Jacek Kalata zostaje na stanowisku. Mieszkańcy krzyczą: Skandal (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego
Rabka Zdrój
Clouds
-6°
Wiatr: 3.564 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-5°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-5°
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-6°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-7°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
78 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
60 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 39 | 78 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
30.11.2022, 15:10 | czytano: 4310

Jacek Kalata zostaje na stanowisku. Mieszkańcy krzyczą: Skandal (zdjęcia)

ZAKOPANE. Radni dwa razy głosowali nad odwołaniem z funkcji przewodniczącego Komisji Urbanistyki radnego Jacka Kalaty. Ostatecznie za odwołaniem głosowało dziewięciu radnych i tyle samo było przeciwnych. Dwie osoby wstrzymały się od głosu, a jeden radny nie zagłosował wcale. Wynik głosowania oburzył mieszkańców, którzy wychodząc z sali obrad krzyczeli, że jest to skandal.

Jacek Kalata. Fot. Marcin Szkodziński
Jacek Kalata. Fot. Marcin Szkodziński
Zakopiańscy radni dali zielone światło, aby rozważyć wniosek o odwołanie Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego Komisji Urbanistyki. Jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji radny Kalata opuścił salę obrad. Mieszkańcy, którzy zarzucali radnemu nieprawidłowe pełnienie funkcji przewodniczącego dopominali się o obecność Kalaty, w którego obronie stanął przewodniczący rady.

- Gdziekolwiek pan Kalata się znajduje, to słyszy. Może nie chce krępować? Słyszy dobrze - informował Jan Gluc.

Wśród osób, które nieprzychylnie wypowiadały się o pracy Jacka Kalaty jako przewodniczącego byli mieszkańcy, którzy założyli stowarzyszenia, aby bronić przez zabudową wielkokubaturową Zakopane.

- Jesteśmy wielokrotnie lekceważeni. Pełniona funkcja do czegoś zobowiązuje. Nie otrzymaliśmy odpowiedź. Nasze pisma pozostają bez odpowiedzi - mówił przedstawiciel Stowarzyszenia Lepsze Zakopane.

- Reprezentujemy mieszkańców i proszę, abyście z uwagą nas wysłuchali. Jesteśmy mieszkańcami waszego miasta i spróbujcie postawić się w naszej sytuacji. Zarzuty powtarzają się na każdej komisji niezależnie od stowarzyszenia, czy indywidualnego mieszkańca. Wszyscy są tak traktowani. Z naszego punktu widzenia taki sposób przewodniczenia urąga randze tej funkcji - mówiła Urszula Gocał, która reprezentowała członków stowarzyszenia Droga do Daniela. - Może jesteśmy garstką mieszkańców, którymi nie warto się przejmować. Radni muszą dbać o interesy wszystkich mieszkańców, a nie garstki mieszkańców? Z tych garstek składa się całe miasto. Oczekujemy, że w związku z powyższym nastąpi zmiana na stanowisku przewodniczącego - dodała.

- Walczymy o naszą małą ojczyznę. Wypowiada pan wojnę mieszkańcom. Radny ma utrzymywać stałą więź z mieszkańcami i stowarzyszeniami. Nie otrzymujemy odpowiedzi od przewodniczącego komisji. Jeżeli tak ma wyglądać praca komisji urbanistyki, to lepiej ją rozwiązać. To jest skandal! Może ktoś zamiast przewodniczącego zabierze głos, bo przewodniczącego nie ma - mówiła Bożena Grzegorzewska ze stowarzyszenia Mieszkańcy spod Regli.

- Sytuacja jest bezprecedensowa. Po raz pierwszy mieszkańcy występują o odwołanie przewodniczącego komisji. To nie pierwszy raz kiedy wychodzi i lekceważy. Liczyliśmy, że pan Kalata będzie miał na tyle honoru, że sam ustąpi. Przeliczyliśmy się. Skutki jego działań ponosimy my jako mieszkańcy - mówiła Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. - 107 głosów uzyskał w ostatnich wyborach Jacek Kalata. Nas jest więcej. Ten wniosek, to nie efekt jednego zdarzenia. Ta komisja przerasta pana Kalatę. Proszę o nie powstrzymywanie się od głosu. Miejsce odwagę jednoznacznego wyrażania swojej opinii. Jesteście tu i pełnicie mandat z nadania społecznego, a my mieszkańcy liczymy na wasze wsparcie.

Wśród przybyłych na sesję Rady Miasta Zakopanego mieszkańców pojawił się także głos poparcia dla Jacka Kalaty. - Jest to człowiek czynu, który umie robić. Słyszałem, że nie dotrzymał terminów, że jakieś miliony ma płacić? Jak coś weźmie w swoje ręce, to zrobi - mówił Michał, mieszkaniec Zakopanego.

Po zakończeniu wypowiedzi przybyłych na sesję mieszkańców i dyskusji, radni przystąpili do głosowania. W trakcie głosowania na tablicy pojawił się wynik 10 głosów za odwołaniem, 8 przeciw, jedna osoba się wstrzymała, a dwie nie oddał głosu. O reasumpcję głosowania poprosiła Lucyna Galica-Jurecka, która nacisnęła niewłaściwy przycisk na tablecie. Po przegłosowaniu wniosku o reasumpcję głosowania radni ponownie głosowali nad odwołaniem Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego. Dziewięć osób głosowało za odwołaniem, dziewięć przecie, dwóch radnych wstrzymało się od głosu, a Kazimierz Konarski na znak protestu nie oddał wcale głosu.

Mieszkańcy widząc wynik głosowania, który nie odwoła z funkcji przewodniczącego Komisji Urbanistyki Jacka Kalaty zaczęli wychodzić z sali obrad krzycząc, że jest to skandal.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
do Zosia21:38, 2 grudnia 2022
honor piszemy przez h......
Zosia21:01, 30 listopada 2022
Jakby miał trochę chonoru to by sam zrezygnował.
Osiol16:02, 30 listopada 2022
Czego krzyczą no czego demokracja jest proszę milczeć
Krzyki rozchwiewaja emocjonalnie radnych
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas