Nielegalne jazdy skuterami po Gorcach. Służby zatrzymały kilkunastoosobową grupę - podhale24.pl
Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 9.216 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 11.88 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 81 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
14.03.2023, 10:10 | czytano: 6863

Nielegalne jazdy skuterami po Gorcach. Służby zatrzymały kilkunastoosobową grupę

Zmotoryzowani „turyści” wykonywali nielegalne jazdy po terenie Gorczańskiego Parku Narodowego jak i sąsiadujących bezpośrednio z parkiem prywatnych terenach leśnych w rejonie Ochotnicy Górnej.

Fot. Gorczański Park Narodowy
Fot. Gorczański Park Narodowy
Przyjechali z podtatrzańskich miejscowości transportując swoje pojazdy na lawetach. Miejscem wypadowym był wylot jednej z dolin opadających z masywu Jaworzyny Kamienickiej – Kiczory.

Zostali zatrzymani 10 marca w trakcie wspólnych działań funkcjonariuszy Służby Gorczańskiego Parku Narodowego i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Z uwagi na naruszenie przepisów z zakresu ustawy o ochronie przyrody i Kodeksu Wykroczeń oraz zniszczeń jakich swoimi pojazdami dokonali wspomniani kierowcy (m. in. uszkodzone lub trwale zniszczone zostały drzewa młodego pokolenia lasu), wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze mające na celu do skierowania wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Nowym Targu.

Kierowcy skuterów śnieżnych wjeżdżając na teren parku naruszyli także obszar gorczańskiej ostoi głuszca, chroniącej ten rzadki gatunek ptaka, jak i obszar bytowania rysia, którego okres godów właśnie się rozpoczął.

Przypomnieć należy że wjazd skuterem śnieżnym i innymi pojazdami silnikowymi na teren parku narodowego stanowi naruszenie przepisów o ochronie przyrody, na tereny leśne – przepisów ustawy o lasach, a także Kodeksu Wykroczeń. Służba Parku przy wsparciu Straży Granicznej i Policji patroluje tereny GPN o różnych porach dnia, zapewniając bezpieczeństwo odwiedzającym Park turystom i jego mieszkańcom – rysiom, jeleniom, głuszcom.

Źródło: Gorczański Park Narodowy, oprac. r/
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
kuba21:10, 16 marca 2023
Ochotnica Górna większość terenów prywatnych, żeby dojechać do lasów państwowych trzeba przejechać po lasach prywatnych.
kuba21:09, 16 marca 2023
Ochotnica Górna większość terenów prywatnych, żeby dojechać do lasów państwowych trzeba przejechać po lasach prywatnych.
spikerrr19:08, 16 marca 2023
I ja tam byłem miód i wino piłem, po Parku nie jeżdziłem i spadkobiercą właścicieli nie byłem, ale konfiskaty jak to górol nie zdzierżyłem
Andrzej16:37, 16 marca 2023
Zabrać wszystkie pojazdy bezpowrotnie głupolom i dołożyć gruby mandat.
Jan07:52, 16 marca 2023
Do Rufio. Piszesz rzeczowo, merytorycznie ale dlaczego "walisz" w PIS. Nie mogłeś się powstrzymać?
Rico14:08, 15 marca 2023
Prostactwo i idioci.Takie nowe pokolenia tylko ja ja i ja, nie liczą się z niczym i z nikim, przyroda to dla nich jakaś opowieść. Poziom umysłowy na poziomie ameby ale ego jak u putina. Karać karać i ścigać to buractwo na motorach i skuterach.
Człowiek stoniga12:40, 15 marca 2023
Ale kraść drzewo można, jeździć traktorami można. Wiecie że działając w ten sposób budujecie w ludziach zawiść. W lesie powinien jeden drugiemu pomoc a nie być wrogiem.
Baca06:47, 15 marca 2023
Najwiecej szkody robi nadlesnictwo rabunkowa wycinka lasow Gorce beda lyse niedlugo....
Bbn06:47, 15 marca 2023
Jeden to pan Mirosław K. z Tatarów Zakopane. Pierd...by pseudo biznesmen.
Bobok23:31, 14 marca 2023
@Stefek Burczymucha A co mają KTT do gorczańskich lasów? To ich przodkowie byli właścicielami Gorców? Ciekawe...
Wyrocznia22:27, 14 marca 2023
Tacy ludzie to straszni egoiści. Myślą tylko o swoich prostackich przyjemnościach, nie licząc się z tym, że większość ludzi chce żeby Parki Narodowe były ostoją dla zwierząt i roślin.
Krzysiek21:43, 14 marca 2023
Mandaty nikogo nie odstraszą co innego lokalni patrioci w kominiarkach z sztachetą w ręce
Spuścić najeźdźcom wpier... lanie a skutery pouszkedzac niech je na plecach niosą
No ale to tylko MOJA opinia
zima21:15, 14 marca 2023
Niech przyjadą do Rabki,można się ścigać skuterem w ścisłym centrum po chodnikach...
Exc19:53, 14 marca 2023
Rajdowcy się wybrali i dali się słapać...co za.Ci..y, nowotarscy specjaliści snowmobil kilka lat temu zostawili swoje snowmobile w Żubrowisku i stały 2 tygodnie aby wyjechać bo sniegu dla którego jest skuter stworzony było dużo...hahahahahahahahahahahaha
pomyśl zanim coś chlapniesz16:04, 14 marca 2023
Żaden bogacz mający worek kasy , ani nie zrezygnuje z jady swoim ferrari nie posiadając prawka , ani żaden bogacz mający kłada , albo skuter nie będzie oszczędzał cudzego lasu i będzie jeździł tam gdzie mu się zechce. Rekwirowanie pojazdów , to jedyne wyjście !
Rufio15:59, 14 marca 2023
Burczymucha nie kłam.
Lasy państwowe były państwowe jeszcze przed wojną, - dokładnie od 1924 roku. Państwo zaczęło przejmować lasy z rąk niemieckich, rosyjskich (carskich), kościelnych, cerkiewnych już w 1918 r. W 1920 Sejm przyjął ustawę o wywłaszczeniu lasów. W 1932 Lasy Państwowe powołały Pieniński Park Narodowy, kolejny powstał w Czarnohorze (dzisiaj na Ukrainie), i w Białowieży.
Na terenie zaboru austriackiego było trochę inaczej, bo dwór w Wiedniu rozsprzedawał dawne królewszczyzny już od początku 19w - potrzebowali kasy na spłatę długów po wojnach napoleońskich. Kto miał kasę mógł kupić las. Wcześniej nie było takiej mozliwości jeżeli ktoś nie był "herbowy". No i lasy pokupowało sporo zamożniejszych ziemian i handlarzy drewnem żydowskiego pochodzenia. A później gdy popadali w kłopoty to dzielili majątki i rozsprzedawali komu popadnie, albo kto ma pieniądze. Tak np.Grossowie stali się włascicielami Krościenka.
Czasem jakiemuś bogatszemu gaździe udalo sie kupić kilka arów.
Po II wojnie upaństwowiono lasy powyżej 25 ha ( i grunty rolne powyżej 50ha). A który góral miał taki las ? chyba żaden. Do dzisiej to widać na mapach katastralnych jak bardzo rozdrobnione są te działki leśne. Malutkie działki do dzisiaj zostały w prywatnych rękach. Były za małe na upaństwowienie. Upaństwowione zostały duże majątki dworskie. A w Gorcach dużą część lasów mialy różne spółki handlowe, zajmujące sie wyrębem drewna. Cała dolina Kamienicy była własności spółki Saturn, z Sosnowca. Inna duże obszary lasów to były dawne lasy dworskie. Np Wodzickich z Poręby, Lgockich z Łopusznej itd. Sporo było dawnych lasów urbarialnych ( z nadań królewskich dla lokowanych osad, wspólne lasy wiejskie) To głównie te lasy weszły w skład Gorczańskiego Parku. Jeżeli gdzieś sie trafiło kilka arów prywatnego lasu jakiegoś górala, to taką działke wykupywano. Do dzisiaj Park wykupuje działki. Nie ma przymusu, sprzedaje kto chce. Na Turbaczu szczyt jest poza granicą parku, ale sam grunt jest wykupiony przez Park kilka lat temu. Tylko nie ma ustawy czy rozporządzenia formalnie włączającego ten teren do Parku.
Więc nie kłam, że nacjonalizowano prywatny majątek górali, bo to bzdury. Górale byli za biedni aby mieć takie majątki które warto było nacjonalizować. Jeżeli już, to niektórzy dostawali przydziały ziemi z parcelacji majątków.
Przy okazji - pierwszy rezerwat - stworzył w Gorcach hrabia Wodzicki, ze swojego prywatnego lasu. Dłuuugo przed wojną. Nie musieli tam nic nacjonalizować bo sam właściciel zadbał o ochrone lasu.

Funkcjonariusze karzący potomków dawnych włascicieli... ręce opadają na takie idiotyzmy. Ty pewnie z PISu jesteś.
Piechór13:11, 14 marca 2023
Wysokie kary wyznaczać do zapłacenia, zakaz prowadzenia pojazdów i konfiskować skutery.
emi13:10, 14 marca 2023
@Stefek Burczymucha. Doprawdy? A jak będziesz trzymał psa na metrowym łańcuchu przy budzie i głodził go, to jak przyjdą z opieki nad zwierzętami i ci go odbiorą też powiesz - cóż za niesprawiedliwość?
lb12:45, 14 marca 2023
prymitywy ze swoimi prymitywnymi zabawkami. ich stadne zachowania przypominają to co jest w zoo w wybiegu dla małp.
Stefek Burczymucha12:06, 14 marca 2023
Cóż za niesprawiedliwość. Najpierw znacjonalizowano majątek prywatny górali tworząc lasy państwowe i park narodowy a teraz funkcjonariusze karzą potomków dawnych właścicieli za to że korzystają ze swojej ojcowizny jak im się podoba.
Grzmot w nocniku11:57, 14 marca 2023
Dziwie sie miejscowym ze pozwolili aby obcy orali im pola.
gprs11:07, 14 marca 2023
Buroki i tyle
Przemo10:49, 14 marca 2023
Największe zagrożenie i syf na szlakach to robią turyści. I z tym powinno się walczyć.
Ci na skuterach przesadzili co innego jechać dwoma skuterami na piwko na schronisku a co innego zorganizowaną grupą upalać skuterami.
Z uwagi na kozaczenie skutery skonfiskować jak w przypadku pijaków.
Blokers Nowy Targ10:25, 14 marca 2023
Buraczki w calej okrasie...ktt nie macie swoich prywatnych lasow?Po swoim szkoda ale po cudzym to mozna.
zoom10:24, 14 marca 2023
Bardzo dobrze. Łapać i wlepiać wysokie mandaty!
pomyśl zanim coś chlapniesz10:22, 14 marca 2023
Nowobogaccy nietykalni! Jestem bardzo ciekawy jakie będą konsekwencje? Moim zdaniem powinna być zarekwirowanie skuterów na rzecz skarbu państwa, bo tylko w ten sposób można ograniczyć ten proceder .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas