Ul. Podhalańska - jednokierunkową? - podhale24.pl
Wtorek, 05 marca
Imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
11.01.2023, 18:57 | czytano: 8353

Ul. Podhalańska - jednokierunkową?

NOWY TARG. Takie rozwiązanie proponuje Bartłomiej Garbacz. Radny szuka rozwiązania problemu braku miejsc postojowych na osiedlach przy ul. Podhalańskiej.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
W ub. miesiącu radny Garbacz zwrócił się do burmistrza Miasta w imieniu mieszkańców osiedli mieszkaniowych zlokalizowanych przy ul. Podhalańskiej, prosząc o "podjęcie działań mających na celu złagodzenie trudności związanych z brakiem miejsc postojowych ogólnodostępnych w tym rejonie".

Radny zauważa, że z braku miejsc - kierowcy w całości parkują pojazdy na jezdni, blokując jeden pas ruchu. Nie są z tego powodu ani upominani, ani karani.


Bartłomiej Garbacz poprosił burmistrza o zlecenie wykonania analizy, celem której celem będzie "maksymalizacja ilości miejsc postojowych przy miejskich drogach publicznych". Użył nawet argumentu, że "wpłynie to na poprawę relacji sąsiedzkich oraz będzie łagodzić skutki uciążliwości związanych z parkowaniem."

W odpowiedzi Grzegorz Watycha napisał, iż nie jest możliwe wyznaczenie miejsc postojowych o prawidłowych wymiarach z jednoczesnym utrzymaniem dwóch pasów ruchu.

"Biorąc pod uwagę zwiększająca się ilość samochodów wraz z natężeniem ruchu cały odcinek ul. Podhalańskiej wymaga kompleksowej zmiany organizacji ruchu. Konieczne jest przygotowanie i przekazanie do uzgodnienia z mieszkańcami propozycji zmian w tym zakresie" - wyjaśnił burmistrz.

Radny poszedł za ciosem i zaproponował zmianę organizacji ruchu na Podhalańskiej.


"A może tak zrobić ul. Podhalańską jednokierunkową? Wjazd od ul. Ku Studzionkom, a wyjazd Pl. Every. Dlaczego tak? Ten kierunek jest bezpieczniejszy i płynniejszy. Rozwiązanie, które jest załączone do postu to tylko pewna idea i wynik przemyśleń: jak minimalnym nakładem kosztów uzyskać maksymalną liczbę miejsc postojowych na ul. Podhalańskiej. Jezdnia na większości długości ma szerokość około 6,1 m. W najwęższym miejscu ma 5,9 m. Znak P-19 „linia wyznaczająca pas postojowy” wyznacza pas przeznaczony na postój pojazdów wzdłuż krawędzi jezdni. Szerokość pasa postojowego powinna być nie mniejsza niż 2,0 m. Szerokość pasa ruchu na drodze klady D – dojazdowej wynosi standardowo 2,50 m, dopuszcza się 2,75, 3,00, 3,25 lub 3,50 m, w trudnych warunkach 2,25 m. Czyli przyjmując największą szerokość – 3,5m, również spełniamy szerokość pasa postojowego. Dla bezpieczeństwa i komfortu pieszych wrysowałem słupki uniemożliwiające parkowanie na chodniku" - napisał na portalu społecznościowym.

Pod jego wpisem rozwija się dyskusja. W galerii poniżej - rozrysowane przez Bartłomieja Garbacza rozwiązania zmiany organizacji ruchu.

s/
Ankieta
Ankieta zakończona

Czy ul. Podhalańska w Nowym Targu powinna być jednokierunkowa?

  • 48%
    Tak
  • 43%
    Nie
  • 9%
    Nie mam zdania
Oddanych głosów: 273
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Zane17:48, 7 września 2023
Czy możliwe jest wszczęcie postępowania upadłościowego po
śmierci dłużnika?
Wonderful website you have here but I was curious if you knew of any community forums that
cover the same topics talked about in this article?

I'd really love to be a part of online community where I can get feedback
from other experienced individuals that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know. Kudos!
Kiedy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt?
Piotr09:26, 15 stycznia 2023
Pytanie dlaczego ludzie z blokow maja po dwa samochody skoro ich nie mają gdzie trzymać? Dlaczego nie wproadzono płatnyc h miejsc parkingowych ktore trzeba kupić? Precz z tymi autami w tzk małym mieście
Terka08:14, 15 stycznia 2023
Popieram pana Radnego!Chaos w miescie jest niesamowity.A ja z innej strony miasta.Mieszkam na Polanie Szaflarskiej.Mamy tylka jedna droge prowadzaca do naszych blokow.Dlaczego nie ma alternatywnej drogi do wyjazdu w razie pozaru,wybuchu?Do jedynej drogi dolaczono nowo wybudowany blok socjalny!Zamiast otworzyc wyjazd kolo garazy na Podtatrzanskiejlub do Sikorskiego?Sadza tuje ,krzaki pomiedzy osiedlami zamiast je polaczyc drogami dojazdowymi.Kompletna bezmyslnosc i nieudolnosc rzadzacych miastem.
avivat17:15, 12 stycznia 2023
Sprawa żeby ul. Na Równi była jednokierunkowa ciągnie się już chyba od 10 lat. Niestety nasi urzędnicy nie umieją rozwiązać problemu kompleksowego uporządkowania komunikacji miejskiej.
Krzysztof15:20, 12 stycznia 2023
Aleś wymyślił. Widać brak kompetencji gołym okiem. Wyasfaltował sobie pod dom za publiczne pieniądźe a teraz jeszcze wymaga żeby drogę jednokierunkową zrobić, a następnie pewnie ogrodzić osiedle wstawić rogatkę i już nikt nie przejedzie anie nie przejdzie.
Jak wam mało miejsca pod blokiem na parkingi,to zamiast tych połaci nieskoszonej trawy zróbcie dodatkowe miejsca parkingowe. Dotyczy się to zarówno Podhalańskiej jak i Podtatrzańskiej. Po to były te osiedla z takim zapasem terenowym projektowane żeby w przyszłości zrobić na nich parkingi. Jak nie chcecie mieć parkingu pod domem jest opcja parkingów podziemnych a na dachu nadal trawnik i nikt nawet nie będzie wiedział co jest pod nim. Myślenie nie boli Garbaczu.
Krzysztof15:15, 12 stycznia 2023
Aleś wymyślił. Widać brak kompetencji gołym okiem. Wyasfaltował sobie pod dom za publiczne pieniądźe a teraz jeszcze wymaga żeby drogę jednokierunkową zrobić, a następnie pewnie ogrodzić osiedle wstawić rogatkę i już nikt nie przejedzie anie nie przejdzie.
Jak wam mało miejsca pod blokiem na parkingi,to zamiast tych połaci nieskoszonej trawy zróbcie dodatkowe miejsca parkingowe. Dotyczy się to zarówno Podhalańskiej jak i Podtatrzańskiej. Po to były te osiedla z takim zapasem terenowym projektowane żeby w przyszłości zrobić na nich parkingi. Jak nie chcecie mieć parkingu pod domem jest opcja parkingów podziemnych a na dachu nadal trawnik i nikt nawet nie będzie wiedział co jest pod nim. Myślenie nie boli Garbaczu.
nowotarżanka14:19, 12 stycznia 2023
Spółdzielnia "na swoich parkingach" ma tabliczki: tylko dla mieszkańców bloku", więc gość nie może tam zaparkować a na Podhalańskiej - drodze nie należącej do spółdzielni- miałyby być parkingi dla mieszkańców bloku? Nie, jest duży parking na Sikorskiego , wyegzekwować aby tam parkowali
Mateusz13:55, 12 stycznia 2023
Za teren parkingu na Sikorskiego w podatku od nieruchomości płacą mieszkańcy kilku bloków.W imię czego jeśli parkują samochody nie tylko mieszkańców.Turysci z rowerami,campery i inne podmioty.
Kilkanaście lat temu prywatne osoby chciały zrobić parking z prawdziwego zdarzenia, nawet ogrodzenie juz było.
I jednemu Radnemu było za daleko obchodzić do swojego garażu i co?
Parkingu nie dokończono.ludzie ponieśli straty.
Spółdzielnia najwyraźniej nie jest zainteresowana tworzeniem prawdziwych parkingow.
Drugi parkingu udostępniony kursantom nauki jazdy-
Dzikie tereny na kamieńcu,część można wykupić na miejsca postojowe.
Mhm12:56, 12 stycznia 2023
Do mieszkanka: gdy budowali te bloki, to jak były 3 samochody na cały blok to max. Obecnie czasy się zmieniły i na każde mieszkanie jest minimum jeden samochód. W jednym bloku jest 90 mieszkań.
Wlepianie mandatów na prawo i lewo za parkowanie pod własnym domem to nie rozwiązanie.
Zanim znów wylejesz jad w komentarzu, warto wpierw przemyśleć kontekst sprawy.
mieszkanka Nowego Targu11:19, 12 stycznia 2023
Ja osobiście uważam że ulica Na Równi powinna być jednokierunkowa, i uporządkowana. Brak znaków o przejściu dla pieszych, a w konsekwencji ciągłe potrącenia.
Mieszkanka10:31, 12 stycznia 2023
Panie Radny nie ma Pan racji z tą ulicą Podhalańską jednokieru kową?.Budowano bloki to nie pomyśleli o parkingu?! Tak się projektuje - urbaniści zza biurka z bożej łaski. A teraz z dróg robić parkingi ,chodniki blokują zaparkowane samochody, piesi (matki z wózkami z dziećmi chodzą ulicą ). Od czego jest policja? Jak była Straż miejska to zakładali blokady na koła. A teraz policja nie może? Każdy mieszkaniec osiedla potrzebuje dojść do miejsca zamieszkania, a to nawet jest graniczące z cudem,trzeba iść jezdnią bo chodnik jest dla (kierowców).Panie radny pomyśl pro społecznie,racjonalnie. Nie dopracowanych pomysłów nie brakuje.Mała a może żadna odpowiedzialność za to co daje sie ludziom do wiadomości(bzdury). Pozdrawiam.
Zainteresowany09:49, 12 stycznia 2023
Ok, tylko kierunek od Evry do Ku Studzionkom. Radnemu zostały już przedstawione argumenty za takim kierunkiem.
Osiol09:16, 12 stycznia 2023
Rozwiązanie problemu jest banalne, dla dobra mieszkańców wprowadzić parkometry tak dla ich dobra zrobiono na innych ulicach i są szczesliwi

A ulice miały być nasze mowili
Anatolij Kurczatow02:48, 12 stycznia 2023
1. Z drugiej strony tych bloków, od strony ul. Sikorskiego jest gigantyczny parking, prawie pusty!
2. Na ul. Podhalańskiej pod blokami są zieleńce o szerokości 5-15m. Można by je w części wyłożyć kostka azurową: wtedy zieleniec się nie zmniejszy, a przybędzie sporo miejsc parkingowych.
Szarak00:28, 12 stycznia 2023
Zapomniałem jeszcze dodać wisienkę na torcie ul. Wojska Polskiego, czyli 2 Matizy chyba porzucone, przy jednym komuś już nerwy puściły i go ręcznie nadrzucili aby troszkę miejsca było.
Szarak00:25, 12 stycznia 2023
Wojska Polskiego to samo, służbowych samochodów czasem jest 10-12 szt. (licząc do połowy długości ulicy bo co jest dalej tego nie wiem) Parę busów z piekarni, parę busów firm kurierskich, firmy budowlane (które czasem nawet zwożą śmieci i wywalają do śmietników przy blokach) i Bóg jeszcze wie z jakich firm jest mniejszych samochodów, dodatkowo jeżdżący nimi kierowcy czasem mają swoje prywatne samochody i później dziwota że miejsc brak, do tego jeszcze samochody uczniów z "Metalki" i pacjentów z przychodni i jest taki "bangladesz" że głowa mała. Parkingi są dla mieszkańców a nie prywatnych firm z całego miasta. Sam samochodu nie posiadam ale widzę ile osób musi nie raz się nakombinować żeby samochód zaparkować, pozastawiane chodniki, porozjeżdżana trawa jest na porządku dziennym.
Mieszkaniec bloku Nr 2 przy ul. Podhalańskiej23:44, 11 stycznia 2023
Mieszkaniec przy ul. Podhalańskiej. Ta ulica powinna być jednokierunkowa co ułatwi przejazd pomiędzy zaparkowanymi samochodami po obydwóch stronach ulicy z uwagi na brak miejsc parkingowych. Podobnie należałoby rozpatrzyć ul. Na Równi, która jest poważnym problemem i zrobić z niej również jednokierunkową.
Mieszkaniec bloku Nr 2 przy ul. Podhalańskiej23:43, 11 stycznia 2023
Mieszkaniec przy ul. Podhalańskiej. Ta ulica powinna być jednokierunkowa co ułatwi przejazd pomiędzy zaparkowanymi samochodami po obydwóch stronach ulicy z uwagi na brak miejsc parkingowych. Podobnie należałoby rozpatrzyć ul. Na Równi, która jest poważnym problemem i zrobić z niej również jednokierunkową.
Wacław23:39, 11 stycznia 2023
Za tego burmistrza tylko korki, smog i wstążki. Zostawcie poważne problemy do rozwiązania następcy bo skończy się jak z ciasnym rondem na Parkowej lub odpadającymi deskami na parkingu. A Garbacz niech się zajmie aferami w powiecie
Wacław23:39, 11 stycznia 2023
Za tego burmistrza tylko korki, smog i wstążki. Zostawcie poważne problemy do rozwiązania następcy bo skończy się jak z ciasnym rondem na Parkowej lub odpadającymi deskami na parkingu. A Garbacz niech się zajmie aferami w powiecie
JaS23:02, 11 stycznia 2023
W rejonie bloków 2,4,6,8 brak jest instytucji publicznych co ewentualnie uzasadniałoby publiczne (gminne) nakłady na zwiększenie liczby miejsc parkingowych przy Podhalańskiej. Niespełna 200 m od Podhalańskiej przy ul. Sikorskiego jest prawie zawsze pusty parking z duża ilością miejsc. Pan Radny musiał wybudować sobie prywatną drogę i miejsce parkingowe tak jak uczynili to za własne pieniądze i na wspólnym (spółdzielczym)terenie mieszkańcy bloku nr 6 i nr 8 . Problem ciasnoty dotyczy rejonu zwłaszcza obok bloku nr 2 i nr 4. Niech wnioskodawcy propozycji zrobią sobie parkingi pomiędzy swoimi blokami, na wspólnym ich prywatnym (obszernym) terenie i za swoje wspólne pieniądze. Jestem zdecydowanie przeciw pomysłowi drogi jednokierunkowej i wydzielaniu dodatkowych miejsc parkingowych przy tej drodze obok chodników. Ten rejon Podhalańskiej należy przede wszystkim udrożnić, a nie całkowicie zablokować kolejnymi parkingami. Już dzisiaj widać jak stojące wiecznie auta utrudniają komunikację i sprzątanie tej ulicy przez zamiatarkę. Ponadto jadąc od CPN mieszkańcy bloku nr 6 i 8 musieli by mijać swoje budynki i dokładać Szaflarską jakieś 300 m by zaparkować przy Podhalańskiej. A słupki ograniczające na co wskazuję się w propozycji nic nie dadzą, z czasem ich pozostałości wyglądać będą podobnie jak te na ul. Szaflarskiej przy skrzyżowaniu z Al.1000-lecia. A może trzeba wreszcie wyegzekwować prawidłowość parkowania przy ul. Podhalańskiej i wtedy problemu nie będzie. Ludzie zrozumieją po jakimś czasie, że nie muszą parkować swoich autek pod klatką bloku.
Kamyk22:31, 11 stycznia 2023
Burmistrz lepiej niech pomyśli o parkometrach pod blokami. Z rana nie można wyjechać z parkingu, chodniki zastawione, trzeba ulicą chodzić, trawa zaorana. Bo niektórzy parkują po trzy auta plus służbowe. Ostatnio jeden zastawił wejście do klatki, bo mi się nie chciało miejsca szukać. Dobrze że w klatkę nie wjechał.
D.22:02, 11 stycznia 2023
Przy Alejach, za przejściem dla pieszych do kościoła, zlikwidowano kilka miejsc postojowych i stworzono wielki, rzadko używany przystanek... Brawo za likwidację miejsc postojowych!!! Ul. Krzystyniaka w fatalnym stanie, wszyscy parkują na pseudo pozostałościach chodników... Podhalańska przy tym to taki problem, że nie problem!!!
Osiol21:49, 11 stycznia 2023
A czy to po części nie wina płatnego parkowania dla,, dobra''podatników, może zwolnić że dwie ulice z opłat.... , a radny niech nie udaje że nie wie że te miejsca są darmowe i nie wie co jest przyczyną takiego tłoku... A to jest coraz wieksza bieda w miescie
Janusz Widelec21:31, 11 stycznia 2023
A ja się tak zapytam, co robi Nowotarska Policja, że tam ludzie nie dostają mandatów? Tam prawo nie obowiązuje? Od kiedy w jednym miejscu wolno stawać a w innym nie?
Ile takich ulic jest w mieście? Za co my mieszkańcy płacimy co miesiąc dotacje tym mundurowym co?
A co samych miejsc parkingowych, to jeśli mieszkańcom tak zależy, to niech sobie zrobią na zieleńcu pomiędzy blokami, tak jak jest np. przy osiedlach na ul. Szaflarskiej czy Sikorskiego, bo miejsc na ulicy i tak im nie wystarczy.
I co.21:14, 11 stycznia 2023
Dobry pomysł. To jeden z samodzielnie myślących radnych /.../
borowy20:46, 11 stycznia 2023
A może zapytac mieszkańców? Ruch coraz większy to poróbmy jednokierunki wtedy zakorkujemy całe miasto.
BOB MARLEY20:31, 11 stycznia 2023
Moze by tak bez ruchu samochodowego?!Duze dwa parkingi sa przy Sikorskiego.Niech tam wielmozni parkuja...
Arnold Boczek20:18, 11 stycznia 2023
Tyle macie miejsca na Sikorskiego na przeciwko garaży to nikomu się nie chce tyle podejść do domu tylko jakby moglibyście to do klatki byście wjechalibyle jak najbliżej było a tak po za tym to najpierw wziąść się trzeba za auta firmowe pod blokami niech parkują sobie w siedzibach firm,.
Blokoś z kasinova19:50, 11 stycznia 2023
To ja poproszę by mi burmistrz załatwił garaż, a co jak jednym zrobi darmowy parking to i ja nie gorszy.
Mieszkaniec19:02, 11 stycznia 2023
jednokierunkowa ?? Ide sie leczyć !!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas