022
We Włoszech jest taki nakaz.Dopoki nic się na drodze nie dzieje,dopóty policja nie kara.W przypadku zablokowania przejazdu przez "letniego" furmanow,mandat idzie w setki euro i nie tylko.
Poza tym sporo ceprow przyjeżdża na letnich oponach,przy okazji robią sobie wyskok na Słowację gdzie jest nakaz jazdy w zimowkach...
Gulasz Juliusz Zeżarł17:29, 23 listopada 2022
Proponuję dodać do opon zimowych obowiazek posiadania łańcuchów, napedu 4 x 4 z blokadą mechanizmu różnicowego i wyciągarką, albo obowiązek posiadania pojazdu z gąsienicami.
Nie ma co sobie żałowac.
oli16:57, 23 listopada 2022
Mam opony całoroczne ,nie muszę myśleć,że trzeba zmieniać i tracić forsę na serwis.Są drogie ale warto w nie zainwestować.Nie mam problemu w zimie bo mam napęd na 4 koła,z każdej zaspy wyjadę oprócz jazdy po lodzie.
Smok15:10, 23 listopada 2022
A co z kolcami?
Ted 5414:01, 23 listopada 2022
Do pomyśl zanim coś chlapniesz !

Sprawdź jakie były temperatury w październiku i jakie mogą być 15 kwietnia np. + 20 stopni lub więcej . Czy też chcesz obowiązkowo jeździć na zimówkach ? Jeśli temperatura nie ma znaczenia to może lepiej już jeździć cały rok na zimówkach !!! Najlepiej jest wprowadzić nieżyciowy przepis i później karać za przepis oderwany od rzeczywistości. W tym roku spokojnie wymieniłem opony w listopadzie czyli ponad 3 tygodnie byłbym "przestępcą drogowym" ?
Janosik13:11, 23 listopada 2022
Tej zimy stwierdziłem, że moje nowe letnie opony lepiej trzymają, niż 15 letnie zimówki, więc nie zmieniam. Może w przyszłym roku kupie zimówki. Ale się zastanowię. Wszystko zależy od zimy.
A te stowarzyszenia nie mają poważniejszych problemów?
Fu11:58, 23 listopada 2022
Kolejne regulacje, kolejne przepisy socjalizm w pełni...
Wankowicz11:29, 23 listopada 2022
a dlaczego się jeździ na letnich? - bo Policjanci skutecznie wyleczyli ludzi z wymiany opon proponując swego czasu po 30 tysięcy za wizytę u wulkanizatora
null11:15, 23 listopada 2022
W ankiecie brakuje opcji : jeżdżę cały rok na oponach zimowych - na Podhalu nie opłaca się zmieniać na letnie ...
joł11:04, 23 listopada 2022
Opony zimowe w magiczny sposób nie spowodują, że kierowcy przybędzie umiejętności w prowadzeniu samochodem w zimie.
pomyśl zanim coś chlapniesz10:57, 23 listopada 2022
Dla mnie głos jakiegoś stowarzyszenia jest jedynie przypomnieniem o takiej sprawie. Normalnie każdemu rozsądnemu człowiekowi zmianę opon dyktuje r o z s ą d e k i nikt nie musi tego wymuszać na nikim . Same cepry przyjeżdżają gdzieś ze świata na letnich , bo u nich lato i powodują śmierć i kalectwo niewinnych osób !!!Moim zdaniem wjazd do powiatów górskich od 15 października do 15 kwietnia powinien rygorystycznie być obarczony obowiązkiem poruszania się na oponach zimowych , bez żadnych wyjątków !!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas