Powiatowe plany na 2023 rok - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Jabłonka
Rain
15°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 88 %
Rain
15°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
15°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 90 %
Rain
17°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
64 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
20.12.2022, 13:13 | czytano: 2691

Powiatowe plany na 2023 rok

Starosta tatrzański Piotr Bąk bardzo dobrze ocenia budżet powiatu na 2023 rok. - Blisko 15 mln złotych przeznaczamy w nim na inwestycje. W tej chwili zadłużenie budżetu naszego powiatu wynosi 900 tys. złotych i jest jednym z najniższych w Polsce wśród samorządów powiatowych. Co więcej, nasze zadłużenie cały czas spada - podkreśla.

Piotr Bąk. Arch. Podhale24
Piotr Bąk. Arch. Podhale24
- Nie spodziewamy się, żeby w przyszłym roku pojawiła się potrzeba wspomagania kredytem. Od kilku lat stosujemy jednak praktykę, że dla bezpieczeństwa budżetu przewidujemy zaciągnięcie kredytu, bo wpływy do budżetu nie są regularne na przestrzeni całego roku - wyjaśnia starosta.

Dla mieszkańców ważne są inwestycje. I tak, w nadchodzącym roku ma zostać przygotowany szereg dokumentacji dotyczący infrastruktury drogowej, ze szczególnym uwzględnieniem ciągów pieszych.

- Nowe Bystre, Bustryk i Ząb - w przyszłym roku będziemy zabiegać o fundusze na realizację przedsięwzięć w tych miejscach - wylicza Piotr Bąk, starosta tatrzański. - Liczymy na wsparcie z Programu Rozwoju Dróg. Dodatkowo planujemy przygotowanie dokumentacji dla przebudowy drogi Oswalda Balzera. Mamy nadzieję, że uda się uzyskać środki na przebudowę odcinka od Jaszczurówki do Brzezin, ale jednocześnie składamy wnioski na dalsze zadania i przygotowujemy środki na wkład własny. Chcemy zakończyć przebudowę mostów na potoku w Leśnicy i Groniu. Te rzeczy ze względów formalnych były przez lata nieosiągalne. Będziemy również przygotowywać dokumentację projektową ciągów pieszych dla Gliczarowa Górnego, na potrzeby budowy ronda na Wierchu Olczańskim - wyjaśnia.

Sztandarową przyszłoroczną inwestycją będzie budowa mostu z ulicy Kasprusie do Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem. W przyszłości planowana jest również rozbudowa Zespołu Szkół Budowlanych, a przede wszystkim budowa nowoczesnego zespołu warsztatowego. Aby było to jednak możliwe, należy wcześniej stworzyć dojazd do terenu położonego w widłach potoków Polusowego i Młyniska. Dojazd, który aktualnie znajduje się od strony Krupówek, nie spełnia wymogów. Starostwo zapewnia, że inwestycja będzie realizowana w 2023 roku. Dodatkowo planowana jest również modernizacja boiska szkolnego przy Zespole Szkół Budowlanych oraz budynków Liceum Ogólnokształcącego.

W 2023 roku renowację przejdą także lokale szeroko pojętej opieki społecznej: Tatrzańskie Centrum Kultury „JUTRZENKA”, internat Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych czy Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Tatrogród”. Siedziba starostwa otrzyma natomiast instalację fotowoltaiczną i magazyny energii. - Dzięki powołaniu wspólnej grupy zakupowej z wszystkimi pięcioma gminami powiatu tatrzańskiego, do końca 2023 roku mamy umowy z Tauronem na energię elektryczną po starych cenach - wyjaśnia starosta tatrzański.

- Do tego czasu chcielibyśmy wybudować instalacje fotowoltaiczne, wykorzystując duże powierzchnie dachów na naszych budynkach, tak abyśmy mogli korzystać później częściowo z własnej energii. Jest to także najwyższy czas na kontynuowanie w większym zakresie modernizacji siedziby starostwa. Przede wszystkim chodzi o dostosowanie siedziby do wymogów przeciwpożarowych i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, a także powiększenia możliwości parkowania samochodów w budynku starostwa i jego otoczeniu. Jest to bardzo ważnie nie tylko dla nas, ale również dla Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Żyjemy w symbiozie – my wykorzystujemy parkingi w ciągu dnia, kiedy przybywają petenci do urzędu, natomiast Teatr użytkuje go wieczorem, gdy realizuje swój repertuar - dodaje Piotr Bąk.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
mieszkaniec10:40, 23 grudnia 2022
Ale to jest mądry gość ten Starosta, bąka żeby powiększyć Starostwo by móc parkować samochody w budynku Starostwa, większych bzdur od Bąka jeszcze nikt nie wymyślił. No cóż lata doświadczenia robią swoje.
/.../ jego pomysły mogą zagrażać nie tylko mieszkańcom którzy na niego głosowali, ale turystom którzy nie mieli wpływu na wybór takiej osobowości.
jest pięknie!00:45, 22 grudnia 2022
Nie rób nic, nie będzie nic!
Widać, że się da rozumnie.06:23, 21 grudnia 2022
To jakiś ewenement, polski samorząd nie zadłużony po uszy?
sen20:18, 20 grudnia 2022
cyplaowaejestodwołaieregiytokare estaowiska?
J2318:06, 20 grudnia 2022
Zacznijcie od siebie oszczędności.
ciekawski16:22, 20 grudnia 2022
Braw Panie Starosto
A kiedy burmistrz Zakopanego pochwały sie zadłużeniem ?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas